reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Chiny chcą pozycję 21°E dla satelitarnego radia w Europie

dodano: 2020-09-28 16:33
autor: Janusz Sulisz | źródło: CMMB

CMMB Vision logo 360px.jpg Chińska firma CMMB Vision Holdings chce utrzymać ważną pozycję orbitalną 21°E dla satelity, który miałby nadawać stacje radiowe w Azji, Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

CMMB
CMMB Vision Holdings satelita 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Firma CMMB Vision Holdings z siedzibą w Hongkongu podobno rozwija działalność, która planuje wykorzystanie pasma L (które jest odpowiednie dla radia satelitarnego) i jest oficjalnie określane jako S-DARS (z ang. Satellite-Digital Audio Radio Services). Nieistniejący obecnie system radiowy Worldspace wykorzystywał pasmo L (1467–1492 MHz) do transmisji S-DARS.

Warto przypomnieć, że najbardziej udany satelitarny system radiowy - SiriusXM, wykorzystuje swoje satelity w paśmie S (2305-2360 MHz). Główną zaletą wykorzystania pasma L i pasma S jest łatwość odbioru w pojazdach za pomocą zintegrowanej anteny montowanej zwykle na dachu pojazdu lub w lusterkach bocznych samochodu.

Strategia CMMB, polega na umieszczeniu starego satelity AsiaStar - niegdyś należącego do Worldspace - na pozycji orbitalnej 21°E w celu zachowania praw Chin do tej lokalizacji. Poprzedni satelita, który zajmował pozycję 21°E był satelitą Worldspace AfriStar. Działalność WorldSpace okazała się spektakularnym upadkiem firmy w 2009 roku.

Firma CMMB z Hongkongu ma jako partnera spółkę New York Broadband LLC (NYB). Aby zachować prawa do slotu na 21°E, konsorcjum firm chińskiej i amerykańskiej musi mieć satelitę na tej pozycji do 30 października 2020 r., bo  w przeciwnym razie może stracić te pozycję chyba, że uzyska przedłużenie terminu w FCC.

Spółka CMMB kupiła satelity AsiaStar i AfriStar w 2014 roku.
W międzyczasie podjęto rozmowy o zamówieniu dwóch nowych satelitów, które miałyby być używane jako satelity „kontynuujące misję” starych satelitów AsiaStar i AfriStar, które teraz traktowane są tylko jako tymczasowe satelity. Założycielem i prezesem CMMB Vision jest Charles (Chau-Chi) Wong, amerykański przedsiębiorca z Hongkongu, wykształcony w USA, który miał finansować te dwa nowe satelity.

Firma ma nowe plany budowy dwóch nowych satelitów o nazwie „Silkwave”. Zgodnie z oświadczeniem złożonym na giełdzie w Hongkongu CMMB uzyskała finansowanie tego przedsięwzięcia od sponsorów z Arabii Saudyjskiej.

Co ciekawe, jeśli pomysł się powiedzie, to wkrótce w Europie i w Polsce możliwy byłoby odbiór radia satelitarnego w samochodach i autobusach, na wzór satelitarnego systemu SiriusXM, jaki z powodzeniem działa w USA.

CMMB z standardami ITU
Firma CMMB poinformowała też, że przy współpracy z międzynarodowymi i chińskimi graczami z branży w celu zainicjowania standardu samochodowych sieci multimedialnych, który został zatwierdzony przez ITU jako zalecany oficjalny standard ITU do globalnego przyjęcia (ITU-T F.749.3). Po ponad 2 latach starań, standard została zatwierdzony na konferencji ITU-SG16, która odbyła się w Genewie w Szwajcarii w sierpniu 2020 r. W rozwoju standardu wzięło udział wielu graczy z branży motoryzacyjnej, medialnej, nadawczej, internetowej i telekomunikacyjnej.

CMMB jest głównym współtwórcą niniejszego standardu, którego technologia bazowa wykorzystuje znaczną część opatentowanej technologii konwergentnej sieci. Ponadto, opracowano największą na świecie sieć transmisji satelitarnej +5G o zasięgu w Azji i na Bliskim Wschodzie, gdzie grupa prowadzi rozmowy z partnerami regionalnymi na temat wdrożenia usług multimedialnych w samochodach. Zatwierdzenie standardu przez ITU wzmocni wiarygodność Grupy CMMB jako potęgi technologicznej.

Źródło: cmmbvision.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Nagrywarka 4K UHD HyperCap II Duo

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

1 890 zł Więcej...

Stojak alu ścienny AS Sat 25cm

Aluminiowy stojak ścienny 25cm niemieckiej firmy A.S. Sat z certyfikatem...

58 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

419 zł Więcej...