reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TV4: Klubokawiarnia autystów i niezwykli podróżnicy

dodano: 2020-10-03 11:41
autor: Łukasz Knapik | źródło: Cyfrowy Polsat/satkurier.pl

TV4 TV 4 Czwórka „Wspaniali ludzie” W niedzielę, 4 października br. o godz. 22:25 w kanale TV4 wyemitowany zostanie premierowo piąty odcinek programu „Wspaniali ludzie”. Jego gospodarzem będzie Mariusz Węgłowski. Wystąpią Aleksandra Smereczyńska - prowadząca fundację Ergo Sum i twórczyni Klubokawiarni Życie Jest Fajne, oraz Marta Zajchowska i Łukasz Górniak - podróżnicy, którzy zwiedzili 93 kraje, a na motocyklu przejechali 203 tysiące kilometrów.

TV4 TV 4 Czwórka „Wspaniali ludzie” Mariusz Węgłowski


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Po raz pierwszy mogła dotknąć swojego synka dwa miesiące po urodzeniu, ale choć od początku nie było łatwo, wiedziała że się nie podda. Najpierw walka lekarzy o życie dziecka, obawa, że może być sparaliżowane, wiadomość, że nigdy nie będzie widziało, a po kilku latach diagnoza o głębokim autyzmie - to wszystko sprawiło, że Aleksandra Smereczyńska postanowiła przekuć trudne doświadczenia na  pozytywne działanie i pomoc innym. Opowie o tym Mariuszowi Węgłowskiemu w piątym odcinku programu „Wspaniali ludzie”, który premierowo zostanie wyemitowany w niedzielę, 4 października br. o godzinie 22:25 w Czwórce (więcej tutaj).

Niegdyś bizneswoman, robiąca karierę w korporacji i podróżująca po świecie, dziś swoją energię i doświadczenie angażuje w prowadzenie fundacji Ergo Sum i miejsca, gdzie osoby z autyzmem mogą funkcjonować wśród ludzi, a nawet pomagać innym. Większość dorosłych autystów cofa się w rozwoju, bo ich edukacja i terapia kończy się w dzieciństwie, potem nie mają co ze sobą zrobić.

Z myślą o nich stworzyła Klubokawiarnię Życie Jest Fajne, gdzie pracują wyłącznie osoby ze spektrum autyzmu, m.in. przygotowując posiłki dla gości lokalu, a także dla bezdomnych. Swoich pracowników i podopiecznych mobilizuje do tego, by przystosowali się do normalnego życia i mimo lęków wchodzili w kontakty z ludźmi.

W tym odcinku widzowie poznają też parę niezwykłych podróżników, którzy postanowili zwiedzić cały świat. Marta Zajchowska i Łukasz Górniak zwiedzili 93 kraje, na motocyklu przejechali 203 tysiące kilometrów. Podróżują także bez jednośladu. Podróżowanie uzależnia, ale nie jest bez wad. Mieli kilka wypadków, okradziono ich, zdarzały im się  bardzo ciężkie i smutne momenty w podróży. Rozstawali się i nawet raz - już na dobre, Łukasz część trasy odbył sam. Ale znów są razem, bo bez siebie i podróży nie mogą żyć.

Zrezygnowali z pracy i wielu udogodnień, ale mówią, że w drodze wydają znacznie mniej pieniędzy niż w domu, choć nie są pewni, gdzie właściwie jest ich dom. Nie zdecydowali się dotąd osiąść w żadnym miejscu, jakie ich zachwyciło, bo każde kolejne uświadamia im, jak wiele wspaniałych zakątków świata czeka jeszcze na ich odkrycie.

„Wspaniali ludzie” to spotkania z osobami, które - przezwyciężając przeciwności, ograniczenia i własne słabości - stały się inspiracją i wsparciem dla innych. Prowadzący program, Mariusz Węgłowski - znany m.in. dzięki głównym rolom w takich serialach jak „Policjantki i policjanci” (emisja w kanałach Polsat 1, TV4 i TV6 - więcej tutaj) czy „Święty” (emisja w TV4 i TV6 - więcej tutaj), prowadzeniu programu „Zawodowiec - amator” (emisja w ATM Rozrywka TV), czy uczestnictwu w widowisku „Dancing with the stars. Taniec z gwiazdami” (emisja w telewizji Polsat - więcej tutaj), odwiedza z kamerą bohaterów poszczególnych odcinków, by poznać ich, przeprowadzić z nimi rozmowy i towarzyszyć im podczas ich ulubionych zajęć. Przybliżając ich sylwetki i niełatwą drogę, jaką pokonali do celów, które zdawały się nieosiągalne, poszukuje jednocześnie odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób każdy z widzów może utożsamić się z ich zmaganiami w dążeniu do realizacji marzeń i stać się jednym z nich.
 
Mariusz Węgłowski w programie „Wspaniali ludzie”, foto: Marta Boska Photography
Mariusz Węgłowski w programie „Wspaniali ludzie”, foto: Marta Boska Photography
Aleksandra Smereczyńska w programie „Wspaniali ludzie”, foto: Cyfrowy Polsat
Aleksandra Smereczyńska w programie „Wspaniali ludzie”, foto: Cyfrowy Polsat
Łukasz Górniak i Marta Zajchowska w programie „Wspaniali ludzie”, foto: Cyfrowy Polsat
Łukasz Górniak i Marta Zajchowska w programie „Wspaniali ludzie”, foto: Cyfrowy Polsat


„Wspaniali ludzie” - emisja w niedziele około godz. 22:25 w TV4.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 699 zł Więcej...

Książka - Anteny Satelitarne

Książka ANTENY SATELITARNE pod redakcją Janusza Sulisza - redaktora naczelnego...

35 zł Więcej...

Konwerter SCR 4UB Opticum Robust 3 Legacy

Konwerter Unicable UB4 + 3 Legacy marki Opticum Robust pozwala...

129 zł Więcej...