reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Udany start Falcona 9 z misją Starlink 13 [wideo]

dodano: 2020-10-19 00:37
autor: Janusz Sulisz | źródło: SpaceX

SpaceX Starlink 13 Falcon 2020 rakieta-360px.jpg W niedzielę 18 października SpaceX wystrzeliła na orbitę 60 kolejnych satelitów Starlink podczas misji nr 13. Przyspieszają testy satelitarnej sieci internetowej Starlink w stanie Waszyngton w USA. SpaceX jest niesamowita - przy pomocy rakiety Falcon 9 wyniosła bez żadnych awarii serię prawie 300 satelitów. Tylko w październiku na orbitę trafiło 120 satelitów Starlink.

SpaceX
SpaceX Starlink 13 Falcon 2020 rakieta 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Rakieta Falcon 9 wystartowała z pola startowego 39A w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego na Florydzie 18 października o godz. 8:25:57 czasu wschodniego (14:25:57 czasu polskiego). Była to już 14. misja rakiety Falcon 9 dla rozmieszczenia satelitów dla SpaceX (jedna testowa). 

Dwie i pół minuty po starcie pierwszy stopień wyłączył silniki i odłączył się, aby rozpocząć zniżanie w kierunku platformy SpaceX na Oceanie Atlantyckim „Of Course I Still Love You”. Pojedynczy silnik drugiego stopnia został uruchomiony, aby kontynuować misję na orbicie, a dwuczęściowa osłona nosa Falcona 9 została odrzucona po 3,5 minuty lotu. Firma SpaceX potwierdziła, że jego dwa statki ratownicze złapały obie połowy owiewki z niedzielnego startu. Pełny sukces!

Pierwszy stopień udanie wylądował na platformie SpaceX około 630 km na północny wschód od Cape Canaveral. Była to 6. podróż w kosmos tam i z powrotem dla tego konkretnego 1. stopnia - oznaczonego jako B1051 - po jego debiucie podczas bezzałogowego lotu testowego statku kosmicznego Crew Dragon w marcu 2019 roku.

Wraz z niedzielnym startem rakiety Falcon 9 firma SpaceX umieściła na orbicie 835 szerokopasmowych satelitów Starlink, w tym prototypy, które nie będą wykorzystywane do usług komercyjnych. To rozszerza przewagę SpaceX w obsłudze największej floty satelitów na orbicie.

 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 699 zł Więcej...

Ferguson REGENT i100 FM, DAB+, BT, Wi-Fi, Radio internetowe

Stacjonarne radio DAB+ oraz UKF/FM. Posiada wbudowany głośnik oraz antenę...

289 zł Więcej...