reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Podróże z anteną - Kostaryka

dodano: 2020-06-25 15:19 | aktualizacja: 2020-09-07 13:49
autor: Inż. Daniel Szenk | źródło: SAT Kurier 5-6/2020

Kostaryka Na początku XVI wieku Krzysztof Kolumb, kiedy dotarł do wybrzeża tego kraju, podobno powiedział: „la costa rica”, co w tłumaczeniu oznacza bogate wybrzeże. I rzeczywiście śmiało można stwierdzić, że odpowiada to pierwszemu wrażeniu, jakie robi na nas Kostaryka, często porównywana w turystycznych folderach do raju.

Kostaryka


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

TELEWIZJA

Naziemna telewizja w Kostaryce nie jest zbyt popularna. O ile w technice analogowej przekaz programów telewizyjnych odbywał się generalnie w trzech systemach i ich różnych wersjach (NTSC, PAL, SECAM), to w technice cyfrowej również nie udało się wypracować jednego globalnego wspólnego systemu. Już tylko na przykładzie samej Ameryki Środkowej widać dużą rozbieżność w przyjęciu jednolitego systemu.

Kostaryka dziesięć lat temu przyjęła japoński ISDB-TB.

Ciekawym zjawiskiem jest fakt, że w obu Amerykach tak powszechnie znany nam europejski system DVB-T występuje jedynie w Gujanie Francuskiej, Kolumbii i Panamie.

W innych krajach mamy do czynienia z zupełnie różnymi systemami:
  • ISDB-TB (Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Ekwador, Honduras, Kostaryka, Nikaragua, Paragwaj, Peru, Salwador, Urugwaj, Wenezuela);
  • DVB-T (Gujana Francuska, Kolumbia, Panama);
  • ATSC (Belize, Dominikana, Meksyk, Portoryko);
  • DTMB (Kuba).

Wiele krajów, takich jak: Boliwia, Chile, Ekwador, Honduras, Kolumbia, Kuba, Paragwaj, Peru, nadal korzysta jeszcze z techniki analogowej, której całkowite wyłączenie jeszcze nie nastąpiło, ale ma mieć miejsce w niedalekiej przyszłości.

Sądząc jednak po liczbie anten na dachach, widok klasycznej anteny naziemnej należy do rzadkości. Głównie z powodu górzystych i niedostępnych terenów wszędzie królują anteny satelitarne.
 
Antena na dachu

W mieście nawet najmniejsze kioski sprzedające losy popularnej loterii posiadają na daszku antenę satelitarną i nie jest to rzadki obrazek.
 
Kiosk uliczny z anteną na dachu

Gdzie nie dociera telewizja kablowa, jak w hotelu, w którym mieszkałem (mieliśmy około 50 kanałów analogowych i ponad 100 cyfrowych), tam na dachu znajduje się talerz satelitarnej anteny.

Ciekawym zjawiskiem jest fakt, że wszystkie kraje od południowych Stanów USA, poprzez Meksyk aż po południowe krańce Ameryki Łacińskiej (z wyjątkiem Brazylii) posługują się językiem hiszpańskim i jednocześnie znajdują się w pasie o podobnej długości geograficznej (jedynie Hiszpania leży poza tym pasem).
 
Mapa świata z zaznaczonymi krajami hiszpańskojęzycznymi

Sytuacja taka pozwala na łatwą satelitarną dystrybucję wielu wspólnych programów telewizyjnych, a w szczególności kanałów o wspólnych systemach nadawania i kodowania dla wszystkich krajów z jednego bądź kilku satelitów.

Do najpopularniejszych operatorów satelitarnych w Kostaryce należą Claro TV (pomarańczowe anteny), oraz rzadziej widywane telewizji Sky (szare). Wszystkie oferują pakiety z coraz większą liczbą programów wysokiej rozdzielczości (HD) w przeliczeniu w cenie od 100 do 250 zł.

Najliczniejsze są anteny pomarańczowe latynoamerykańskiego operatora telewizji płatnej. Usługa jest dostarczana przez firmy Embratel i Claro. Działa na satelicie Star One C2 na pozycji 70°W w pasmie Ku, a kanały są kodowane w systemie Nagravision 3.

Odbiór odbywa się za pomocą anteny satelitarnej i odbiornika DVB-S2, a uwierzytelnianie subskrybentów odbywa się za pomocą karty dostępu warunkowego, podobnie jak u europejskich nadawców.

Claro jest również dostawcą telefonii komórkowej i internetu, a reklamy i punkty obsługi klienta z daleka są widoczne.
 
Całe mnóstwo kolorowych anten na dachach

Szare anteny należą do Sky Mexico, który w 58,7% jest własnością Grupo Televisa i 41,3% AT&T Ameryki Łacińskiej. Skierowane są na pozycje 78,8°W.

Na dachach budynków można zauważyć jeszcze zielone anteny z napisem Qualy – środkowoamerykańskiego dostawcy telewizyjnego obsługiwanego przez latynoamerykańskiego giganta nadawczego Albavisión, choć według uzyskanych informacji zakończył on działalność na tym terenie w 2017 roku. To tak jak u nas w Polsce, gdzie cały czas jeszcze gdzieniegdzie możemy spotkać anteny z napisem Wizja TV.
 
Urokliwe widoki

KOSTARYKA W SKRÓCIE

Kostaryka jest republiką demokratyczną posiadającą prezydenta i dwóch wiceprezydentów. Podzielona jest na 7 prowincji (Alajuela, Cartago, Guanacaste, Heredia, Limon, Puntarenas i San Jose). Jej ludność to około 5 mln mieszkańców, z których 340 tys. mieszka w stolicy – San Jose. Eksport to głównie kawa, banany, ananasy, kakao oraz olej palmowy.

Język hiszpański jest językiem urzędowym, ale wciąż w użyciu jest także bribri – rodzimy język mieszkańców Kostaryki. Dominująca religia to w 70% katolicyzm. Walutą tego kraju jest colón (CRC). 100 kolonów kostarykańskich to około 70 polskich groszy. Kostarykański parlament składa się z 50% mężczyzn i 50% kobiet. Minimalne zarobki wynoszą około $600.

25-30% powierzchni Kostaryki stanowią Parki Narodowe i rezerwaty. Kraj od 1 grudnia 1948 roku nie posiada armii. Narodowym tańcem Kostaryki jest Punto Guanacasteco. Najwyższym szczytem jest Cerro Chirripó (3820 metrów n.p.m.). Narodowa potrawa – Gallo Pinto i Casado (na bazie ryżu i czarnej fasoli). Do Kostaryki nie trzeba posiadać wizy – wystarczy jedynie paszport. W Kostaryce istnieje oficjalnie zawód degustatora kawy. Nazywa się on katador.

https://www.anywhere.com/costa-rica/maps - mapa interesujących miejsc


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ameryka Płn. i Płd.


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak alu ścienny AS Sat 60cm

Aluminiowy stojak ścienny 60cm niemieckiej firmy A.S. Sat z certyfikatem...

129 zł Więcej...

Kabelio: CAM CI+ 3 m gratis

Oryginalny, bezkartowy moduł (CAM) CI+ nowej szwajcarskiej platformy Kabelio z...

530 zł Więcej...

Kabel HDMI - mini HDMI 3,0m

Kabel połączeniowy HDMI - mini HDMI do podłączenia tabletów, smartfonów...

29 zł Więcej...