reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Euronews Ukraine ma powrócić w 2021

dodano: 2020-10-21 19:43 | aktualizacja: 2020-10-21 20:16
autor: RO | źródło: detector.media

Euronews Gabinet Ministrów Ukrainy chce uruchomić w 2021 roku ukraińską wersję Euronews. Na posiedzeniu 21 października br. rząd upoważnił ministra kultury i polityki informacyjnej Ołeksandra Tkaczenko do rozmów z międzynarodowym nadawcą informacyjnym Euronews.

Euronews


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jest to ważny krok w polityce informacyjnej, a także w promowaniu Ukrainy na świecie, napisał Ołeksandr Tkaczenko na Facebooku.

Przypomnijmy, że w 2010 roku decyzją rządu Mykoły Azarowa była podpisana umowa licencyjna między publicznym nadawcą a Euronews na stworzenie ukraińskiej wersji językowej kanału. Umowa była ważna przez 5 lat od rozpoczęcia emisji (miała obowiązywać do 24 sierpnia 2016 r.) i podlegała automatycznemu odnowieniu po upływie tego okresu. 24 sierpnia 2011 r. uruchomiono ukraińską wersję kanału.

Na stworzenie projektu przeznaczono 85,5 mln hrywien (wówczas około 8 mln euro) - na uzyskanie licencji, pokrycie wszelkich kosztów operacyjnych związanych z uruchomieniem wersji językowej i wynagrodzenia dla ukraińskich dziennikarzy.

Jednak rok później zaczęły się problemy z finansowaniem ukraińskiej wersji Euronews, a w 2013 r. państwo przestało wywiązywać się ze swoich zobowiązań. Dług publicznego nadawcy wobec Euronews zaczął rosnąć do kwoty 10,5 mln euro.

Pod koniec 2014 r. nowy rząd i zarząd Narodowej Teleradiokompanii Ukrainy (NTKU) chcieli przed terminem wypowiedzieć umowę z Euronews z powodu braku pieniędzy na kontynuowanie projektu.

W 2015 r. nadawca z Lyon złożył pozew o odzyskanie 10,5 mln euro długu od NTKU. Wreszcie po długotrwałym procesie wygrał spór, a następca NTKU - Narodowa Społeczna Teleradiokompania Ukrainy musiała pokryć dług. Zadłużenie zostało spłacone latem 2020 r. po zajęciu rachunków nadawcy.

Wiosną 2015 r. NTKU anulował swoją licencję na nadawanie ukraińskiej wersji Euronews. Zamiast tego licencję uzyskała prywatna grupa medialna Inter Media Group Dmytro Firtasza i Serhija Lowoczkina. Jednak latem 2016 r. Inter postanowił wycofać się z projektu. Później ukraińska wersja kanału działała jeszcze kilka miesięcy i była wspierana finansowo przez sam Euronews. Ostatecznie 21 maja 2017 roku zakończyły się transmisje ukraińskiej wersji językowej.
 

Źródło: detector.media 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kanały


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 699 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 259 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

125 zł Więcej...