reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

H.266/VVC nadchodzi

dodano: 2020-10-12 14:45 | aktualizacja: 2020-10-12 19:00
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 7-8/2020

VVC Po kilku latach badań i prac, w lipcu br. oficjalnie przyjęty został nowy standard kompresji wideo H.266/VVC – Versatile Video Coding. Kiedy zacznie być stosowany? Na jak dużą oszczędność pasma pozwoli? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w niniejszym artykule.

satkurier.pl
VVC


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Czym jest standard kompresji wideo?

Standard kompresji wideo to oficjalnie przyjęty format dla przechowywania lub transmisji treści wideo (pliku lub strumienia danych), posiadający specyfikację techniczną ujętą w formie dokumentu zatwierdzoną przez odpowiednie organy standaryzacyjne. Celem kompresji jest uzyskanie pliku o jak najmniejszym rozmiarze lub strumienia danych o jak najniższej przepływności przy zachowaniu tej samej jakości w rozumieniu percepcyjnym (w założeniu ludzkie oko ma nie dostrzec pogorszenia jakości).

Standard kompresji a kodek

Niekiedy można się spotkać, że H.265/HEVC czy H.264/MPEG-4 nazywany jest kodekiem. Nie jest to jednak poprawne użycie tego terminu. Bowiem kodek wideo to oprogramowanie (lub sprzęt) umożliwiające kompresję/dekompresję przy użyciu formatu/standardu wideo. Przykładami popularnych kodeków są Xvid, DivX czy FFmpeg.
 
Rys. 1. Porównanie standardów kompresji w zakresie podziału obrazu na bloki, źródło: ATEME

Trochę historii

Pierwszym standardem kompresji cyfrowego wideo był H.120, opracowany przez CCITT (obecnie ITU-T) w 1984 roku. Jednak H.120 nie był używany w praktyce, ponieważ jego wydajność była zbyt niska – stosowany algorytm DPCM okazał się niewystarczający.

Pod koniec lat 80. wiele firm zaczęło eksperymentować z nowym algorytmem DCT, który zresztą jest używany po dziś dzień. H.261, zatwierdzony w 1988 roku, był pierwszym standardem szeroko wykorzystywanym, głównie na potrzeby wideokonferencji. Został opracowany na podstawie patentów wielu firm, w tym Hitachi, PictureTel, NTT, BT i Toshiba.

Nadal używany na całym świecie standard H.262/MPEG-2 Part 2 został zatwierdzony w 1995 roku. Pracowali nad nim tacy giganci, jak Sony, Thomson i Mitsubishi. Okazał się bardzo popularny zwłaszcza dla transmisji satelitarnej DVB-S w rozdzielczości SD, a także dla filmów DVD.

W 1996 roku opublikowano standard H.263, służący głównie dla wideokonferencji, a kolejne lata przyniosły królującego obecnie H.264/MPEG-4 AVC, choć powoli wypieranego już przez H.265/HEVC.

Starszy H.264/MPEG-4 AVC został zatwierdzony w 2003 roku, czyli przed niemal 20 laty, natomiast nowszy H.265/HEVC, którego udział w rynku dopiero rośnie, stał się oficjalnym standardem w 2013 roku (rys. 2 i 3).
 
Rys. 2. Historia standaryzacji formatów kompresji wideo, źródło: RWTH Aachen
Rys. 3. Historia standaryzacji formatów kompresji wideo, w tym tych od Google, AOMedia i Microsoftu, źródło: ATEME

Z doświadczenia wynika, że potrzeba 3-4 lat od zatwierdzenia standardu kompresji wideo, by na rynku zaczęły masowo pojawiać się telewizory i inne urządzenia z nim zgodne. Prawdopodobnie tak samo będzie w przypadku H.266/VVC – w 2023 lub 2024 roku nastąpi boom na ten standard, a dominacja w kontekście udziału w rynku najwcześniej w 2030 roku.

H.266/VVC

VVC został opracowany przez wspólny zespół ekspertów ITU-T i ISO/IEC znany jako Joint Video Experts Team (JVET), który stanowi partnerstwo ITU-T Study Group 16 Question 6 (znanej jako VCEG) i ISO/IEC JTC 1/SC 29/WG 11 (znanej jako MPEG).

W prace nad standardem H.266/VVC zaangażowani byli: Fraunhofer HHI, a także tacy globalni giganci, jak Apple, Ericsson, Intel, Huawei, Microsoft, Qualcomm i Sony.

Stworzeniu tego nowego formatu przyświecały dwa główne cele. Pierwszym z nich było opracowanie technologii kompresji wideo o możliwościach znacznie przewyższających możliwości poprzednich generacji takich standardów. Drugim celem było to, by technologia była wysoce wszechstronna (versatile = wszechstronny) dla efektywnego wykorzystania w rozszerzonym zakresie zastosowań.

Kluczowe obszary zastosowań dla standardu H.266/VVC obejmują w szczególności wideo w ultrawysokiej rozdzielczości (np. o rozdzielczości 4K 3840 x 2160 lub 8K 7620 x 4320, z 10- lub 12-bitową głębią koloru według rekomendacji ITU-R BT.2100), wideo o wysokim zakresie dynamiki (HDR) i szerokiej gamie kolorów (WCG) oraz wideo 360°.

Dla H.266/VVC planowany jest jednolity i przejrzysty model licencjonowania oparty na zasadzie FRAND (sprawiedliwy, rozsądny i niedyskryminujący). W tym celu powstało tak zwane Media Coding Industry Forum (MC-IF).

Należy podkreślić, że nie opracowano jeszcze kodeka dla H.266/VVC. Nowe chipy wspierające H.266/VVC są obecnie w fazie rozwoju, natomiast premiera oprogramowania planowana jest na jesień 2020 roku.
 

– Tej jesieni Fraunhofer HHI opublikuje pierwsze oprogramowanie obsługujące nowy standard H.266/VVC zarówno w kontekście kompresji, jak i dekompresji – powiedział dr Thomas Schierl, dyrektor ds. kompresji wideo i uczenia maszynowego w niemieckim instytucie Fraunhofer HHI.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Technika


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Fuba DAA 850 grafit

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

479 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

499 zł Więcej...

TechniSat DigitRadio 700 mini wieża

Technisat DigitRadio 700 - kompaktowa wieża stereo 2x20W

749 zł Więcej...