reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Nagroda literacka Nike 2020” w TVN24

dodano: 2020-09-28 06:21
autor: Łukasz Knapik | źródło: Agora/satkurier.pl

„Gazeta Wyborcza” Fundacja Agory wyborcza.pl  „Nagroda literacka Nike” W niedzielę, 4 października 2020 roku poznamy laureatkę lub laureata dwudziestej czwartej edycji „Nagrody literackiej Nike”. Finałową galę konkursu, która odbędzie się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie, będzie można oglądać „na żywo” od godz. 20:00 w telewizji TVN24 oraz online na stronie internetowej wyborcza.pl. Jury konkursu dokona wyboru w dniu wręczenia nagrody. Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory. Galę poprowadzi Grażyna Torbicka, gospodyni programu „Grażyna Torbicka - rozmowy intymne” w kanale TVN Fabuła.

„Gazeta Wyborcza” Fundacja Agory wyborcza.pl  „Nagroda literacka Nike”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W tegorocznej, dwudziestej czwartej edycji „Nagrody literackiej Nike” o miano książki roku rywalizują dwie powieści, dwa eseje, dwie książki reporterskie oraz biografia. Nominacje do „Nike” otrzymali: Agnieszka Dauksza za książkę „Jaremianka” (Wydawnictwo Znak), Joanna Gierak-Onoszko - „27 śmierci Toby'ego Obeda” (Wydawnictwo Dowody na Istnienie), Piotr M. Majewski - „Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu” (Wydawnictwo Krytyka Polityczna), Radek Rak - „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” (Wydawnictwo Powergraph), Paweł Piotr Reszka - „Płuczki” (Wydawnictwo Agora), Monika Sznajderman - „Pusty las” (Wydawnictwo Czarne) oraz Filip Zawada - „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” (Wydawnictwo Znak).

Laureatkę lub laureata „Nike” poznamy w niedzielę, 4 października br. - jury konkursu dokona wyboru w dniu wręczenia nagrody. Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory.

Gala finałowa „Nagrody literackiej Nike”, z uwagi na sytuację związaną z pandemią, odbędzie się w formule hybrydowej - w spotkaniu organizowanym tradycyjnie w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, wezmą udział wyłącznie finaliści konkursu, wydawcy, jurorzy i prowadząca Grażyna Torbicka oraz organizatorzy. Publiczność będzie mogła oglądać transmisję, która rozpocznie się o godzinie 20:00 na antenie telewizji TVN24 i w internecie na stronie wyborcza.pl.

Motywem przewodnim imprezy będą filmowe adaptacje książek nominowanych w poprzednich latach do „Nagrody Nike”. Widzowie gali będą mogli przypomnieć sobie m.in. powieść „Pod Mocnym Aniołem” Jerzego Pilcha, sfilmowaną przez Wojciecha Smarzowskiego, czy „Ciemno, prawie noc” Joanny Bator i film w reżyserii Borysa Lankosza pod tym samym tytułem. W materiałach prezentowanych podczas wydarzenia pojawią się również zapowiedzi kolejnych filmowych adaptacji dzieł z grona finalistów do „Nike”.

W sobotę, 3 października 2020 roku ogłoszony zostanie wybór czytelników „Gazety Wyborczej” i wyborcza.pl w plebiscycie „Nike Czytelników”.

W jury „Nagrody Nike” zasiadają obecnie: Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Anna Nasiłowska, Magdalena Piekara, Paweł Próchniak (przewodniczący jury) i Szymon Rudnicki.

„Nagroda Literacka Nike” przyznawana jest od 1997 roku w październiku za „Najlepszą książkę poprzedniego roku”. Jak informują organizatorzy, jej celem jest promocja polskiej literatury. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać.

Laureatem „Nike” w 2019 roku został Mariusz Szczygieł za książkę „Nie ma” (więcej tutaj).
 
Grażyna Torbicka prowadzi w TVN Fabuła program „Grażyna Torbicka - rozmowy intymne”, foto: TVN Discovery
Grażyna Torbicka prowadzi w TVN Fabuła program „Grażyna Torbicka - rozmowy intymne”, foto: TVN Discovery


„Nagroda literacka Nike 2020” - transmisja w niedzielę, 4 października 2020 roku o godz. 20:00 w TVN24.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Uchwyt masztu do krokwi

uchwyt masztu do krokwi

130 zł Więcej...

Stojak bezinwazyjny do okna rozporowy

Bezinwazyjny, wnękowy stojak dla anteny satelitarnej lub DVB-T z drążkiem...

149 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

799 zł Więcej...