reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Zlikwidowano tzw. „Grupę Sparks" - sieć pirackich serwerów

dodano: 2020-08-28 14:41 | aktualizacja: 2020-09-01 00:51
autor: HP | źródło: Eurojust

Europol Eurojust akcja 2020 360px.jpg 25 sierpnia br. Eurojust i Europol zlikwidowały domniemaną sieć hakerów tzw. „Grupę Sparks" naruszających prawa autorskie, odpowiedzialną głównie za piractwo filmów i hosting nielegalnych treści cyfrowych na całym świecie. Likwidacja odbyła się w ramach skoordynowanej akcji między władzami USA i ich odpowiednikami w 18 krajach na całym świecie - w Polsce też, przy wsparciu Eurojustu i Europolu. Zablokowano ponad 60 serwerów związanych z piractwem w Ameryce Północnej, Europie i Azji, a kilku głównych podejrzanych zostało aresztowanych.

Europol
Europol-Eurojust-cyberprzestepczosc-logo-760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Piracka działalność powodowała straty rzędu dziesiątek milionów dolarów rocznie, głównie w amerykańskim filmie, telewizji i przemyśle wokół tych branż.

Z zarzutów zawartych w aktach sądowych wynika, że ​​rozbita zorganizowana grupa przestępcza (ZGP) nazywana „Grupą Sparks” była jedną z największych na świecie odpowiedzialnych za piractwo internetowe. Oszukując legalnych dystrybutorów tym sposobem, uzyskali legalne kopie dysków DVD i Blu-Ray z hitami filmowymi, programami telewizyjnymi i innymi treściami przed datą ich premiery, naruszyli ich ochronę praw autorskich, a następnie przesłali i rozpowszechniali nielegalne kopie za pośrednictwem serwerów obsługiwanych przez „Grupę Sparks".
Najnowsze filmy były udostępniane przed datą premiery w sprzedaży detalicznej i dalej rozpowszechniana za pośrednictwem witryn streamingowych, sieci peer-to-peer, sieci torrent i innych publicznie dostępnych serwerów, powodując tym samym poważne straty w branży produkcji filmowej.

Serwery były zlokalizowane w kilku krajach na całym świecie, w tym w Korei Południowej, Czechach, Danii, Francji, Niemczech, na Łotwie, Rumunii, Polsce, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, Holandii, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Większość została wyłączona podczas tej akcji oraz w dniach poprzedzających ją, przy pomocy policji z poszczególnych krajów - całość koordynował Eurojust.

Kolejne środki podjęto również we Włoszech, Rumunii i Kanadzie. Jeden z członków domniemanej siatki przestępczej został zatrzymany w weekend na Cyprze, a inny podejrzany został aresztowany w USA.

Ta udana operacja była możliwa dzięki szerokiej współpracy międzynarodowej, którą Eurojust ułatwił między organami sądowymi i organami ścigania z 19 zaangażowanych krajów, w tym Polski.

Sprawa ta została przekazana do Eurojust przez prokuratora łącznikowego Stanów Zjednoczonych na początku tego roku, biorąc pod uwagę jej zasięg światowy i potrzebę ścisłej koordynacji ze wszystkimi zaangażowanymi krajami i Europolem.

Eurojust wykorzystał centrum koordynacyjne, co zapewniło dobrą koordynację w czasie rzeczywistym wspólnych działań policji w 18 krajach.  Eurojust pomógł również w przesłaniu i ułatwieniu wykonania ponad 30 wniosków o wzajemną pomoc prawną i listów wniosków niezbędnych do wyłączenia serwerów i przeprowadzenia wyszukiwania, a także zapewnił krytyczne wsparcie w celu zaplanowania i przeprowadzenia skoordynowanej operacji.

Europol zapewnił za to wsparcie analityczne podczas dochodzenia i wspierał wymianę informacji między zaangażowanymi organami policji za pośrednictwem bezpiecznego systemu komunikacji SIENA.

 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Urzędy i samorządy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

589 zł Więcej...

Moduł DeltaCam DUO

Najnowszy uniwersalny moduł dostępu DeltaCAM DUO REV 2.0 Deltacrypt CI ...

539 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...
reklama