reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Premiera w Teatrze Telewizji „Cud biednych ludzi"

dodano: 2020-10-13 14:51
autor: Janusz Sulisz | źródło: TVP

Teatr Telewizji TVP W poniedziałek, 19 października TVP1 zaprasza na premierę Teatru Telewizji „Cud biednych ludzi” w reżyserii Zbigniewa Lesienia. Spektakl przedstawia problem moralny i konflikt, jaki może powstać przy zderzeniu racjonalności i wiary, prawa kodeksu z prawem, jakie dyktuje miłość bliźniego.

Teatr Telewizji Teatr TV TVP


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Głównym bohaterem spektaklu jest Józef Bylejak, który porzuca pracę, ponieważ musi opiekować się sparaliżowaną żoną. Żarliwie modli się o zdrowie do św. Teresy. Pewnego dnia wraca do domu z perłami zdjętymi z posągu świętej w kościele parafialnym i oświadcza, że św. Teresa podarowała mu klejnoty, by wyleczył żonę. Teresa odzyskuje władzę w nogach. Czy zdarzył się cud? Czy była to kradzież?

Wszystko się komplikuje, kiedy proboszcz oświadcza, że przed laty sprzedał prawdziwe perły, by pomóc biednym parafianom. Józef przyznaje się do kradzieży, staje przed sądem, a żonę znowu dosięga paraliż. W logice wiary mamy do czynienia z cudem, w logice prawa z przestępstwem. Zdaje się, że głęboka wiara Józefa i jego motywacja usprawiedliwiają kradzież, ale precedens, w postaci ułaskawienia kradzieży, godzi w podstawy funkcjonowania państwa prawa. Wyrozumiały sędzia może wprawdzie wydać łagodny wyrok, ale czy łagodny wyrok jest równoznaczny z miłosierdziem? Sztuka nie pokazuje wyroku jaki zapadnie w sprawie Józefa. Ten wyrok widzowie, w zgodzie ze swoim sercem muszą wydać sami.

Sztuka autorstwa Mariana Hemara, przedwojennego poety i satyryka, który od 1945 roku przebywał na emigracji, nie miała dotąd premiery w Polsce. Premiera teatralna „Cudu biednych ludzi” była planowana na październik 1939 roku. W latach powojennych cała twórczość Hemara objęta została cenzurą. Spektakl był wystawiony najpierw w Irlandii, Wielkiej Brytanii i Francji. W języku polskim został zagrany po raz pierwszy w 1960 roku jako słuchowisko w Radiu Wolna Europa.

Obsada:
Rafał Fudalej (Józef Bylejak), Małgorzata Rożniatowska (Elżbieta Majewska – Grzegorzowa), Kama Kowalewska (Anna), Klaudia Kleina (Teresa), Krystyna Tkacz (Sąsiadka), Krystyna Horodyńska (Dozorczyni), Mariusz Kilian (Michał), Zdzisław Wardejn (Sędzia Śledczy), Zbigniew Waleryś (Ksiądz), Jerzy Zelnik (Minister Sprawiedliwości), Stanisław Brudny (Zakrystian), Krzysztof Wakuliński (Prokurator), Maciej Tomaszewski (Obrońca), Michał Lesień (Lekarz), Krzysztof Kuliński (Prezes Sądu), Andrzej Ogłoza (Aplikant) i inni.

Scenariusz telewizyjny i reżyseria: Zbigniew Lesień,
Autor: Marian Hemar,
Zdjęcia: Piotr Śliskowski,
Scenografia: Tomasz Bartczak,
Kostiumy: Teresa Piwońska,
Muzyka: Michał Lorenc,
Montaż: Tomasz Stefański,
Dźwięk: Marcin Jachyra.

Mecenasem Teatru Telewizji jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. (PGNiG S.A.)

Premiera spektaklu „Cud biednych ludzi” 19 października o godz. 21:00 w TVP1.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC Biały

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

399 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+ 4K ECP

CAM CI+ 4K ECP z odbiorem TVP 4K, CANAL+ 4K...

199 zł Więcej...

Usługa CANAL+ BOX 4K Ultra HD

Najnowszy dekoder CANAL+ BOX 4K (model HY4001) w nowej cenie...

199 zł Więcej...