reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Ekspresowe budowle” w National Geographic

dodano: 2020-10-06 16:51
autor: Łukasz Knapik | źródło: National Geographic

National Geographic „Ekspresowe budowle” W środę, 7 października br. o godz. 21:00 w kanale National Geographic wyemitowany zostanie premierowo pierwszy odcinek programu „Ekspresowe budowle” („Giant Pop-Up Constrictions”). Poświęcony on będzie „Oktoberfestowi”. Tym sposobem na antenie stacji zadebiutują pasma „Techno środy” i „Techno czwartki”.

National Geographic „Ekspresowe budowle”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W premierowym odcinku serii „Ekspresowe budowle” pojawi się „Oktoberfest” - widzowie przekonają się, jak od strony technicznej wygląda wzniesienie słynnego festiwalowego miasteczka. Okazuje się, że najwięcej piwa mogą naważyć sobie jego konstruktorzy, którzy co roku mierzą się z ogromną presją czasu i skomplikowanym harmonogramem prac. Wzniesienie 38 gigantycznych namiotów i ponad 170 atrakcji - w tym największego przenośnego roller coastera na świecie, to tylko niektóre z ich zadań.

Jak czytamy w opisie, seria „Ekspresowe budowle” ukazuje kulisy powstawania zaskakujących projektów architektonicznych w rekordowym czasie. W każdym odcinku inżynierowie i budowniczy prowadzą wyścig ze wskazówkami zegara, realizując pozornie niemożliwe do wykonania projekty - jak wzniesienie 14-piętrowego apartamentowca w dwa miesiące, zbudowanie w 5 godzin tunelu w poprzek indyjskiej magistrali kolejowej, czy stworzenie ekskluzywnej pływalni w Las Vegas w miejscu, gdzie jeszcze kilka dni wcześniej znajdowała się scena koncertowa. W pierwszym odcinku „Ekspresowych budowli” widzowie będą mogli przekonać się, z jakim wyzwaniem mierzą się konstruktorzy infrastruktury „Oktoberfestu”.

Największy festiwal na świecie, ponad 6 milionów uczestników i 16 dni świętowania - na to wydarzenie czekają co roku miłośnicy piwa z całego świata. „Oktoberfest” ma ponad  200-letnią tradycję, a w swojej historii był odwoływany 24 razy. Rok 2020 niestety wpisał się w te statystyki. - Jednak piwo się rozlało, a zamiast załamywać nad nim ręce, może warto poznać kulisy powstawania „Oktoberfest” w premierowym odcinku serii „Ekspresowe budowle” w National Geographic. Przygotowania do festiwalu trwają bowiem nocami i dniami, są koordynowane przez setki inżynierów, budowniczych i operatorów maszyn, a wszystko po to, by zdążyć wznieść największe piwne miasteczko na czas. Jeśli kiedykolwiek wydawało wam się, że mierzycie się z nieubłagalnym ostatecznym terminem, ten program pokaże, czym on jest naprawdę - zachęca nadawca.

Zanim burmistrz Monachium uroczyście rozpocznie świętowanie poprzez odszpuntowanie pierwszej beczki, a uczestnicy „Oktoberfestu” z pełnymi kuflami zasiądą do stołów, ekipa konstruktorów musi pracować w pocie czoła przez 10 tygodni, by zdążyć ze wszystkimi pracami do dnia otwarcia festiwalu.
 
„Oktoberfest” - technicznie rzecz biorąc:

Najtrudniejsze puzzle: od lat do wzniesienia namiotów używa się tych samych elementów konstrukcyjnych. Oznacza to, że co roku konstruktorzy muszą dopasowywać wszystkie elementy do siebie niemal na nowo, gdyż pierwotnie rozpisane plany przez lata zdążyły ulec zmianie i czasami nie stanowią żadnej podpowiedzi w tej konstrukcyjnej łamigłówce.

Liczą się ilość i jakość: jeden namiot składa się z ponad 20 000 elementów konstrukcyjnych! Niemal wszystkie wykonane są z drewna lub stali. Jednym z wyjątków jest dach, który pokrywa wytrzymały i nieprzepuszczalny materiał.

Co do centymetra: „Oktoberfest” odbywa się na terenie ponad 400 000 m kw., a zagospodarowanie każdego centymetra musi się odbyć z uwzględnieniem bezpieczeństwa uczestników - jeśli przejście ewakuacyjne jest za wąskie nawet o 1 cm, cała konstrukcja musi zostać zmieniona. Czasami wiąże się to nawet z koniecznością przesuwania ścian na 2 dni przed festiwalem.

Zawodnik wagi ciężkiej: największy namiot ma 85 metrów długości, 62 metry szerokości i 13 metrów wysokości - może pomieścić nawet 10 000 uczestników.

Roller Monster: Olympia Looping, która od lat stanowi stałą atrakcję „Oktoberfestu”, to największy przenośny roller coaster na świecie - ma 34 metry wysokości, ponad kilometr długości, a jej wagoniki potrafią osiągnąć prędkość 100 km/h. Dodatkowo w jednym czasie po szynach mogą pędzić trzy osobne kolejki.
 
W każdym odcinku serii „Ekspresowe budowle” inżynierowie i budowniczy prowadzą wyścig z czasem, realizując pozornie niemożliwe do wykonania projekty - zaczynając od stworzenia infrastruktury Oktoberfest, przez wzniesienie 14-piętrowego apartamentowca, który musi powstać w dwa miesiące, aż po zbudowanie w 5 godzin tunelu w poprzek magistrali kolejowej (więcej tutaj).

„Ekspresowe budowle” - w kolejnych odcinkach:

Odcinek 1.: „Oktoberfest”
emisja: w środę, 7 października br. o 21:00

Oktoberfest to największy na świecie festiwal piwa. Sprawne rozmieszczenie potrzebnej infrastruktury na pokaźnym terenie to ogromne wyzwanie. Ekipy mają na to dziesięć tygodni. Jak wiele wysiłku i koordynacji wymaga postawienie gigantycznego namiotu? Z czym borykają się monterzy składający największy przenośny rollercoaster na świecie?
 
Odcinek 2.: „Węzeł kolejowy”
emisja: w środę, 14 października br. o 21:00

Czy wybudowanie w pięć godzin przepustu pod czynną linią kolejową jest możliwe? Tak, o ile uda się skoordynować pracę stu pięćdziesięciu ludzi, sześciu koparek i dwóch ciężkich żurawi. Indyjskie koleje zgodziły się wstrzymać ruch pociągów tylko na pięć godzin. To punkt kulminacyjny dwóch miesięcy przygotowań, perfekcyjnego planowania ustawienia maszyn, analiz wytrzymałościowych i wyboru odpowiednich materiałów.

Odcinek 3.: „Luksusowy basen”
emisja: w środę, 21 października br. o 21:00

W hotelu Mandalay Bay w Las Vegas w tydzień powstaje ekskluzywna pływalnia. Jeszcze kilka dni wcześniej w tym miejscu znajdowała się scena koncertowa. Czy dwudziestu wykwalifikowanym pracownikom uda się wznieść na czas konstrukcję o długości 25 metrów, szerokości 20 metrów i głębokości dwóch metrów?

Odcinek 4.: „Wieżowiec”
emisja: w środę, 28 października br. o 21:00

Aby w stolicy Rosji powstał nowoczesny i przyjazny mieszkańcom 14-piętrowy apartamentowiec o wysokości 40 metrów, wystarczy... 51 dni. Warunek jest jeden - wszystko musi pójść zgodnie z planem, nawet kolejność stawiania ścian ma kluczowe znaczenie. Co trzy dni powinno powstawać kolejne piętro, a to oznacza pracę przez całą dobę w trybie zmianowym (dane za The Walt Disney Company).
 
Kadr z programu „Ekspresowe budowle”, foto: The Walt Disney Company
Kadr z programu „Ekspresowe budowle”, foto: The Walt Disney Company


„Ekspresowe budowle” - emisja w środy (od 7 października 2020 roku) o godz. 21:00 w National Geographic.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Linbox WS-6944 PRO dla DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

489 zł Więcej...

LNB Octo Fuba DEK 817 LTE

Markowy konwerter 8-wyjściowy Fuba to najwyższej jakości urządzenia tego typu...

265 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2021 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2021

10 zł Więcej...