reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 1,9°E?

dodano: 2020-08-23 11:52
autor: RO | źródło: satkurier.pl

BulgariaSat Pozycja 1,9°E długości geograficznej wschodniej jest stosunkowo nową lokalizacją dla satelitów telekomunikacyjnych. W jej zasięgu są Bałkany, Europa Zachodnia, Bliski Wschód, Afryka Północna, Kaukaz i Europa Wschodnia. Dopiero jest rozwijana przez bułgarskiego operatora Bulgaria Sat, dla którego wyprodukowano satelitę BulgariaSat 1.

https://tvnovini.bg/upload/articles/photos/WtktD2LkOIpWxTkLe8mVcGW48ozidj3joOqw1W1o.png
BulgariaSat


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Za cel postawiono świadczenie usług DTH i transmisji danych w Europie Południowo-Wschodniej oraz w innych krajach europejskich. Bułgarski satelita zapewnia satelitarne rozwiązania komunikacyjne dla nadawców, operatorów telekomunikacyjnych, klientów korporacyjnych i rządowych.

Start bułgarskiego satelity odbył się z pola startowego LC-39A (Launch Complex 39a) z Kennedy Space Center na Florydzie w piątek, 23 czerwca 2017 roku o godz. 15:10 czasu lokalnego (21:10 CET). W luku rakiety Falcon 9 był tylko jeden ładunek z satelitą BulgariaSat 1. Rakieta Falcon 9 korzystała w tym przypadku z wcześniej wykorzystywanego pierwszego członu, zmniejszając tym samym całkowity koszt całej operacji. Co ciekawe, ten pierwszy człon Falcona 9 ponownie wylądował na platformie na oceanie. Więcej szczegółów razem z wideo.

BulgariaSat 1 został zbudowany przez Space Systems Loral (SSL) na platformie 1300. Satelita świadczy usługi w dwóch pokryciach - europejskim i bałkańskim. Podczas gdy pierwsze pokrycie obejmuje dużą część Europy (z wyjątkiem północnej jej części i krajów bałtyckich), to wiązka bałkańska jest skierowana na południowo-wschodnią Europę. Obie wiązki pokrywają częściowo terytorium Polski - zwłaszcza jej południowe krańce.

 
BulgariaSat 1 - zasięg wiązki bałkańskiej
 
BulgariaSat 1 - zasięg wiązki europejskiej


Bułgarski satelita posiada do dyspozycji 30 transponderów BSS i 2 transpondery FSS w paśmie Ku dla zaawansowanych usług telewizyjnych, takich jak telewizja wysokiej rozdzielczości. Downlink sygnałów jest dostępny w zakresie częstotliwości od 11,3 do 12,6 GHz. Szerokość pasma transponderów wynosi 33 i 36 MHz. Okres eksploatacji na orbicie wynosi co najmniej 15 lat z przewidywaną żywotnością paliwa ponad 20 lat dzięki możliwościom zwiększonej wydajności rakiety nośnej i wyniesieniu według koncepcji "single stage to orbit" (SSTO).

Bulgaria Sat jest jedynym operatorem satelitarnym i krajowym innowatorem w branży kosmicznej, dostarczającym niezawodne i bezpieczne rozwiązania łączności satelitarnej dla klientów nadawczych, telekomunikacyjnych, korporacyjnych i rządowych. Operator ma siedzibę w Sofii w Bułgarii. Na jego czele stoi Maxim Zayakov, jeden z dwóch założycieli największej bułgarskiej platformy Bulsatcom, która znajduje się na satelicie Hellas Sat 3 (39°E).

 
Satelita Pozycja Pasmo Wiązka Moc wiązki w Polsce [dBW] Wielkość anteny w Polsce [cm] Uwagi
BulgariaSat 1 1,9°E Ku Europe 52 (południe)
48 (północ)
Od 90 (południe)
Od 120 (północ)
Moc wiązki spada w kierunku północno-wschodnim
Balkan 52 (południe)
48 (centrum)
<48 (północ)
Od 100 (południe)
Od 130 (północ)
Wiązka może być trochę słabsza względem drugiej Europe Beam


 
Jak odnaleźć pozycję 1,9°E?
Przy założeniu, że antena jest ustawiona na Eutelsat Hot Bird 13°E
1. Satelita BulgariaSat 1 stacjonuje na 1,9°E długości geograficznej wschodniej. Antena musi być skierowana w kierunku południowo-zachodnim (bliżej centralnego południa) i trochę pochylona, bo jej kąt elewacji (góra-dół) będzie mniejszy o kilka stopni. Należy upewnić się czy niebo w danym kierunku jest odsłonięte od drzew, budynków i innych przeszkód w najbliższym otoczeniu. Do określenia kierunku pomocny może być kompas.
2. Podstawowe parametry, jak azymut/kąt elewacji anteny i skręcenie konwertera (skew) znajdziemy w Internecie, np. na stronie satlex.net w kategorii Technika/Kalkulatory lub jp.pum.edu.pl/satel/az/index.html. Dane będą potrzebne, by określić położenie anteny.
3. Znając powyższe parametry i mając do dyspozycji niezbędne podziałki na elementach zawieszenia czaszy, możemy celować w pozycję 1,9°E.
4. Odbiornik pozostawiamy na transponderze w najmocniejszej wiązce dla naszej lokalizacji. Znaczną część Polski pokrywa wiązka Europe. W najgorszej sytuacji będą odbiorcy w północnej części kraju (sygnał słabnie im dalej na północ).
5. Aktualne wykazy transponderów można znaleźć np. na stronie internetowej flysat.com. Do ustawienia anteny wybieramy tradycyjny multipleks z SR między 22000÷45000 – najlepiej w standardzie DVB-S/QPSK, później DVB-S2/QPSK, ostatecznie DVB-S2/8PSK. Pamiętajmy, że ważną rolę odgrywa korekcja błędów FEC – najniższa będzie najlepsza (np. FEC 1/2, następnie 2/3, ostatecznie 3/4; 5/6, 7/8). Oczywiście nie zawsze wszystkie kryteria będą spełnione, bo to operator ustala parametry transponderów, a odbiorcom pozostaje dostosować się do postawionych wymagań.
6. Następnie pochylamy antenę w dół do wartości wyliczonej przez kalkulator na stronie internetowej.
7. Kolejnym krokiem jest ustawienie azymutu (obracamy w kierunku zachodnim stojąc z tyłu za czaszą)
8. Każdy ruch anteną kończymy odczekaniem kilkunastu sekund, aby odbiornik przetworzył informacje i dopiero weryfikujemy pasek sygnału w menu widocznym na telewizorze.
9. Po uzyskaniu sygnału i upewnieniu się, że jesteśmy na właściwym satelicie (należy wyszukać kanały z danego transpondera), pozostaje korekta azymutu/elewacji anteny i skręcenia LNB dla innych transponderów, doprowadzając możliwie do najbardziej optymalnego odbioru.
10. Opisaną metodę łatwiej będzie przeprowadzić wykorzystując miernik sygnału satelitarnego. Jeżeli nie posiadamy takiego urządzenia, wówczas musimy wykazać się dużą precyzją i cierpliwością, choć antena i tak nie będzie skierowana idealnie.


 
Co w sytuacji, kiedy podziałki na zawieszeniu anteny są nieczytelne, albo ich nie ma?
1. W takim przypadku pomocnym (choć dłuższym) rozwiązaniem jest ustawianie anteny na kolejne pozycje orbitalne, znajdujące się po 13°E w kierunku zachodnim. Czyli najpierw celujemy w Eutelsat 9B (9°E), wybierając w tunerze silny transponder DVB-S/QPSK z wiązki Wide.
2. Kolejnym celem będzie Astra 4A (4,8°E), gdzie też sugerujemy się mocnym multipleksem DVB-S/QPSK z wiązki Europe. Należy pochylić czaszę lekko w dół, jeżeli wybraliśmy do szukania satelity multipleks DVB-S2/8PSK.
3. W tym momencie jesteśmy już blisko naszego celu, jakim jest BulgariaSat 1 (1,9°E).
4. Z listy transponderów wybieramy jeden z najmocniejszej wiązki dla naszej lokalizacji. Znaczną część Polski pokrywa wiązka Europe. W najgorszej sytuacji będą odbiorcy w północnej części kraju (sygnał słabnie im dalej na północ).
5. Antenę delikatnie pochylamy w dół, a następnie obracamy nieznacznie w kierunku zachodnim, jednocześnie obserwując paski sygnału w menu odbiornika.
6. Po uzyskaniu sygnału i upewnieniu się, że jesteśmy na właściwym satelicie, pozostaje korekta azymutu/elewacji anteny i skręcenia LNB dla innych transponderów, doprowadzając możliwie do najbardziej optymalnego odbioru.
7. Opisaną metodę łatwiej będzie przeprowadzić wykorzystując miernik sygnału satelitarnego. Jeżeli nie posiadamy urządzenia pomiarowego, wówczas musimy wykazać się dużą precyzją i cierpliwością, choć antena i tak nie będzie skierowana idealnie.


Pod względem programowym BulgariaSat 1 ma nie dużo do zaoferowania. W sierpniu 2020 roku był transmitowany tylko jeden kanał FTA. To bułgarski, niszowy kanał telewizyjny Evrokom HD. Pocieszający jednak jest fakt dostępności około połowy transponderów, które można uaktywnić w dowolnym momencie. Daje to możliwość dodania nawet kilkuset kanałów SD skompresowanych do MPEG-4/H.264 w multipleksach DVB-S2.

Główni nadawcy
Stałymi klientami na pojemności BulgariaSat 1 są platformy telewizji satelitarnej Polaris Media i Neosat. Obie podlegają operatorowi satelity. Pierwsza z nich powstała w 2011 roku jako firma zajmująca się dystrybucją kanałów drogą satelitarną w Serbii. Wówczas korzystała z infrastruktury platformy Bulsatcom, nadając napisy DVB na wybranych kanałach tematycznych. Druga (Neosat) jest najnowszym graczem DTH na rynku w Bułgarii. Oferta jest już dystrybuowana z uwzględnieniem nowszej kompresji HEVC/H.265. Platforma jako pierwsza na satelicie zaoferowała niektóre bułgarskie kanały w wysokiej rozdzielczości, w szczególności The Voice HD, Balkanika Music HD, Hit Mix HD, Kanal 3 HD i Fen Folk HD.
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Adapter USB-C 8in1 hub wielofunkcyjny

Adapter 8in1 (przejściówka) USB-C do laptopa na HDMI, 2xUSB3.0, SD,...

199 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Opticum Nytro Box HEVC

Najnowszy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX Technology...

99 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2021 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2021 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...