reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Startuje Polskie Radio Kierowców. Gdzie dostępne?

dodano: 2020-10-15 14:26
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Polskie Radio

Polskie Radio Kierowców 16 października br. po raz pierwszy zabrzmi Polskie Radio Kierowców. Całodobowe, interaktywne, dynamiczne i nowoczesne - to hasła, jakimi Polskie Radio określa swoją nową antenę. W programie informacje drogowe i pogodowe w kilku językach, porady dla kierowców, muzyka, sport i najnowsze wiadomości dla fanów motoryzacji. Polskie Radio Kierowców dostępne będzie w technologii DAB+, poprzez bezpłatną aplikację oraz w internecie.

Polskie Radio
Polskie Radio Kierowców


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

– Cyfryzacja to przyszłość radia – podkreśla Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych – dlatego szczególnie cieszy, że to właśnie publiczny nadawca, świętujący w tym roku 95-lecie istnienia, wprowadza w życie tak innowa­cyjny projekt. Jestem przekonany, że kie­rowcy szybko docenią funkcjonalność i nowoczesność radia stworzonego specjalnie dla nich.

Polskie Radio Kierowców to pierwszy w Polsce całodobowy, interaktywny pro­gram sprofilowany pod wymagania i po­trzeby użytkowników dróg: kierow­ców samochodów osobowych i ciężaro­wych, rowerzystów, motocykli­stów, użyt­kow­ni­ków hulajnóg, quadów a nawet motorówek – słowem: wszystkich pojazdów służących do prze­miesz­cza­nia się po drogach lądowych i wodnych. Serwisy informacyjne będą nadawane co godzinę w języku polskim, angielskim, niemieckim i ukraińskim, a w nich przede wszystkim informacje drogowe i pogodowe.

Wszystkie informacje drogowe podawane na antenie i dostępne w aplikacji pochodzić będą z najbardziej wiarygodnych źródeł: z policji, Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad oraz Straży Granicznej.

Korzystanie z bezpłatnej aplikacji Polskiego Radia Kierowców daje możliwość kontrolowania na bieżąco sytuacji drogowej w promieniu 100 km od miejsca pobytu, zgłaszania wskazówek cennych dla innych kierowców, ostrzeżeń o utrudnieniach czy wypadkach oraz przekazania pozdrowień z trasy.
 

– Wykorzystanie nowoczesnych technologii stwarza innowacyjne możliwości dla mediów, a publiczny nadawca jest jednym z liderów w ich wprowadzaniu w życie – mówi Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia. – Kierowcy to w Polsce najliczniejsza grupa słuchaczy radia. Teraz mają program tworzony specjalnie dla nich przez profesjonalistów, znanych dziennikarzy i pasjonatów motoryzacji.

Za mikrofonem Polskiego Radia Kierowców mają zasiadać dziennikarze, dla których motoryzacja nie ma tajemnic. Codziennie od godz. 5:00 do godz. 23:00 program prowadzony będzie na żywo (od godz. 23:00 do godz. 5:00 - powtórki rozmów i dużo muzyki).
 

– Dzięki takiemu układowi programu będziemy z naszymi słuchaczami od świtu w „Rozruszniku”, przez „Wysokie Obroty” w ciągu dnia, a wieczorem wrzucimy „Na luz”. A przez cały ten czas będziemy w kontakcie z naszymi słuchaczami – mówi Edyta Poźniak, szefowa projektu Polskie Radio Kierowców.

Dla twórców stacji jednym z priorytetów jest promowanie bezpiecznej, mądrej i odpowiedzialnej jazdy oraz wzajemnej życzliwości na drodze. Prowadzący będą przypominać o okresowych badaniach, sprawdzaniu uprawnień, przeglądach, ubezpieczeniach; odniosą się do warunków pogodowych tłumacząc, jak wpływają na technikę i styl jazdy oraz uwrażliwiając na ewentualne zagrożenia i możliwe zachowania innych kierowców; poinformują o nowych przepisach, opowiedzą o nowinkach technologicznych na rzecz bezpieczeństwa i ekologicznej jazdy.

Porozmawiają z najlepszymi w Polsce zawodowymi kierowcami, ekspertami – drogowcami, policjantami, psychologami motoryzacji, lekarzami; podpowiedzą, dlaczego warto podnosić kompetencje drogowe i jak się tego uczyć. Wyszukają i omówią najciekawsze publikacje motoryzacyjne z mediów polskich i zagranicznych, w tym lokalnych portali o drogach, a do kontaktu ze słuchaczami wykorzystają wszelkie dostępne możliwości: media społecznościowe, telefony, aplikację, maile.
 

– Przepisem na dobre radio są ludzie z autentyczną pasją do radia i pasją do tego, o czym mówią. Takich właśnie zaprosiliśmy do współpracy – zapewnia Mariusz Dąbrowski, wydawca nowej anteny, od lat związany z „Radiem Kierowców” w Programie 1 Polskiego Radia, jednej z najbardziej rozpoznawalnych, cenionych i lubianych audycji Jedynki.

– Decyzja o powołaniu nowej stacji jest odpowiedzią na zaintereso­wa­nie serwisami „Radia Kierowców”, które od niemal pół wieku przygotowywane są w radiowej Jedynce – dodaje prezes Agnieszka Kamińska. – Wierzymy, że Polskie Radio Kierowców szybko podbije serca słuchaczy, stając się najlepszym przewodnikiem i przyjacielem w drodze.

Ramówka Polskiego Radia Kierowców podzielona została na kilkugodzinne pasma.

Codziennie od godz. 5:00 do godz. 11:00 – ROZRUSZNIK, czyli aktualizowane co kilka minut informacje drogowe i pogodowe, najważniejsze przypomnienia na dany dzień, newsy istotne dla ruszających w drogę, a przede wszystkim ogromna dawka dobrej energii.

Od godz. 11:00 do godz. 17:00 – WYSOKIE OBROTY, czyli ciekawi goście, aktualności, aktualna sytuacja na drogach, pogoda i zalecenia co do bezpiecznej jazdy oraz felieton motoryzacyjny. Prowadzący będą poruszać ważne dla kierowców tematy, np. dlaczego na drodze zawsze wygrywa fizyka.

NA LUZIE, czyli bezpieczny powrót do domu z Polskim Radiem Kierowców. W paśmie od godz. 17:00 do godz. 23:00 najświeższe informacje, ewentualne ostrzeżenia pogodowe, wszystko, co trzeba wie­dzieć, aby bezpiecznie i w dobrym nastroju wrócić do domu. Ciekawostki motoryzacyjne, najważniejsze przepisy Kodeksu Drogowego, relacje reporterskie z kraju i zagranicy, rozmowy ze słuchaczami.

Od godz. 23.00 do świtu włącza się AUTOMAT – pasmo z powtórkami najciekawszych wywiadów, poruszających materiałów reporterskich i błyskotliwych felietonów oraz muzyką.

W Polskim Radiu Kierowców w ciągu dnia przez 40 minut w każdej godzinie nadawana ma być muzyka specjalnie dobrana pod potrzeby kierowców, tzw. muzyka drogi. Pozostały czas zostanie wykorzystany na treści najważniejsze dla użytkowników dróg w danym momencie dnia, wejścia reporterskie, rozmowy z gośćmi, edukację z dziedziny bezpieczeństwa i zasad poruszania się na drodze. W pasmach porannym i nocnym słów na antenie będzie jeszcze mniej: 10 minut w godzinie, czyli dokładnie tyle, ile o tej porze potrzeba, by usłyszeć o tym, co najważniejsze, i w dobrym nastroju bezpiecznie dojechać do celu, informuje nadawca.

Według Polskiego Radia, sygnał DAB+ jest dostępny na ok. 45 proc. powierzchni Polski, w tym wzdłuż głównych dróg i autostrad, a dostęp do radiofonii cyfrowej DAB+ uzyskało ok. 67 proc. mieszkańców. Do 2022 roku Polskie Radio planuje pokrycie sygnałem co najmniej 62 proc. powierzchni kraju i zapewnienie dostępu do cyfrowego radia dla co najmniej 30 mln słuchaczy.

Strona internetowa: radiokierowcow.pl (od 16 października)


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii DAB+ w Polsce


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

279 zł Więcej...

SAT Kurier - 8-10/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 8-10/2023

12 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...