reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

80. rocznica Bitwy o Anglię w TVP Historia

dodano: 2020-09-11 16:26 | aktualizacja: 2020-09-12 11:54
autor: Janusz Sulisz | źródło: TVP

Bitwa o Anglie TVP Historia 360px.jpg Od 12 września w TVP Historia programy i filmy związane z 80. rocznicą Bitwy o Anglię. Antena zaprasza na premierę nowego cyklu „Ci cholerni Polacy”, film dokumentalny „Polacy w Bitwie o Anglię” i dedykowany polskim lotnikom walczącym w formacjach RAF-u odcinek teleturnieju „Giganci Historii”.

TVP Historia
Bitwa o Anglie TVP Historia 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W sobotę, 12 września o godz. 22:10 premiera nowego programu „Ci cholerni Polacy”. Program w reżyserii Marka Szczepanika oraz Grzegorza Stygły, poświęcony będzie polskiemu lotnictwu, które odegrało znaczącą rolę w Bitwie o Anglię. Program poprowadzi Krzysztof Mroczkowski. Premiera programu została zaplanowana na wrzesień, ponieważ w 1940 roku miesiąc ten był przełomowym momentem lotniczej bitwy o Anglię. Kluczową rolę odegrały w niej polskie dywizjony myśliwskie 302 oraz 303. Pierwszy odcinek cyklu „Ci cholerni Polacy” przypomni historię polskiego lotnictwa w kampanii wrześniowej 1939 roku.

Cykl przygotowany został wspólnie przez TVP Historia oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. W kolejnych odcinkach przedstawione będą dokonania polskich lotników w czasie II wojny światowej. Nie zabraknie też niepublikowanych nigdy wcześniej wspomnień pochodzących ze zbiorów Fundacji Charytatywnej Stowarzyszenia Lotników Polskich w Londynie.

15 września o godz. 8:50 TVP Historia wyemituje film dokumentalny w reżyserii Zbigniewa Wawera „Polacy w Bitwie o Anglię”, w którym przypomniane zostaną brawurowe walki polskich dywizjonów myśliwskich i bombowych w obronie brytyjskich miast w 1940 roku.

Także 15 września o godz. 11:05 nie zabraknie emocji, które dostarcza widzom teleturniej „Giganci Historii”. Tematem rozgrywki w teleturnieju będzie Bitwa o Anglię, a mottem słowa Winstona Churchilla dotyczące polskich pilotów walczących w RAF: „Jeszcze nigdy w historii ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”. Odcinek prowadzi Maciej Kurzajewski. Ekspertami będą: prof. Janusz Odziemkowski, prof. Zbigniew Wawer oraz dr Karol Nawrocki.
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

'SAT Kurier' - 3-4/2020 wersja limitowana

Limitowana edycja SAT Kuriera 3-4/2020 - 1 egz., który otrzymają...

25 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - Netflix

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

449 zł Więcej...

TechniSat DigitRadio 10 IR DAB+ WiFi radio Internetowe

Cyfrowe radio DAB+, radio Internetowe oraz radio analogowe UKF/FM od...

529 zł Więcej...
reklama