reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

80. rocznica Bitwy o Anglię w TVP Historia

dodano: 2020-09-11 16:26 | aktualizacja: 2020-09-12 11:54
autor: Janusz Sulisz | źródło: TVP

Bitwa o Anglie TVP Historia 360px.jpg Od 12 września w TVP Historia programy i filmy związane z 80. rocznicą Bitwy o Anglię. Antena zaprasza na premierę nowego cyklu „Ci cholerni Polacy”, film dokumentalny „Polacy w Bitwie o Anglię” i dedykowany polskim lotnikom walczącym w formacjach RAF-u odcinek teleturnieju „Giganci Historii”.

TVP Historia
Bitwa o Anglie TVP Historia 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W sobotę, 12 września o godz. 22:10 premiera nowego programu „Ci cholerni Polacy”. Program w reżyserii Marka Szczepanika oraz Grzegorza Stygły, poświęcony będzie polskiemu lotnictwu, które odegrało znaczącą rolę w Bitwie o Anglię. Program poprowadzi Krzysztof Mroczkowski. Premiera programu została zaplanowana na wrzesień, ponieważ w 1940 roku miesiąc ten był przełomowym momentem lotniczej bitwy o Anglię. Kluczową rolę odegrały w niej polskie dywizjony myśliwskie 302 oraz 303. Pierwszy odcinek cyklu „Ci cholerni Polacy” przypomni historię polskiego lotnictwa w kampanii wrześniowej 1939 roku.

Cykl przygotowany został wspólnie przez TVP Historia oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. W kolejnych odcinkach przedstawione będą dokonania polskich lotników w czasie II wojny światowej. Nie zabraknie też niepublikowanych nigdy wcześniej wspomnień pochodzących ze zbiorów Fundacji Charytatywnej Stowarzyszenia Lotników Polskich w Londynie.

15 września o godz. 8:50 TVP Historia wyemituje film dokumentalny w reżyserii Zbigniewa Wawera „Polacy w Bitwie o Anglię”, w którym przypomniane zostaną brawurowe walki polskich dywizjonów myśliwskich i bombowych w obronie brytyjskich miast w 1940 roku.

Także 15 września o godz. 11:05 nie zabraknie emocji, które dostarcza widzom teleturniej „Giganci Historii”. Tematem rozgrywki w teleturnieju będzie Bitwa o Anglię, a mottem słowa Winstona Churchilla dotyczące polskich pilotów walczących w RAF: „Jeszcze nigdy w historii ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”. Odcinek prowadzi Maciej Kurzajewski. Ekspertami będą: prof. Janusz Odziemkowski, prof. Zbigniew Wawer oraz dr Karol Nawrocki.
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K Hollex UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...

Usługa CANAL+ BOX 4K Ultra HD

Najnowszy dekoder CANAL+ BOX 4K (model HY4001) to urządzenie wspierające...

299 zł Więcej...

Kabel Cablink 5xGI-18S biały 5m

Włoski, 5-żyłowy przewód koncentryczny 75 Ohm Cablink 5xGI-18S biały 5m...

55 zł Więcej...
reklama