reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

6G - szósty zmysł

dodano: 2020-08-25 23:56 | aktualizacja: 2020-09-13 00:25
autor: Jan Borejko | źródło: 6G

6G sieć technologia 5G grafika 360px.jpg Jeszcze dobrze nie przyzwyczailiśmy się w Europie, tym bardziej w  Polsce do sieci 5G, a tu już eksperci omawiają opcje nowego standardu komunikacji mobilnej - 6G, który połączy przemysłowe i domowe inteligentne urządzenia i sprawi, że komórkowa telewizja interaktywna stanie się rzeczywistością. Czy po wejściu 6G na stałe pozbędziemy się przewodów? Pytanie: co zmieni nowa generacja komunikacji mobilnej?

satkurier.pl
6G sieć technologia 5G grafika 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Trudne początki 5G
Na razie najnowszy standard mobilny 5G jest wdrażany punktowo w najbardziej rozwiniętych krajach, w tym w Polsce. Najszybciej rozwija się sieć 5G w Chinach, gdzie najszybciej pojawiły się nadajniki i najnowsze smartfony 5G. Niestety Europa i Ameryka została lekko z tyłu. W Polsce najważniejsi operatorzy komórkowi w wybranych miastach oferują 5G, ale na razie to dopiero przymiarki.
 
Zaawansowane technologie telekomunikacyjne oferują ogromne korzyści, ale na rynkach 5G toczy się poważna walka. Konfrontacja między Stanami Zjednoczonymi a Chinami doprowadziła do aresztowania dyrektora generalnego Huawei, lidera w produkcji komponentów do sieci piątej generacji. Ten konflikt trwa, bo USA koniecznie chcą zablokować Chiny i Huawei z rywalizacji o sieci 5G, a tu już na karku 6G!
 
Już myślą o 6G 
Eksperci już zaczęli przewidywać możliwy czas pojawienia się technologii 6G

- 6G jest rozwinięciem standardu 5G. Będzie on bardziej uniwersalny, odpowiedni do wyzwań stojących przed społeczeństwem, zapewni działanie mobilnych systemów telewizji komórkowej i Internetu przedmiotów - twierdzą znawcy tematu sieci 5G/6G.

 
Aktualnie  w przypadku dostępu do telewizji używamy głównie telewizji naziemnej, satelitarnej i kablowej, ale 6G przełoży to wszystko na komunikację mobilną. Czy to zakończy potrzebę korzystania z standardowej telewizji, znanej dotąd z linearnych kanałów, platform, satelitów i kablówek?

Telewizja komórkowa stanie się poważnym konkurentem dla kablówek, platform satelitarnych, a nawet darmowej telewizji naziemnej. Regionalne firmy telewizyjne będą mogły tworzyć własne treści telewizyjne bez wielkich kosztów ich emisji, co stanowi bardzo poważny krok naprzód z punktu widzenia biznesu i rozwoju technologii telewizji interaktywnej. Nowy typ telewizji zostanie przetestowany w sieciach 5G, choć wymaga to poważnych kosztów finansowych, ale w przyszłości stanie się coraz większym zagrożeniem dla DVB-T i transmisji z satelity, czego  na razie nikt nie raczy nawet zauważyć.
 
Kolejna generacja komunikacji mobilnej na poziomie 6G doprowadzi do rewolucyjnego przełomu, czyli połączenia przemysłowego i konsumenckiego Internetu rzeczy (IoT).
 
Na razie wszystkie elementy tej układanki są jak rozproszone wyspy, które funkcjonują osobno. Jednak w przyszłości samochody, pociągi, samoloty, statki kosmiczne, urządzenia gospodarstwa domowego będą w tej samej sieci i to może być sieć 6G. 

Poszukiwania częstotliwości dla 6G
Wszystko to nie koniecznie musi podlegać realizacji, jeśli nie będzie wolnych pasm wolnych częstotliwości, a jest ich coraz mniej. 5G i 6G wykorzystują zakres pasma tzw. milimetrowy. Wszyscy liczą, że przejście na podczerwień przyśpieszy przesyłanie dużych ilości informacji (więcej niż 1Tbit/s), zmniejszy opóźnienia, zmniejszy rozmiar stacji bazowych. Ale zasięg działania takich nadajników zostanie zmniejszony do obszarów zbyt małych ze względu na opłacalność.
 
Im wyższe częstotliwości, od GHz do THz, tym mniejszy zasięg. Zasięg THz może być wykorzystywany na stadionach, dworcach kolejowych czy  pociągach. Tam, gdzie jest dużo ludzi i trzeba zapewnić ruch komórkowy na stosunkowo małej przestrzeni. W standardach 3G , 4G to już 40-50 km między stacjami bazowymi. Przejście na zbyt wysokie częstotliwości jest niepraktyczne, ponieważ wtedy trzeba zainstalować małe stacje, ale gęsto.
 
Szósty zmysł
Nowa generacja komunikacji komórkowej będzie krokiem w kierunku globalnego zasięgu Internetu na całej planecie, obejmującego najbardziej niedostępne regiony, w tym przestrzeń kosmiczną nad Ziemią. Internet satelitarny jest już testowany - testy przechodzą chmury satelitarne z sieci Starlink należącej do SpaceX, a projekt Sphere rozwija się w Rosji.

Wszystko wskazuje na to, że ten system, obejmujący cały świat, pozwoli nam przenieść stacje bazowe w kosmos - na satelity. Pozbędziemy się przewodów, infrastruktury naziemnej. 
 
Czy smartfony trafią na wysypisko śmieci?
Świat czeka na nową generację komunikacji mobilnej 6G!
Dotąd Internet satelitarny był bardzo drogi: na przykład system Iridium. Prawda jest taka, że jeśli uda się uczynić tę technologię tanią i niezawodną, ​​ludzkość znajdzie potężne środowisko dla Internetu rzeczy (IoT), zarządzania całą elektroniką, transmisją telewizyjną i komunikacją. To może być zupełnie inny świat i to za 10-15 lat.
 
Cały świat żyje w jednej strukturze informacyjnej.
Nowe newsy o wydarzeniach na naszej planecie z maksymalnie godzinnym opóźnieniem. Ludzie już nawet nie przyjmują nadmiaru informacji, bo nie nie jesteśmy już w stanie zauważyć, że ich zawartość stale rośnie. Epidemia koronawirusa jest tego najlepszym przykładem. Wszystko trafia do Internetu: komunikacja ze światem, praca online, nauka zdalna i szkolenia/webinary, a nawet leczenie - połączenie pacjentów z lekarzami - trafiło do Internetu - czasami to już razi i przeszkadza, bo oczekujemy normalności, ale ta normalność ulegnie zmianie! Ale to na dostawców spadło ogromne obciążenie. To mała rewolucja, w końcu ludzie zdają sobie sprawę, jak ważne są niezawodne kanały komunikacji - bez tego możemy się cofnąć do epoki kamienia łupanego.
 
Padają porównania z szóstym zmysłem (6G), a nawet układem nerwowym, który pomoże człowiekowi wyjść poza możliwości fizyczne. Jednak wdrożenie 6G jest kwestią przyszłości. Prawda jest taka, że minie co najmniej kilkanaście lat, zanim pojawią się niezbędne innowacje i opublikowany zostanie standard.

Na razie jesteśmy na etapie poznawania możliwości, podpalania masztów 5G i wszystkiego co nieznane. jednak tego nie uda się zatrzymać - zarówno 5G i 6G jest nieuniknione.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii 5G


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2021 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2021

10 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...