reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Tatry: Szczyrbskie Jezioro i malownicze doliny

dodano: 2020-09-06 13:57 | aktualizacja: 2020-10-03 09:10
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Tatry Wysokie - Bystra Ławka Szczyrbskie Jezioro (Štrbské pleso) w Tatrach Wysokich stanowi jeden z najczęściej wybieranych przez Polaków celów turystycznych na Słowacji. Nazwa ta używana jest nie tylko w odniesieniu do drugiego największego w tym kraju jeziora, lecz także dla określenia miejscowości uzdrowiskowej, stanowiącej ważny ośrodek turystyki i sportów zimowych. Ze Szczyrbskiego Jeziora prowadzi kilka niezwykle atrakcyjnych pieszych tras, w tym ta wiodąca na Rysy, jako alternatywa wobec szlaku znad Popradzkiego Stawu.

Anita K.
Tatry Wysokie - Szczyrbskie Jezioro


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Z czerwonego szlaku można obserwować masyw Skrajnej Baszty, a także skocznię narciarską. W Szczyrbskim Jeziorze znajdują się dwie skocznie: mniejsza o punkcie konstrukcyjnym K-90 - MS 1970 B, oraz większa K-120 - MS 1970 A. Zostały one zbudowane z myślą o MŚ w narciarstwie klasycznym w Wysokich Tatrach w 1970 roku. Mniejsza skocznia jest wyposażona w igelit, co pozwala na trenowanie i rozgrywanie zawodów także latem, natomiast większa nie posiada ważnej homologacji i obecnie jest nieczynna.
 
Widok z czerwonego szlaku na Skrajną Basztę i na nieczynną skocznię narciarską K-120
Nieczynna skocznia narciarska K-120 na zbliżeniu
Widok z okolic parkingu przy żółtym szlaku na wieżę widokową i na skocznie narciarskie

Warto też wspomnieć o nowo wybudowanej 53 m wieży widokowej w Szczyrbskim Jeziorze. Inwestorem projektu jest spółka High Tatras Tower. Ten stalowo-drewniany obiekt, przystosowany również dla osób niepełnosprawnych, ma pomieścić nawet 500 osób. Przewidziano cztery platformy widokowe (najwyższa z nich z siatką i szklaną podłogą), a także zjeżdżalnię wodną, kawiarnię, muzeum i sklep z pamiątkami. Mimo że petycję przeciwko budowie wieży podpisało ponad 8000 osób, to prac nie przerwano. Zdaniem wielu ludzi, psuje ona naturalny krajobraz tego miejsca. Pierwotne plany zakładały otwarcie obiektu jeszcze w lipcu 2020 roku, jednak inwestorowi nie udało się dotrzymać terminu, w efekcie czego we wrześniu wieża nadal była nieczynna.
 
Wieża widokowa, przeciwko budowie której petycję podpisało ponad 8000 osób

Szczyrbskie Jezioro

Dotychczas stałym elementem krajobrazu Szczyrbskiego Jeziora był Hotel Patria i skocznia narciarska - oba obiekty powstały na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Teraz dołączyła do nich wieża widokowa, na której zresztą inwestycje budowlane wcale się nie kończą - nad brzegiem jeziora powstają m.in. luksusowe apartamenty Lake Resort. Czy to właściwy kierunek? Miłośnikom gór i dzikiej przyrody odpowiedź nasuwa się sama.
 
Widok z zachodniego brzegu Szczyrbskiego Jeziora na wieżę i Hotel Patria
Szczyrbskie Jezioro, w tle Skrajna Baszta i skocznia narciarska
Szczyrbskie Jezioro, skocznia narciarska, Grań Soliska rozdzielająca Doliny Furkotną i Młynicką, Szczyrbski Szczyt oraz Grań Baszt

Lustro Szczyrbskiego Jeziora znajduje się na wysokości 1346 m n.p.m. Jego powierzchnia wynosi 19,76 ha, a maksymalna głębokość 20 m. Średnio przez 155 dni w roku jest ono pokryte lodem. Żaden ciek wodny nie wpływa ani nie wypływa z jeziora - jest ono zasilane źródłami. W XIX wieku pozyskiwano stąd duże ilości lodu - dostarczano go całymi wagonami do Berlina, Budapesztu, Timisoary, Wiednia czy Wrocławia, m.in. dla użytku restauracji. Nad południową zatoką znajduje się przystań łódek.
 
Szczyrbskie Jezioro i Hotel Patria
Szczyrbskie Jezioro, Skrajna Baszta (Patria) i Hotel Patria, który formą przypomina ten masyw
Anteny na Hotelu Patria

Fotografia ślubna

Spacerując nad Szczyrbskim Jeziorem, można spotkać - zwłaszcza tuż przed zachodem słońca - młode pary pozujące do fotografii ślubnych. Sama naliczyłam sześć takich par, a po prowadzonych przez nich rozmowach dało się poznać, że to głównie Polacy. Rzeczywiście, zachodni i południowy brzeg jeziora stwarza idealne warunki dla pamiątkowych zdjęć. Nie dziwi, że nowożeńcy przejeżdżają tu aż z Polski - piękne wspomnienia gwarantowane.
 
Młoda para w trakcie sesji fotograficznej


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC Opticum Lion 5 AIR

Miniaturowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX Technology...

109 zł Więcej...

Uchwyt kominowy bezinwazyjny E863M z opaską 5,0m

mocny uchwyt antenowy bezinwazyjny - obejma 5m na komin 

139 zł Więcej...

Przepust dachowy średnicy 48mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 48mm

89 zł Więcej...