reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

FreeSAT powoli zmigruje na satelitę Astra 3B

dodano: 2020-09-26 20:23
autor: Janusz Sulisz | źródło: parabola.cz

freesat by skylink platforma Canal+ Luxembourg techniczne zmiany 360px.jpg Wszystko wskazuje, że abonenci platformy satelitarnej freeSAT (działa na pozycji 1°W) w Czechach i na Słowacji przejdą na ofertę programową z satelity Astra 3B (23,5°E), w ramach której świadczone są usługi dla klientów czesko-słowackiej platformy satelitarnej Skylink. Nie będzie to masowa migracja, ale widać już pierwsze porządki po przejęciu M7 Group przez CANAL+ Group w platformach w 4 krajach: Czechach, na Słowacji, na Węgrzech i w Rumunii. Będzie jasny podział działania platform DTH należących do CANAL+ Luxembourg: Czechy i Słowacji z pozycji 23,5°E, a Węgry i Rumunia z pozycji 0,8°W/1°W.

M7
M7 canal+ group nowe logo 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

- Astra 3B to pozycja orbitalna, która ma być dalej rozwijana w Czechach i na Słowacji. Na Węgrzech i w Rumunii będzie to 1°W - to słowa jednego z członków zarządu CANAL+ Luxembourg.


Przypomnijmy tylko, że freeSAT działa z satelity Intelsat 10-02 (1°W) w Czechach i na Słowacji, na Węgrzech jest znana platforma pod marką UPC Direct oraz w Rumunii pod marką Focus Sat. Oprócz tych usług DTH CANAL+ Luxembourg obsługuje platformę Skylink na rynku czeskim i słowackim z satelity Astra 3B. Z tego satelity świadczy swoje usługi klientom w krajach Beneluksu pod markami Canal Digitaal, TV Vlaanderen i TéléSAT.

Usługa satelitarna freeSAT została uruchomiona na rynku czeskim, słowackim i węgierskim we wrześniu 2000 roku.
Co ciekawe pierwotnie była nadawana na zwolnionych transponderach ówczesnej polskiej platformy Wizja TV z satelity Astra na 19,2°E. W celu dalszego rozwoju działalności operator platformy UPC Direct zdecydował o przeniesieniu usługi telewizji satelitarnej na system satelitarny Thor do siostrzanej rumuńskiej platformy Focus Sat. Migracja na pozycję 0,8°W została uruchomiona w maju 2010 roku. Rok później, we wrześniu platforma UPC Direct na rynku czeskim i słowackim zaczęła działać pod nową marką freeSAT.

Pod koniec 2018 roku wszystkie 3 platformy freeSAT, UPC Direct i Focus Sat zostały kupione przez luksemburskiego operatora M7 Group. W maju 2019 roku ogłoszono kolejną akwizycję - Vivendi, właściciel francuskiego CANAL+ Group, ogłosił przejęcie Grupy M7, tym samy wszystkie te platformy, w tym freeSAT, UPC Direct, Focus SAT i Skylink  stały się częścią rodziny CANAL+. Wszyscy spodziewali się szybkich zmian i dopasowania do pewnych standardów francuskich właścicieli. Na razie jednak zmiany będą powolne.

Pojawiło się też wiele ciekawych informacji na temat planów dalszego rozwoju platform i ich ofert:

1. Niedawno rozpoczęły się testy na satelicie Astra 3B. To zwiększenie pojemności ma służyć do ulepszenia usług platform Skylink i innych. Kanały SD zostaną przekonwertowane do HD, a nowe stacje będą dodawane stopniowo. Pojemność nowych transponderów na 23,5°E jest przeznaczona głównie dla kanałów dostępnych w Czechach i na Słowacji.

2. Na razie nie przewiduje się kanałów UHD na nowych transponderach Astry 3B.

3. Nie będzie masowej i natychmiastowej migracji czeskich i słowackich abonentów platformy freeSAT na 23,5°E. Nie ma na razie żadnego terminu i raczej nie będzie to 2021 r. Zdecydowana większość klientów FreeSAT posiada odbiornik, który będzie działał dobrze i dekodował kanały na pozycji 23,5°E. Ani odbiornik, ani karta nie będą wymagały wymiany. Są jednak starsze dekodery, które trzeba będzie wymienić na nowe.

4. Zwalniana pojemność na
0,8°W/1°W po kanałach freeSAT sukcesywnie będzie wykorzystywana do poszerzania oferty HD na Węgrzech i w Rumunii.

5. Na razie nie ma planów zmiany nazw kanałów na takie jakie są znane we Francji czy Polsce, np. Skylink 7 na CANAL+.

6. Stopniowo będzie przybliżana funkcjonalność i wygląd aplikacji Skylink Live TV do platformy myCANAL, o czym wiedzą klienci we Francji, Polsce i na innych rynkach. Z drugiej strony aplikacja Skylink Live TV jest znacznie bardziej rozpowszechniona niż myCANAL w telewizorach smart popularnych marek.

7. 
Pod względem liczb bezwzględnych i procentowych, w pierwszych 8 miesiącach tego roku odejścia klientów Skylink były znacznie niższe niż w ostatnich 5 latach.

8. Na pozycji 23,5°E możliwy jest simulcrypt z Telekom Srbija (platforma M:Sat TV). 

9. Skylink Antena+ czyli platforma DVB-T2 w Pradze.

10. Abonenci Skylink źle przyjęli wycofanie kanałów Discovery/Eurosport.


 


Źródło: parabola.cz  parabola.cz 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Platformy - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Nagrywarka 4K UHD HyperCap II Duo

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

1 890 zł Więcej...

Uchwyt masztu do krokwi

uchwyt masztu do krokwi

130 zł Więcej...

Antena Fuba 902B LTE 5G 470-694 MHz

Antena DVB-T FUBA DAT902 5G to profesjonalna antena telewizyjna z...

149 zł Więcej...