reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Premier League po raz pierwszy wprowadza PPV

dodano: 2020-10-12 14:08 | aktualizacja: 2020-10-12 17:40
autor: Jerzy Kruczek | źródło: EPL/Digital TV Europe/chroniclelive

PPV Premier League EPL logo 360px.jpg Angielska Premier League (EPL), najbardziej lukratywna liga piłkarska na świecie, znalazła się pod ostrzałem po ogłoszeniu, że 5 meczów z każdej kolejki będzie udostępniane na zasadzie pay-per-view (PPV) za opłatą 14,95 funta za pojedynczą transmisję. Pierwsze transmisje w PPV już 17-19 października za pośrednictwem platform BT Sport Box Office i Sky Sports Box Office. Zmiana spowoduje, że połowa meczów zostanie usunięta ze Sky Sports i BT Sport, gdzie były one dostępne od czasu powrotu ligi w czerwcu.

Premier League
Premier League


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Angielska Premier League ogłosiła przedłużenie ogólnych zasad transmisji, dzięki czemu wszystkie mecze będą nadal dostępne do obejrzenia, ale z kontrowersyjnym wyborem pay-per-view (PPV) i to po raz pierwszy w historii angielskiej ligi.

Dotychczas EPL udostępniało mecze w Sky Sports i BT Sport, a wybrane w Amazon Prime Video i BBC Sport. Teraz liczba meczów dostępnych w tradycyjny sposób znacznie się zmniejszy. Połowa z 10 meczów każdej kolejki będzie transmitowana tylko dla tych osób, które wykupią dostęp na zasadzie PPV w BT Sport Box Office lub Sky Sports Box Office. To nie podoba się nie tylko kibicom, ale także nadawcom, którzy utracą wpływy z reklam. Zainteresowani widzowie będą musieli zapłacić 14,95 funta za pojedynczy mecz.

Liga wyjaśniła, że wszystkie pieniądze wygenerowane ze sprzedaży PPV wrócą do kieszeni klubów, które borykają się z niedoborem 100 mln funtów za każdy miesiąc bez kibiców na trybunach.

Posunięcie EPL spotkało się ze zdecydowanie negatywną reakcją fanów i ekspertów, z których wielu oskarża ligę o chciwość w obliczu kryzysu gospodarczego i pandemii.

Umowa będzie regularnie weryfikowana w porozumieniu z klubami i zgodnie z wszelkimi decyzjami rządu dotyczącymi powrotu kibiców na stadiony.

Pierwsze transmisje meczów w Sky Sports Box Office, które będą w PPV:
  • Chelsea vs Southampton - 17 października, 16:00 (w Polsce w CANAL+ Sport 2)
  • Newcastle vs Manchester United - 17 października, 21:00 (CANAL+ Sport 2)
  • Sheffield United vs Fulham - 18 października, 13:00 (CANAL+ Sport 2)
  • Leicester City vs Aston Villa - 18 października, 20:15 (CANAL+ Sport)
  • West Brom Albion vs Burnley - 19 października, 18:30 (CANAL+ Sport 2)

Alex Hurst, przewodniczący Newcastle United Supporters Trust, powiedział:

- Pomysł, że kluby Premier League muszą wdrożyć PPV ze względu na potrzeby ekonomiczne, miałby większy sens, gdyby nie wydały już miliarda funtów na graczy, nie zwolniły pracowników, nie otrzymały pożyczek od rządu czy nie pobrali opłat od widzów za karnety za mecze, na których nie byli.

Ru Bhikha, ekspert telewizyjny w Uswitch.com, skomentował:

- To posunięcie Premier League jest dalekie od idealnego rozwiązania, ale przynajmniej oznacza, że ​​kibice nie muszą przegapić widoku swojego zespołu w akcji. Chociaż dla niektórych fanów może wydawać się irytujące, że będą musieli zapłacić 14,95 GBP za mecz, aby obejrzeć go w swoim salonie, wielu kibiców jest przyzwyczajonych do płacenia znacznie więcej, aby zobaczyć swoją drużynę w dniu meczu, a średni bilet Premier League przecież kosztuje 32 GBP.

Wkrótce po tym ogłoszeniu pojawiły się doniesienia, że ​​Liverpool i Manchester United przedstawili propozycję nazwaną Project Big Picture. Oznaczałaby ona, że największe kluby w kraju otrzymają większą władzę w zakresie podejmowania decyzji i większe fundusze z EPL dla angielskiej ligi piłkarskiej. Wiadomo też nieoficjalnie, że za rozwiązaniem opartym na PPV głosowały wszystkie kluby Premier League, oprócz Leicester City.

Prezes EFL, Rick Parry, nazwał to „świetnym pomysłem”, ale sama EPL potępiła ten pomysł. W oświadczeniu EPL stwierdzono, że propozycje przedstawione w planie „mogą mieć szkodliwy wpływ na całą grę”.

Polscy fani Premier League na razie nie muszą się martwić, bo całością transmisji w Polsce zawiaduje CANAL+, której nie dotyczy pokazywanie meczów angielskiej ligi w PPV. Nie wiadomo, co w przyszłości wpadnie do głowy zdesperowanym władzom EPL, które mogą zażądać podobnych rozwiązań w ramach nowych umów z wybranymi nadawcami na przyszłe sezony.

Trzeba się też dziwić władzom EPL, bo efekt może być odwrotny od zamierzonego, np. zwiększy się zainteresowanie pirackimi streamingami meczów, które będą w PPV. Wniosek z tego mógłby być taki, że Premier League chce dać zarobić piratom i mafii generującej zyski przez piractwo telewizyjne.

Źródło: digitaltveurope.com  futballnews.com  premierleague.com

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii PPV


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter SCR 4UB Opticum Robust 3 Legacy

Konwerter Unicable UB4 + 3 Legacy marki Opticum Robust pozwala...

129 zł Więcej...

Obejma kominowa mocna pojedyncza E863A - 5m

mocny uchwyt - obejma 5m na komin z pojedynczą opaską...

119 zł Więcej...

Miernik Linbox WS-6944 PRO dla DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

489 zł Więcej...