reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Arianespace potwierdza kontrakt na 3 satelity z Intelsatem

dodano: 2020-09-18 14:41 | aktualizacja: 2020-09-20 00:15
autor: Janusz Sulisz | źródło: Arianespace/Intelsat

Ariane 5 JCSAT-17 Operator satelitarny Intelsat przyznał firmie Arianespace znaczący kontrakt na wystrzelenie trzech satelitów z Kourou. Dwa satelity, Galaxy 35 i Galaxy 36, zostaną wyniesione przy pomocy jednej rakiety Ariane 5 w 2022 r. Trzeci z satelitów Intelsatu - Galaxy 37, zostanie wystrzelony przez nowo zaprojektowaną rakietę Ariane 64 w marcu 2023 r.

Arianespace
Ariane 5 satelita arianespace Kourou start 2020- 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wszystkie trzy satelity dla Intelsatu są budowane przez Maxar Technologies w Palo Alto w Kalifornii (dawny obiekt Space Systems / Loral). Będą działać w górnej części pasma C. Dzięki tej misji Intelsat dotrzyma terminów przyspieszonych rozliczeń widma w paśmie C ustanowionych przez amerykańską FCC na początku tego roku, aby udostępnić niższą część widma w paśmie C operatorom sieci komórkowych w celu dalszego wdrażania krytycznych usług 5G .

Ariane 64 to zupełnie nowa rakieta, która została zaprojektowana do wyniesienia za jednym razem dwóch cięższych komercyjnych satelitów o łącznej wadze około 11,5 tony na wysoką orbitę geostacjonarną.

Jednak budowa rakiety Ariane 6 mocno się opóźnia. Pierwotnie oczekiwano pierwszego lotu testowego w tym roku. Niestety koronawirus nie pomógł przy produkcji. Ariane 6 to nowa koncepcja, w której zastosowano nowy silnik górnego stopnia (nazwano go Vinci), który może zostać ponownie uruchomiony w kosmosie.

Źródła sugerują, że pierwszy start Ariane 6  z kosmodromu Kourou jest już znacznie opóźniony i to bardziej niż pierwotnie planowano - ponad pół roku. Głównie stało się to, przez pandemię Covid-19. Lot testowy prawdopodobnie odbędzie się dopiero w przyszłym roku. Potem upłynie kolejne pół roku, zanim odbędzie się drugi testowy start, który może odbyć się w 2022 roku i to pod warunkiem, że pierwszy start będzie udany.

Jeden z pierwszych lotów Ariane 64 został już zarezerwowany przez firmę Viasat z Kalifornii w celu wyniesienia jednego ze swoich ogromnych satelitów ViaSat 3.

Kolejna rezerwacja startu nowej rakiety pochodziła od OneWeb (obecnie w stanie bankructwa), który zarezerwował inauguracyjny lot. Na razie nie wiadomo czy to będzie honorowane przez Arianespace.

Źródło: arianespace.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Operatorzy sat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

249 zł Więcej...

Odbiornik TechniSat DIGIPLUS UHD S

DIGIPLUS UHD S to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej firmy...

1 190 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+ 4K ECP

CAM CI+ 4K ECP z odbiorem TVP 4K, CANAL+ 4K...

199 zł Więcej...