reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 75°E?

dodano: 2020-10-20 14:21 | aktualizacja: 2024-03-24 10:07
autor: Rafał Olchowik | źródło: SAT Kurier 7-0/2020

Teleport Dżakarta w Indonezji ABS Pozycja orbitalna 75°E jest jedną z najpotężniejszych na orbicie geostacjonarnej, bowiem obejmuje zasięgiem cztery piąte ludności na świecie. W zakresie usług oferuje dystrybucję platform DTH, dosyły dla telewizji kablowej, VSAT, a także transfer danych i usługi telekomunikacyjne dla czterech kontynentów. Z pozycji 75°E odbierzemy kilkadziesiąt niezaszyfrowanych kanałów telewizyjnych (FTA) z Rosji. Czasami operatorzy rozszyfrowują stacje w swoich pakietach promocyjnie, co jeszcze bardziej pobudza ciekawość stałego dostępu do floty ABS-2
i ABS-2A.


ABS
ABS


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Bezpłatna telewizja po rosyjsku

Na pozycji 75°E z wiązki rosyjskiej nadawanych jest kilkadziesiąt niekodowanych kanałów telewizyjnych (FTA) z Rosji, w tym sporo tematycznych, kilka nawet w HD. Znajdziemy je na transponderach wspomnianych dostawców Satellite Television, GeoTelecommunications i Mobile TeleSystems. Dodatkowo czasami operatorzy rozszyfrowują swoje kanały promocyjnie do FTA.

Niewątpliwie najciekawsze będą stacje ogólnorozrywkowe o znaczeniu federalnym, takie jak Yu (IO), TV3 Russia (od pewnego czasu występuje tylko w wersji międzynarodowej), główne wersje moskiewskie 2x2, Super i TNT4. Ten ostatni ma jeszcze oddzielną wersję przygotowaną dla Uralu. Miks programów informacyjnych, rozrywkowych, sportowych i społecznych prezentują kanały Mir HD dla krajów Wspólnoty Niepodległych Państw. Jest także stricte informacyjny Mir 24 HD oraz będący uzupełnieniem oferty obu stacji Mir Premium HD. Główny kanał Mir jest także dostępny w wersji dla strefy czasowej +4h.
 
2x2
Mir HD

Bardzo silną grupę stanowią niszowe stacje tematyczne. Znajdziemy ich naprawdę wiele. Specjalistyczny kanał Pes i Ko o psach, emitujący programy rozrywkowe, filmy fabularne i dokumentalne, porady weterynarzy i hodowców, informacje z zakresu profesjonalnej kynologii oraz wydarzeń związanych ze wszystkim, co może zainteresować właścicieli psów. Tnomer (gdy przeczytamy od końca – remonT) uzupełnia niszę kanałów o remontach i wykańczaniu wnętrz. Przygotowanie projektu zgodnie z zasadami, dobór kompetentnych wykonawców i poprawne wykonanie pracy. Wiodący fachowcy z branży budowlanej dzielą się swoim doświadczeniem. Kanał Nauka HD prezentuje programy dotyczące osiągnięć nauki rosyjskiej i światowej. Nano TV oferuje treści o nanotechnologiach, innowacjach i odkryciach, które wpłynęły na wiele obszarów życia ludzkiego. Konnyj Mir składa się z programów o historii hodowli koni, o ich dzisiejszym życiu i funkcjonowaniu stadnin koni, a także transmisji wyścigów konnych. Nasza Tema to kanał z tajemniczą rosyjską duszą i syberyjskim charakterem. Opowiadania o podróżach po Syberii, szlakach turystycznych, życiu i przetrwaniu w tajdze, ciekawych ludziach, kulturze i tradycjach lokalnych mieszkańców. Tajemnice i sztuczki tradycyjnych zajęć na Syberii, takich jak wędkarstwo i polowanie. Kalejdoskop TV oferuje tematy o dziedzictwie kulturowym i odkryciach naukowych, tajemnicach wszechświata i życiu planety, o ludziach, którzy wpłynęli na życie Rosji i światowej społeczności.

Telekompania Strim (Kontent Union) od dłuższego czasu w FTA dystrybuuje Ochota i Rybałka (dla miłośników wędkowania i polowania), Usadba (o życiu pozamiejskim), Zdorowoje (inspirujący kanał o zdrowiu i wszystkim, co go wspiera i wzmacnia), Retro (filmy fabularne, dokumentalne, muzyczne, seriale i sztuki telewizyjne powstałe w ZSRR, Rosji, Europie, Ameryce Łacińskiej i Australii), Domasznie Żiwotnyje (kanał edukacyjno-rozrywkowy dla właścicieli zwierząt domowych), Psichologija 21 (człowiek i historia jego relacji ze sobą, bliskimi, społeczeństwem i otaczającym światem), Woprosy i Otwiety (quizy i gry telewizyjne) oraz Drive (kanał dla kierowców z zagadnieniami zarządzania ruchem, eksploatacji i rozwoju sieci drogowej, importu samochodów i ewolucji rosyjskiego przemysłu motoryzacyjnego).
 
Ochota i Rybałka

Dla kinomanów nadaje kanał Kinosat, który emituje filmy na poziomie premium, a więc takie, które zwyciężyły na festiwalach filmowych i miały głośne premiery. Choć stacja powstała z myślą o płatnej dystrybucji, to długi czas można ją odbierać bezpłatnie. Z typowo muzycznych jest RU.TV z dużą ilością współczesnego rosyjskiego popu, koncertów największych gwiazd estrady i wiadomości z krajowego show-biznesu. Miłośnicy sportów zwrócą uwagę na kanał TV Start, koncentrujący się na transmisjach rosyjskich i międzynarodowych zawodów na żywo w siatkówce, piłce ręcznej czy koszykówce. Match! Planeta to kanał z portfolio federalnej marki Match! stworzony specjalnie na potrzeby popularyzacji rosyjskiego sportu poza granicami Rosji. Zawiera zbiór najlepszych programów i transmisji sportowych realizujących cel promocji rosyjskiego sportu. Z kanałów informacyjnych, poza wspomnianym już Mir 24, jest oferowany RBK TV, który zajmuje się najważniejszymi wiadomościami z zakresu ekonomii, biznesu i polityki. Natomiast społeczno-polityczny Krasnaja Linia prezentuje alternatywne spojrzenie na wydarzenia w kraju z punktu widzenia osoby pracującej. Nadawca podaje, że jego widzami są pracownicy, studenci, kierownicy, wojsko, lekarze, nauczyciele, a udział widzów z wykształceniem wyższym przekracza 70%.
 
Match! Planeta
TV Start

Są także kanały lokalne – opowiadające o stolicy i okolicy Moskwa 24 i Moskwa Dowerie, jak również regionalny Enisej z Kraju Krasnojarskiego. Z Republiki Tatarstanu jest dostępny TNV Planeta z programami kulturalnymi i edukacyjnymi dla narodu tatarskiego na świecie oraz pierwszy kanał dla dzieci w języku tatarskim Shajan TV. W drugiej stacji obejrzymy treści popularnonaukowe, dokumentalne i artystyczne, teleturnieje oraz quizy.
 

Jak wyszukać pozycję 75°E?
Zakładamy, że antena jest ustawiona na Eutelsat Hot Bird 13°E.

1. Satelity ABS-2/2A znajdują się na 75°E długości geograficznej wschodniej. Są umieszczone dość nisko nad horyzontem, dlatego musimy się upewnić, czy na drodze odbioru nie ma żadnych przeszkód. Antena musi „patrzeć” niemal w ziemię w kierunku południowo-wschodnim, bo jej kąt elewacji będzie mniejszy o kilkanaście stopni. Należy sprawdzić, czy niebo w danym kierunku jest odsłonięte od drzew, budynków i innych przeszkód. Pomocny do określenia kierunku może być kompas.

2. Podstawowe parametry, jak azymut/kąt elewacji anteny i skręcenie konwertera (skew) znajdziemy w Internecie, np. na stronie satlex.net w kategorii Technika/Kalkulatory. Dane będą potrzebne, by sprawniej określić położenie anteny.

3. Znając powyższe parametry i mając do dyspozycji niezbędne podziałki na elementach zawieszenia czaszy, możemy celować w pozycję 75°E.

4. Odbiornik pozostawiamy na transponderze w najmocniejszej wiązce dla naszej lokalizacji. Dla wschodniej części Polski będzie to wiązka Russia satelity ABS-2A. Należy pamiętać, że sygnał słabnie im dalej na zachód i dla tej części kraju może być konieczny rozmiar czaszy 120-180 cm.

5. Aktualne wykazy transponderów można znaleźć na str. 46 magazynu SAT Kurier lub w Internecie np. na flysat.com. Do ustawienia anteny wybieramy tradycyjny multipleks z SR 22000÷45000 – najlepiej w standardzie DVB-S/QPSK lub ewentualnie DVB-S2/8PSK. Pamiętajmy, że ważną rolę odgrywa korekcja błędów FEC – najniższa będzie najlepsza (np. FEC 1/2, 2/3, ostatecznie 3/4, 5/6, 7/8). Oczywiście nie zawsze wszystkie kryteria uda się spełnić, bo to operator ustala parametry transponderów, a odbiorcom pozostaje dostosować się do postawionych wymagań.

6. Każdy ruch anteną kończymy odczekaniem kilkunastu sekund, aby odbiornik przetworzył informacje i dopiero weryfikujemy pasek sygnału w menu na telewizorze.

7. Po uzyskaniu sygnału i upewnieniu się, że jesteśmy na właściwym satelicie, pozostaje korekta azymutu/elewacji anteny i skręcenia LNB dla innych transponderów, doprowadzając możliwie do najbardziej optymalnego odbioru.

8. Opisaną metodę łatwiej będzie przeprowadzić wykorzystując miernik sygnału satelitarnego. Jeżeli nie posiadamy miernika, wówczas musimy wykazać się dużą precyzją i cierpliwością, choć antena i tak nie będzie skierowana idealnie.

Co w sytuacji, kiedy podziałki na zawieszeniu anteny są nieczytelne albo ich nie ma?

1. W takim przypadku pomocnym rozwiązaniem jest ustawianie anteny na kolejne pozycje orbitalne, znajdujące się po 13°E w kierunku wschodnim. Czyli najpierw celujemy przykładowo w Astra 2 (28,2°E) w silny transponder DVB-S z wiązki europejskiej, a następnie pamiętając już o znacznym obniżeniu kąta elewacji czaszy – w Belintersat 1 (51,5°E). Tutaj do namiaru możemy sugerować się silną w Polsce częstotliwością 11,350 GHz, pol. H (SR: 45000, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK). Następnie obracamy antenę o kolejnych kilka stopni i obniżamy czaszę w dół na Intelsat 33e (60°E), a do namiaru tego satelity wybieramy np. częstotliwość 11,672 GHz, pol. H (SR: 4960, FEC: 7/8; DVB-S/QPSK) z rumuńskimi stacjami Prima TV i Kiss TV. UWAGA! Przed ustawianiem należy sprawdzić aktualność parametrów w Internecie!

2. W tym momencie jesteśmy już blisko docelowej pozycji ABS-2/2A (75°E). Teraz wykonujemy kolejne czynności, począwszy od punktu nr 4 (str. 21).

Pomocne wskazówki

1. Im większa antena, tym więcej odbierzemy. Niestety większe anteny trudniej się ustawia i wówczas niezbędny może być dodatkowy sprzęt do sterowania anteną (obrotnica lub w przypadku średnicy lustra od 150÷180cm – zawieszenie polarmount z siłownikiem i pozycjonerem 12 V).

2. Pasmo C wymaga użycia specjalnych konwerterów C-band do odbioru pełnego zakresu 3,4-4,2 GHz. Warto, aby konwerter był wyposażony w prostokątną wkładkę na polaryzacje kołowe L/R. Wkładka będzie konieczna przy innych satelitach na pasmo C (np. z 40°E). Także potrzebny jest odpowiedni uchwyt do zamocowania na wysięgniku. Popularne anteny offsetowe mają uchwyt 40 mm, a dla pasma C jest potrzebny 65 mm. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem może być zastosowanie anteny parabolicznej, która będzie miała na wyposażeniu dedykowany promiennik 65 mm.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Jak odbierać kanały


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K 1xDVB-S2X 1xDVB-T2/C

Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K DVB-S2X, DVB-T2 - odbiornik...

559 zł Więcej...