reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 75°E?

dodano: 2020-10-20 14:21
autor: Rafał Olchowik | źródło: SAT Kurier 7-0/2020

Teleport Dżakarta w Indonezji ABS Pozycja orbitalna 75°E jest jedną z najpotężniejszych na orbicie geostacjonarnej, bowiem obejmuje zasięgiem cztery piąte ludności na świecie. W zakresie usług oferuje dystrybucję platform DTH, dosyły dla telewizji kablowej, VSAT, a także transfer danych i usługi telekomunikacyjne dla czterech kontynentów. Z pozycji 75°E odbierzemy kilkadziesiąt niezaszyfrowanych kanałów telewizyjnych (FTA) z Rosji. Czasami operatorzy rozszyfrowują stacje w swoich pakietach promocyjnie, co jeszcze bardziej pobudza ciekawość stałego dostępu do floty ABS-2
i ABS-2A.


ABS
ABS


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Asia Broadcast Satellite, operator satelitów ABS-2 i ABS-2A, zapewnia nowoczesne usługi satelitarne, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie w obu Amerykach, Afryce, regionie Azji i Pacyfiku, Europie, na Bliskim Wschodzie, w Rosji oraz krajach WNP. Dysponując flotą 6 satelitów na pozycjach orbitalnych 159°E, 116,1°E, 75°E, 61°E i 3°W, dociera do 93% ludności świata. Z siedzibą na Bermudach na Oceanie Atlantyckim, posiada własne teleporty łączności satelitarnej na Filipinach, w Indonezji i Papui-Nowej Gwinei.

ABS-2 został zbudowany przez Space Systems Loral przy użyciu platformy LS 1300 na zlecenie spółki Asia Broadcast Satellite. Na orbicie znalazł się 6 lutego 2014 roku w wyniku startu przeprowadzonego przez spółkę Arianespace z kosmodromu w Gujanie Francuskiej. Masa startowa satelity wynosiła ponad 6000 kg. Jego żywotność oceniono na 15 lat.

W swoim czasie był jednym z największych komercyjnych satelitów, jaki kiedykolwiek został wyniesiony w regionie Azji i Pacyfiku z mocą około 12 kW oraz pojemnością 51 transponderów dla pasma Ku, 32 dla C i 6 dla Ka. Do dyspozycji ma aż 10 różnych wiązek. Wiązki pasma C służą do łączności w Afryce i Azji Południowo-Wschodniej. Wiązka Ka jest zaprojektowana na region MENA i zapewnia rozwiązania do zastosowań komercyjnych i wojskowych.
 
Mapka pokrycia ABS-2 – pasmo Ku, wiązka MENA
Mapka pokrycia ABS-2 pasmo C wiązka West Hemi

ABS-2A to jeden z pierwszych w pełni elektrycznych satelitów z napędem elektrycznym, a nie chemicznym, który został wyprodukowany przez Boeing Satellite Systems International. Stanowi część linii 702SP z zasilaniem elektrycznym, które minimalizuje masę satelity i zwiększa możliwy ładunek. Posiada 7,5 kW mocy. Przez to, że to nowy typ satelity, nieco dłużej trwało jego umieszczenie na właściwej orbicie. ABS-2A został pomyślnie wystrzelony 12 czerwca 2016 roku na pokładzie rakiety Falcon 9 (SpaceX) z kompleksu 40 na przylądku Cape Canaveral. Na orbicie ma spędzić nie mniej niż 15 lat.
 
Mapka pokrycia ABS-2A – pasmo Ku, wiązka Russia FSS

Satelitę wyposażono w 48 transponderów pasma Ku (w zakresie od 10,95 GHz do 11,2 GHz i od 11,45 GHz do 12,75 GHz) o szerokościach 54, 72 i 108 MHz. Mogą one pracować pod kontrolą jednej z pięciu wiązek: kierowanej na Rosję, Indie, Azję Południowo-Wschodnią, Afrykę Subsaharyjską i Bliski Wschód. W Polsce jest osiągalny sygnał z dwóch – rosyjskiej i kierowanej na Bliski Wschód, choć do odbioru będą potrzebne większe czasze.
 
Centrum kontroli satelitarnej na Filipinach, fot. ABS

Pierwsza anomalia na ABS-2

Pół roku po wystrzeleniu satelity, 26 lipca 2014 zanotowano problemy z odbiorem wielu rosyjskich kanałów. Awaria naruszyła pracę części transponderów w polaryzacji pionowej (V) z zakresu pasma od 12,5 GHz do 12,75 GHz, co uniemożliwiło odbiór DTH w głównej strefie zasięgu na antenach 90 cm. Sytuację udało się opanować, przenosząc programy na rezerwowe częstotliwości. I choć ABS-2 zapewniał porównywalny sygnał w wiązce rosyjskiej, jak przed awarią, to nigdy nie powrócił do pełnej eksploatacji. W sierpniu operator wydał oświadczenie o awarii i zapewnieniu ciągłości działań na 75°E przez rozbudowę systemu o nowy model ABS-2A.

Operatorzy z wiązki rosyjskiej

Satellite Television (STV) jest pierwszą w 100% rosyjską firmą telekomunikacyjną, która dostarcza sygnały telewizyjne i radiowe operatorom płatnej telewizji w całej Rosji. Jej klientami są największe rosyjskie i zagraniczne firmy zajmujące się produkcją telewizyjną. Kluczowymi partnerami są holdingi VGTRK, Cyfrowe Telewidenije, Pierwyj Kanał – Wsiemirnaja Siet, Telekompania NTV, FOX Networks Group, Russkaja Mediagruppa, Synterra Media i inne. Dosyły ponad 100 kanałów są prowadzone z wykorzystaniem nie tylko pozycji orbitalnej 75°E, ale również 56°E i 140°E. To pozwala pokryć 99% terytorium Federacji Rosyjskiej. STV szyfruje w Irdeto 2. Niektóre kanały dzięki ogólnodostępnej transmisji (FTA) są odbierane bezpłatnie.

GeoTelecommunications (GTSS) oferuje alternatywne rozwiązania dla sieci kablowych w Rosji za pośrednictwem pozycji orbitalnych 75°E i 90°E. Operator jest aktywny na całym terytorium Rosji, WNP i krajów bałtyckich, a także w Europie Środkowej i na Bliskim Wschodzie. Platforma obejmuje dobrze znane kanały Mir, RT, TV3 Russia, TNT, TNT4, 2x2, RBK, Pjatnica!, Zwiezda, RU TV, TV XXI, a także płatne, międzynarodowe stacje tematyczne Sony Pictures Television (np. Sony Channel, Sony Turbo, Sony Sci-Fi) czy FOX Networks Group (np. FOX, Fox Life, National Geographic, Nat Geo Wild). GTSS szyfruje również w Irdeto 2, a wybrane kanały rosyjskie nadaje całkowicie za darmo (FTA).
 
RU TV
TNT 4

Mobile TeleSystems (MTS) jest wiodącym operatorem telekomunikacyjnym w Rosji i krajach WNP, świadczącym usługi telewizji kablowej, satelitarnej, IPTV i OTT dla ponad 100 mln abonentów (nie wliczając bazy abonenckiej MTS Belarus). Populacja 83 regionów Rosji, a także Armenii, Białorusi, Ukrainy, Uzbekistanu, gdzie MTS i jej spółki zależne są licencjonowane do świadczenia usług w standardzie GSM, to ponad 230 mln ludzi. Operator rozwija własną platformę DTH pod marką MTS TV z ofertą ponad 200 kanałów telewizyjnych, w tym najważniejszych stacji federalnych dla kilku stref czasowych. Świadczy też usługi dystrybucyjne dla nadawców FTA.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik GiGaBlue UHD Trio 4K

Nowy odbiornik marki GigaBlue - tani odbiornik 4K Combo z...

519 zł Więcej...

TechniSat DigitRadio 143 CD

Stacjonarne radio DAB+ oraz UKF/FM niemieckiej firmy TechniSat. Urządzenie pozwala...

950 zł Więcej...

Konwerter Quad Televes

Poczwórny konwerter Universal Twin hiszpańskiej firmy Televes o współczynniku szumów...

109 zł Więcej...