reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Bitwa o Anglię: zwycięskie dywizjony” w History

dodano: 2020-09-18 08:03
autor: Łukasz Knapik | źródło: A+E Networks

History „Bitwa o Anglię: zwycięskie dywizjony” samoloty pojazd maszyna W 80. rocznicę bitwy o Anglię telewizja History składa hołd żołnierzom, którzy walcząc ramię w ramię z brytyjskimi lotnikami odwrócili losy wojny.  W niedzielę, 20 września br. o godz. 22:00 w History swoją premierę będzie miał dokument „Bitwa o Anglię: zwycięskie dywizjony” („Battle Of Britain 80: Allies at War”), który zaoferuje analizę krytycznego dla drugiej wojny światowej okresu od czerwca do lipca 1940 roku.

History „Bitwa o Anglię: zwycięskie dywizjony” samoloty pojazd maszyna


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wówczas Wielka Brytania i jej siły zbrojne pogrążone w chaosie po gwałtownym odwrocie z Dunkierki znalazła energię do przegrupowania wraz z sojusznikami, aby stworzyć powietrzną siłę kontrataku tak potężną, że upokorzyła niezwyciężoną Luftwaffe w trzy miesiące. Jak zapowiada nadawca, film ukazuje niezliczone historie polskich i czeskich pilotów, którzy uciekli z obozów jenieckich w strefach okupowanych przez Niemców i przedostali się przez Europę, by móc polecieć u boku Brytyjczyków i zapisać swoje nazwiska w annałach historii (więcej tutaj).

- Powiada się, że w 1940 roku Wielka Brytania walczyła samotnie. To nie prawda. Miała jednego sprzymierzeńca - Polskę. Nasz kraj po niemieckiej napaści nie poddał się, nie prosił o zawieszenie broni, nie paktował z wrogiem. Kontynuował walkę jak gdyby nigdy nic. Istniał rząd na uchodźstwie, okręty przeszły do baz brytyjskich. Dołączyło kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy - w tym osiem i pół tysiąca lotników

- opowiada w programie „Bitwa o Anglię: zwycięskie dywizjony” Richard Kornicki, syn podpułkownika Franciszka Kornickiego, pilota Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, po drugiej wojnie światowej major Królewskich Sił Powietrznych, był ostatnim żyjącym dowódcą polskiego dywizjonu z okresu drugiej wojny światowej.


Twórcy filmu, czerpiąc ze swoich doświadczeń i dokumentacji, upamiętniają obie strony biorące udział w tej legendarnej bitwie powietrznej II wojny światowej. Widzowie będą mieli szansę przyjrzeć się samolotom bojowym, dzięki nagraniom w jakości 4K poznać techniczne szczegóły jednostek działających w służbie państw Osi, a także przypomnieć sobie sceny z kultowego filmu z lat 60. ubiegłego wieku. Ekspert awiacji, Ian Mcachlan, przedstawi zapomniane historie dotyczące tego ważnego okresu. Opowie też o roli jaką w siłach powietrznych odegrały wówczas kobiety oraz piloci z innych krajów.

- Polacy i Czesi nie znali angielskiego, niektórzy mówili po francusku. Jan Zumbach z dywizjonu 303. wspominał, że musieli zmienić nawyki i odruchy związane z pilotażem. Na przykład Polacy przywykli do tego, że trzeba ściągnąć manetkę, aby otworzyć przepustnicę. A w brytyjskich myśliwcach odpychało się ją, żeby dodać gazu. Zapas paliwa podawany w galonach zamiast w litrach. Prędkość wznoszenia w stopach na minutę a nie w metrach na sekundę. Wszystko inaczej. A do tego wciągane podwozie, którego nie mieliśmy w polskich myśliwcach. Kilkakrotnie zdarzyło się, że pilot zapomniał wypuścić podwozia przy lądowaniu

- wyjaśnia Richard Kornicki, prezentując unikalną analizę realiów współpracy lotników w trakcie bitwy powietrznej.


„Bitwa o Anglię: zwycięskie dywizjony” - emisja w niedzielę, 20 września 2020 roku o godz. 22:00 w History.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 5-6/2021 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2021

10 zł Więcej...

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

339 zł Więcej...

Przepust dachowy średnicy 76mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 76mm

195 zł Więcej...