reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
Zobacz sport w tv na dzień: 2021-10-25 - 2021-10-26

GROM Challenge - Siła i Honor w Polsacie Sport Extra

dodano: 2020-09-11 04:31
autor: Łukasz Knapik | źródło: Cyfrowy Polsat

Jednostka Wojskowa GROM (Grupa Reagowania Operacyjno-Manewrowego) W sobotę, 12 września br. kanał Polsat Sport Extra przeprowadzi transmisje z ósmej edycji ekstremalnego biegu terenowego GROM Challenge - Siła i Honor. Zawody nawiązujące do słynnej wojskowej „Selekcji” odbywają się od 2013 roku, a ich organizatorami są byli operatorzy Jednostki Wojskowej GROM (Grupa Reagowania Operacyjno-Manewrowego). Relacje przeprowadzą Aleksandra Szutenberg i Paweł Mateńczuk „Naval”.

Jednostka Wojskowa GROM (Grupa Reagowania Operacyjno-Manewrowego)


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
To drugi raz gdy GROM Challenge - Siła i Honor zagości w kanałach sportowych Telewizji Polsat. Reportaż z ubiegłorocznej edycji zrealizowała Aleksandra Szutenberg, która na własnej skórze odczuła trudy biegu. Jej przewodnikiem na poligonie wojsk specjalnych w Czerwonym Borze, gdzie odbywają się zawody, był emerytowany operator Jednostki Wojskowej GROM - Paweł Mateńczuk „Naval” (więcej tutaj i tutaj). W sobotę 12 września reporterka Polsatu Sport Extra powróci na trasę biegu, a wspierać będzie ją redakcyjny kolega - Marcin Wiciński. Transmisja rozpocznie się o godzinie 9:30. Widzowie zobaczą szereg rozmów z organizatorami oraz uczestnikami i będą także świadkami startu rywalizacji. Zwycięzcy na mecie powinni pojawić się około godziny 13:30 i wtedy też wystartuje druga część relacji „na żywo”.    

- Przy okazji naszych tegorocznych transmisji z okazji 30-lecia Jednostki Wojskowej GROM podkreślaliśmy, że jej żołnierze to wybitni sportowcy. Wojskowość i sport mają wiele wspólnego, bo w jednej i drugiej dziedzinie liczą się żelazna dyscyplina, silna psychika i niestrudzone dążenie do upragnionego celu. GROM Challenge - Siła i Honor utożsamia wszystkie te wartości

- mówi Marian Kmita, dyrektor do spraw sportu w Telewizji Polsat.


W zawodach GROM Challenge - Siła i Honor może wziąć udział każdy, ale organizatorzy unikają statusu biegu masowego. Rywalizacja odbywa się w parach, a do końcowej klasyfikacji wliczany jest wynik zespołu. Oprócz liczącej około 25 kilometrów trasy z przeszkodami, na uczestników czeka szereg zadań dodatkowych. Śmiałkowie poddawani są próbom wytrzymałościowym, strzeleckim oraz intelektualnym. Te ostatnie testują psychikę człowieka narażonego na skrajne wyczerpanie fizyczne. Idea GROM Challenge - Siła i Honor nawiązuje do słynnej „Selekcji”, będącej etapem rekrutacji do jednostek specjalnych Wojska Polskiego (WP) (więcej tutaj)

- Rok temu najlepsi zawodnicy pokonali trasę w około trzy i pół godziny, a ostatnia para finiszowała sześć godzin później. Ta różnica czasowa najlepiej obrazuje skalę trudności naszego biegu, której uczestnicy są w stanie sprostać tylko dzięki sile psychiki

- mówi Tomasz Kowalczyk, były operator Jednostki Wojskowej GROM i jeden z organizatorów GROM Challenge - Siła i Honor.


Co roku w zmaganiach na poligonie w Czerwonym Borze udział biorą wojskowi oraz przedstawiciele różnych typów służb mundurowych. Dużą część uczestników stanowią jednak cywilni pasjonaci sportu.  Niektórzy pojawiają się na trasie co roku, ale doświadczenie z poprzednich edycji na niewiele się zdaje.

- Trasa biegu i zadania specjalne zmieniają się w każdej edycji. Wszystko po to, by jak najbardziej zbliżyć GROM Challenge - Siła i Honor do prób, jakim poddawani są kandydaci na żołnierzy jednostek specjalnych. Oczywiście nie da się porównać jednodniowego biegu do trwającej tydzień Selekcji. Ale ich punktem wspólnym z pewnością jest to, że uczestnicy dopiero na odprawie przed startem dowiadują się, co ich czeka

- mówi Wojciech Grabowski, były operator Jednostki Wojskowej GROM i jeden z organizatorów GROM Challenge - Siła i Honor.


Jak czytamy w komunikacie, dla uczestników GROM Challenge - Siła i Honor udział w zawodach to nie tylko wyzwanie sportowe, ale także unikalna okazja do kontaktu z wojskowym stylem życia. Wielu młodych ludzi marzących o karierze w armii decyduje się na udział w tym biegu po to, by lepiej przygotować się do zadań stawianych rekrutom. Organizatorzy GROM Challenge - Siła i Honor uważnie przyglądają się uczestnikom biegu i w przeszłości zdarzało się, że wyróżniający się zawodnicy otrzymywali propozycję służby w jednostkach specjalnych.

Transmisje z VIII edycji ekstremalnego biegu terenowego GROM Challenge - Siła i Honor będzie można zobaczyć w sobotę, 12 września br. o 9:30 i 13:30 w Polsacie Sport Extra.
 
Relacje z GROM Challenge - Siła i Honor przeprowadzi Aleksandra Szutenberg, foto: Cyfrowy Polsat
Relacje z GROM Challenge - Siła i Honor przeprowadzi Aleksandra Szutenberg, foto: Cyfrowy Polsat
Kadr z programu „GROM - tworzymy historię”, foto: Cyfrowy Polsat
Kadr z programu „GROM - tworzymy historię”, foto: Cyfrowy Polsat
Kadr z programu „GROM - tworzymy historię”, foto: Cyfrowy Polsat
Kadr z programu „GROM - tworzymy historię”, foto: Cyfrowy Polsat


Plan transmisji:

12 września (sobota)
9:30 8. GROM Challenge - Siła i Honor, Polsat Sport Extra
13:30 8. GROM Challenge - Siła i Honor, Polsat Sport Extra


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inne sporty


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabelio: CAM CI+ 3 m gratis

Oryginalny, bezkartowy moduł (CAM) CI+ nowej szwajcarskiej platformy Kabelio z...

530 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

799 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...