reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Testowa emisja sygnału DVB-T2 w Krakowie i Katowicach [akt.]

dodano: 2020-09-04 13:56 | aktualizacja: 2020-09-10 16:41
autor: Janusz Sulisz | źródło: Forum Emitel/satkurier.pl

Kraków Chorągwica 3 września br. ruszyła testowa emisja sygnału w standardzie DVB-T2 z dwóch nadajników naziemnych w Krakowie (Chorągwica) i Katowicach (Kosztowy). Emisja testowa z kanału 27 z multipleksu oznaczonego jako MUX5-Test zawiera 3 kanały, w tym 2 w rozdzielczości HD - TVP Polonia HD, TVP Kultura HD oraz TVP Rozrywka w rozdzielczości SD. Co ciekawe do testów wybrano nowy kanał w HD, czyli TVP Polonia HD, a także TVP Kultura w HD. Aktualizacja dotyczy ważnych informacji o dźwięku.

satkurier.pl
DVB-T2 maszt nadajnik NTC ogolnie 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
3 września uruchomiono eksperymentalny multipleks TVP DVB-T2 z RTCN Katowice/Kosztowy na częstotliwości 522 MHz (k.27) z mocą 30 kW ERP w polaryzacji poziomej oraz z RTCN Kraków/Chorągwica na częstotliwości 522 MHz (k.27) z mocą 80 kW ERP w polaryzacji poziomej.

W skład eksperymentu wchodzą: TVP Kultura HD, TVP Polonia HD i TVP Rozrywka SD. Aby odbierać testową emisję, konieczny jest telewizor z dekoderem DVB-T2 z kodekiem H.265/HEVC lub zewnętrzny odbiornik DVB-T2/HEVC.

Należy dodać, że na rynku spotyka się telewizory i dekodery DVB-T2, ale niekoniecznie mają H.265/HEVC, a jedynie H.264/MPEG-4 i wtedy odbioru kanałów z tego testu nie uda się uzyskać.
 
TVP Polonia HD z testowej emisji w Krakowie

Testy prowadzone są z dwóch nadajników pracujących na tych samych częstotliwościach w tzw. emisji synchronicznej SFN. Emisja umożliwi przetestowanie odbioru sygnału w systemie SFN oraz sprawdzenia zgodności telewizorów lub tunerów DVB-T2/HEVC. Standard DVB-T2 w Polsce zostanie wprowadzony w połowie 2022 roku.
 
TVP Kultura HD w DVB-T2/HEVC z MUX5-Test w Krakowie


Parametry techniczne:

DVB-T2 – Kraków, Katowice:

Kraków (Chorągwica) – kanał 27, częstotliwość 522 MHz, pol. H, moc 80 kW
Katowice (Kosztowy) – kanał 27, częstotliwość 522 MHz, pol. H, moc 30 kW
 
Ekran do wyszukiwania kanałów z odbiornika DVB-T2 Nytro Box Plus


Możliwe kolejne testowe nadajniki DVB-T2
Z opublikowanej przez UKE listy pozwoleń radiowych z 21 sierpnia br. wynika, że TVP uzyskała też zgodę na eksperymentalną emisję DVB-T2 w Warszawie / PKiN na k. 31 z mocą ERP 3 kW oraz w Gdańsku / Chwaszczynie na k. 44 z mocą ERP 100 kW. Możliwe, że wkrótce i tam będą podobne testy do tych w Krakowie i Katowicach.

Redakcja satkurier.pl otrzymała kilka istotnych informacji dotyczących dźwięku w testowanych kanałach:
  • Dźwięk podstawowy stereo jest kodowany w Dolby Digital Plus 128 kbit/s zamiast dotychczasowego MPEG 1 Layer II 192 (160) kbit/s
  • Dźwięk 5.1 jest kodowany w Dolby Digital Plus 256/kbit/s
  • Audiodeskrypcja jest kodowana w Dolby Digital Plus z przepływnością 96 kbit/s (jest to mix nadawcy, nie jest wykorzystywane miksowanie AD w odbiorniku z dźwiękiem podstawowym)
  • W TVP Kultura HD jest nadawany dodatkowy strumień AC-4 z przepływnością 96 kbit/s. Jest to dźwięk podstawowy stereo zakodowany w AC-4. Można porównywać Dolby Digital Plus 128kbit/s i AC-4 96 kbit/s
  • Fonia AC-4 nadawana w TVP Kultura HD umożliwia sprawdzenie odbiorników telewizyjnych i dekoderów UHD odbierających programy DVB-T2. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Cyfryzacji z 7 października 2019 roku (poz 2125 Dz. U.), powinny one obsługiwać audio nadawane w AC-4

Aktualizacja 9.09.2020 r.:
Jak informuje Emitel, pierwszy etap testów (w Krakowie i Katowicach) zaplanowany jest wstępnie na 3 miesiące.
 

Celem testów, które rozpoczęła Telewizja Polska, jest przede wszystkim możliwość sprawdzenia, czy telewizory dostępne w polskich domach są gotowe do odbioru programów telewizyjnych w nowym standardzie. Zaczęliśmy od dwóch lokalizacji, mamy już pozwolenia na kolejne nadajniki w Warszawie, Poznaniu i Trójmieście, a w następnych miesiącach planujemy zasięgiem testów obejmować kolejne lokalizacje, tak żeby objąć nimi obszar zbliżony do powierzchni całego kraju, a tym samym, aby każdy widz TVP w Polsce mógł sprawdzić możliwości techniczne swojego odbiornika. Planujemy też wykorzystać nowe częstotliwości do zapoznania widzów z unikalną ofertą TVP, która do tej pory, ze względu na niewystarczającą liczbę multipleksów, nie mogła być dostępna w naziemnej telewizji cyfrowej

– powiedział Marcin Klepacki, dyrektor Biura Dystrybucji Telewizji Polskiej S.A.

Testy pomogą nam lepiej przygotować się do migracji do nowego standardu. Ponadto dadzą szansę widzom będącym w zasięgu emisji na sprawdzenie możliwości odbioru sygnału na posiadanych telewizorach. Testy będą wymagały zmian w parametrach emisji, co u widzów zainteresowanych oglądaniem programów w standardzie DVB-T2/HEVC, a posiadających starsze modele odbiorników, może wymagać ponownego wyszukania programów

– powiedział Piotr Guziewicz, dyrektor Biura Planowania Sieci i Rozwoju Usług w Emitel S.A.

 
Kliknij, aby powiększyć


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna w Polsce


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

299 zł Więcej...