dodano: 2020-09-09 21:49 | aktualizacja:
2021-02-04 23:32
autor: Jerzy Kruczek |
źródło: Nature Communications
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Biologiczne starzenie się to proces rozłożony w czasie, kiedy nieodwracalne zmiany kumulują się w organizmie, prowadząc do śmiertelnych chorób, takich jak choroby serca, rak czy demencja. Jak do nich nie dopuścić?
Okazuje się, że szkoccy biolodzy z Uniwersytetu w Edynburgu, we współpracy z naukowcami z Instytutu Biologii Starzenia im. Maxa Plancka w Niemczech, zbadali
3 najważniejsze czynniki związane ze starzeniem biologicznym przy użyciu metod genetycznych:
- całkowita długość życia
- lata życia bez choroby lub okres zdrowia
- zjawisko ekstremalnej długowieczności
Naukowcy połączyli anonimowe informacje z trzech publicznych baz danych Zenodo, Edinburgh DataShare i Longevity Genomics, aby uzyskać próbkę 1,75 mln ludzi, , a także ponad 60 tys. 100-latków w celu oszacowania oczekiwanej długości życia.
Naukowcy przeanalizowali zbiorcze statystyki dotyczące ogólnego genomu, oczekiwanej długości życia samych ludzi i ich rodziców oraz zidentyfikowali różnice genetyczne związane odpowiednio z ogólną oczekiwaną długością życia, okresem zdrowia i długowiecznością.
Okazało się, że zestawy genów - loci genomowe odpowiedzialne za prawidłowy poziom żelaza - były reprezentowane we wszystkich trzech grupach. Na tej podstawie autorzy wywnioskowali, że
geny zaangażowane w metabolizm żelaza we krwi są w dużej mierze odpowiedzialne za zdrowe i długie życie. Statystycznie potwierdzili ten związek za pomocą analizy matematycznej znanej jako
randomizacja Mendelejewa.
Sugeruje się, że
zbyt wysoki poziom żelaza we krwi skraca zdrowe życie, a umiejętne kontrolowanie poziomu żelaza może zapobiegać uszkodzeniom związanym z wiekiem.
Postawiono hipotezę, że odkrycia dotyczące metabolizmu żelaza mogą wyjaśniać, dlaczego
przedwczesne starzenie się wiąże się z dużą ilością czerwonego mięsa bogatego w żelazo.
Żelazo we krwi jest zależne od diety.
Zbyt wysoki lub zbyt niski poziom żelaza we krwi prowadzi do choroby Parkinsona, choroby wątroby i zmniejszenia zdolności organizmu do zwalczania infekcji z wiekiem.
Takie badania w przyszłości pomogą stworzyć lek naśladujący genetyczny wpływ na metabolizm żelaza, który stanie się narzędziem profilaktyki chorób związanych z wiekiem i zwiększy szanse na dożycie bez chorób do starości.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.