reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Bitwa o Anglię: zwycięskie dywizjony” w History

dodano: 2020-09-18 08:03
autor: Łukasz Knapik | źródło: A+E Networks

History „Bitwa o Anglię: zwycięskie dywizjony” samoloty pojazd maszyna W 80. rocznicę bitwy o Anglię telewizja History składa hołd żołnierzom, którzy walcząc ramię w ramię z brytyjskimi lotnikami odwrócili losy wojny.  W niedzielę, 20 września br. o godz. 22:00 w History swoją premierę będzie miał dokument „Bitwa o Anglię: zwycięskie dywizjony” („Battle Of Britain 80: Allies at War”), który zaoferuje analizę krytycznego dla drugiej wojny światowej okresu od czerwca do lipca 1940 roku.

History „Bitwa o Anglię: zwycięskie dywizjony” samoloty pojazd maszyna


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wówczas Wielka Brytania i jej siły zbrojne pogrążone w chaosie po gwałtownym odwrocie z Dunkierki znalazła energię do przegrupowania wraz z sojusznikami, aby stworzyć powietrzną siłę kontrataku tak potężną, że upokorzyła niezwyciężoną Luftwaffe w trzy miesiące. Jak zapowiada nadawca, film ukazuje niezliczone historie polskich i czeskich pilotów, którzy uciekli z obozów jenieckich w strefach okupowanych przez Niemców i przedostali się przez Europę, by móc polecieć u boku Brytyjczyków i zapisać swoje nazwiska w annałach historii (więcej tutaj).

- Powiada się, że w 1940 roku Wielka Brytania walczyła samotnie. To nie prawda. Miała jednego sprzymierzeńca - Polskę. Nasz kraj po niemieckiej napaści nie poddał się, nie prosił o zawieszenie broni, nie paktował z wrogiem. Kontynuował walkę jak gdyby nigdy nic. Istniał rząd na uchodźstwie, okręty przeszły do baz brytyjskich. Dołączyło kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy - w tym osiem i pół tysiąca lotników

- opowiada w programie „Bitwa o Anglię: zwycięskie dywizjony” Richard Kornicki, syn podpułkownika Franciszka Kornickiego, pilota Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, po drugiej wojnie światowej major Królewskich Sił Powietrznych, był ostatnim żyjącym dowódcą polskiego dywizjonu z okresu drugiej wojny światowej.


Twórcy filmu, czerpiąc ze swoich doświadczeń i dokumentacji, upamiętniają obie strony biorące udział w tej legendarnej bitwie powietrznej II wojny światowej. Widzowie będą mieli szansę przyjrzeć się samolotom bojowym, dzięki nagraniom w jakości 4K poznać techniczne szczegóły jednostek działających w służbie państw Osi, a także przypomnieć sobie sceny z kultowego filmu z lat 60. ubiegłego wieku. Ekspert awiacji, Ian Mcachlan, przedstawi zapomniane historie dotyczące tego ważnego okresu. Opowie też o roli jaką w siłach powietrznych odegrały wówczas kobiety oraz piloci z innych krajów.

- Polacy i Czesi nie znali angielskiego, niektórzy mówili po francusku. Jan Zumbach z dywizjonu 303. wspominał, że musieli zmienić nawyki i odruchy związane z pilotażem. Na przykład Polacy przywykli do tego, że trzeba ściągnąć manetkę, aby otworzyć przepustnicę. A w brytyjskich myśliwcach odpychało się ją, żeby dodać gazu. Zapas paliwa podawany w galonach zamiast w litrach. Prędkość wznoszenia w stopach na minutę a nie w metrach na sekundę. Wszystko inaczej. A do tego wciągane podwozie, którego nie mieliśmy w polskich myśliwcach. Kilkakrotnie zdarzyło się, że pilot zapomniał wypuścić podwozia przy lądowaniu

- wyjaśnia Richard Kornicki, prezentując unikalną analizę realiów współpracy lotników w trakcie bitwy powietrznej.


„Bitwa o Anglię: zwycięskie dywizjony” - emisja w niedzielę, 20 września 2020 roku o godz. 22:00 w History.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5278) ULTRABOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Przepust dachowy średnicy 90mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 90mm

220 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Gold Combo UHD 4K S2X - Netflix

Octagon SF8008 Gold Combo UHD 4K S2X - wersja uznanego...

479 zł Więcej...
reklama