reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

UE przespała sprawę Internetu z satelity? Amerykanie porządzą

dodano: 2020-10-19 23:23
autor: Jerzy Kruczek | źródło: ASD-Eurospace

ASD Eurospace logo 360px.jpg ASD-Eurospace, europejskie stowarzyszenie branżowe przemysłu kosmicznego, wydało 15 października br. tzw. "Industry Manifesto" („Manifest branżowy”), w którym wezwano do zbudowania „odpornego systemu satelitarnego zapewniającego bezpieczną łączność […], aby Europa była przystosowana do ery cyfrowej”. Manifest ten wzywa do utworzenia europejskiej floty satelitów na niskiej orbicie Ziemi (tzw. LEO), należących do Komisji Europejskiej i służących wojsku, rządom krajów UE, a także konsumentom, zapewniając bezpieczną komunikację. Czy Unia Europejska przespała sprawę własnych satelitów internetowych?

ASD-Eurospace
ASD Eurospace logo 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Unia Europejska będzie budować ogólnoeuropejski system Internetu szerokopasmowego przez satelitę?

Eurospace w swojej białej księdze odniósł się do różnych europejskich przywódców politycznych, którzy w ostatnich tygodniach wyrazili potrzebę, aby Unia Europejska polegała na bezpiecznym systemie łączności kosmicznej, który jest w stanie zapewnić bezpieczną łączność satelitarną w całej Europie.

Eurospace ma tu rację, bo wszystko wskazuje na to, że przyszła komunikacja w Europie będzie kontrolowana przez amerykańskich gigantów takich jak Amazon, Apple, Microsoft, Facebook czy Google, nie wspominając o firmie Starlink Elona Muska, będącym do przejęcia operatorze satelitów OneWeb czy innych potencjalnych operatorach satelitów LEO. O podobnych rozwiązaniach jak Starlink czy OneWeb mówią Rosjanie i Chińczycy, ale Europa milczy. I wkrótce może się okazać, że to Amerykanie będą przejmować biznes internetowy w Europie. Padać będą kolejni europejscy operatorzy dostarczający Internet szerokopasmowy po światłowodzie, kablowo czy mobilnie. Zagrożeni będą potentaci telekomunikacyjni w całej Europie, a szczególnie tacy, którzy mają swoje biznesy w kilku krajach i zbyt wolno rozwijają swoją sieć światłowodową czy 5G. Widać to także w Polsce, gdzie inwestycje telekomunikacyjne są zbyt wolne.

Ciekawe co będzie jeśli już za rok tania oferta Internetu z satelitów Starlink będzie w Polsce?

Unia Europejska powinna za wszelką cenę przejąć OneWeb i na bazie tych satelitów zdominować europejską komunikację z satelity.
 

- Europejski przemysł kosmiczny, zebrany w ramach Eurospace, jest przekonany, że należy wykorzystać polityczny impet nowego, strategicznego systemu łączności kosmicznej służącego potrzebom obywateli, instytucji i przedsiębiorstw europejskich - stwierdza manifest Eurospace.


 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Internet


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Fuba DAA 850 ceglasta

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

479 zł Więcej...

Konwerter SCR 24UB Opticum Robust 3 Legacy

Konwerter Unicable UB24 + 3 Legacy marki Opticum Robust pozwala...

179 zł Więcej...

Kabelio: CAM CI+ 3 m gratis

Oryginalny, bezkartowy moduł (CAM) CI+ nowej szwajcarskiej platformy Kabelio z...

530 zł Więcej...