reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Demo transmisji RTVE sygnału UHD 8K w DVB-T2

dodano: 2020-10-23 14:14 | aktualizacja: 2020-10-26 09:41
autor: Janusz Sulisz | źródło: RTVE/satkurier.pl

RTVE test UHD 8K DVBT2 HEVC 2020 360px.jpg RTVE - publiczny, hiszpański nadawca zademonstrował transmisję sygnału UHD 8K, który był nadawany za pośrednictwem naziemnego multipleksu cyfrowego w standardzie DVB-T2. W pilotażowej demonstracji uczestniczyły także takie firmy, jak Dolby, Sony, Samsung czy Televés.

RTVE
RTVE test UHD 8K DVBT2 HEVC 2020 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Demonstracja odbyła się 21 października br. na Politechnice w Madrycie.
Była pierwszym na świecie pokazowym przekazem sygnału 8K w DVB-T2/HEVC.
Ta pilotażowa transmisja była możliwa dzięki współpracy wszystkich członków Komitetu Doradczego Katedry ds. aspektów technologicznych: Cellnex Telecom, Dolby, Sapec i Televés Corporation (Gsertel, TRedess i Televés), a także Abacanto jako podmiotu współpracującego.

W celu przechwycenia sygnału współpracowano z Sony, a przy postprodukcji sygnału pomogła firma SGO razem z Abacanto. Wizualizację sygnału przeprowadziła firma Samsung, która przygotowała dostosowany do okazji model Samsung QLED 8K.

Program wideo miał formę wywiadów, m.in. Carlos Garrido, dyrektor ds. relacji z mediami RTVE, przeprowadził wywiady z wieloma uczestnikami projektu.

Sygnał UHD w 8K

Podczas wydarzenia uczestnicy mogli obejrzeć sygnał UHD w 8K. Rozdzielczość ta charakteryzuje się obrazami o rozdzielczości 7680x4320 pikseli, czterokrotnie większej niż rozdzielczość UHD w 4K. Sygnał oprócz rozdzielczości 8K zawiera nowe technologie takie jak:

 

  • High Dynamic Range (HDR) z funkcją transferu HLG (Hybrid Log-Gamma) zatwierdzoną w standardzie STD-B67 przez ARIB (Association of Radio Industries and Businesses).
  • 50 klatek na sekundę (HFR -  High Frame Rate)
  • Rozszerzona gama kolorów (WCG - szersza gama kolorów) zgodna z przestrzenią kolorów zalecenia ITU-R BT.2020, 10-bitowa głębia i podpróbkowanie 4:2:0.
  • 5.1.4 dźwięk wielokanałowy.


Biorąc pod uwagę ilość informacji zawartych w takim sygnale, do kompresji i przesyłania sygnałów o tego typu charakterystyce potrzebne są bardzo wydajne standardy. Z tego powodu został wykorzystany standard HEVC (H. 265) do kodowania wideo, standard Dolby AC4 jako format kodowania dźwięku zapewniający maksymalną kompresję i jakość, a standard DVB-T2 do transmisji treści.

Jeśli chodzi o sygnał wideo, zgodnie z pierwszymi testami i przy użyciu standardu HEVC, kodowanie z rozdzielczością 8K wymaga nieco ponad dwukrotnie większej przepływności, aby zachować tę samą jakość w porównaniu z wideo o rozdzielczości 4K. Przepływność potrzebna do transmisji wideo na żywo w rozdzielczości 8K, z optymalną jakością, mieściłaby się w zakresie od 60 do 80 Mb/s. Jednak przy odpowiednim dostosowaniu parametrów kompresji udało się skompresować do średniej przepływności 30 Mb/s wideo zachowując wysoką jakość oglądania, a po zmultipleksowaniu z kanałami audio i tabelami DVB, utrzymać poniżej 32 Mb/s, co pozwoliło na transmisję na kanale DVB-T2 zgodnie ze specyfikacjami.

Jeśli chodzi o nadawanie treści, sygnał był nadawany ze stacji czołowej Wyższej Technicznej Szkoły Inżynierów Telekomunikacji UPM, zlokalizowanej w Uniwersytecie w Madrycie, na kanale 44 (UHF), tymczasowo przydzielonym na transmisje testowe. Sygnał 8K był również nadawany na kanale UHD nadawanym przez Cellnex Telecom z ośrodków nadawczych Torrespaña i San Fernando de Henares w Madrycie na k. 36; Collserola i Baix Llobregat w Barcelonie na k. 43; Valencina w Sewilli na k. 36; Mijas w Maladze na k. 26; Monte Pedroso w Santiago de Compostela na k. 33 (blisko siedziby firmy Televes) i La Muela w Saragossie na k. 23.

Z technicznego punktu widzenia przepływność wynosiła około 32 Mb/s.
Parametry modulacji COFDM zastosowanej do transmisji za pośrednictwem DVB-T2 z UPM były następujące: 32k, interwał ochronny 1/128 i PP7. Zastosowano konfigurację z pojedynczym PLP, z modulacją 64QAM i FEC: 5/6.

W tej konfiguracji uzyskano maksymalny użyteczny bitrate wynoszący około 36 Mb/s, która umożliwia przesyłanie treści bez żadnych problemów i poprawne odbieranie sygnału w Instytucie RTVE. Na części kanału UHD nadawanego przez Cellnex Telecom parametry modulacji zastosowane do transmisji DVB-T2 były następujące: 32k, 256QAM, FEC: 2/3, GI 1/8, PP2 SISO. Jest to również poprawna konfiguracja obsługująca wymagania dotyczące szybkości transmisji,

Odbiór i wyświetlanie treści w 8K było możliwe dzięki udziałowi producenta telewizorów - firmy Samsung, która zaadaptowała jeden ze swoich komercyjnych modeli Samsung QLED 8K tak, aby mógł uzupełniać cały łańcuch nadawczo-odbiorczy, a tym samym pokazać emitowany sygnał 8K.

Do ciągłego monitorowania i nadzoru sygnału zastosowano przenośny sprzęt Hexylon oraz sprzęt RCS-100 firmy Gsertel (Televes Corporation), dzięki czemu wszystkie istotne parametry kanału cyfrowego są analizowane w czasie rzeczywistym, zarówno z punktu widzenia częstotliwości radiowych, a także charakterystykę treści.

Do zakończeniu pilotażowej transmisji, czyli do 30 października 2020 r., każdy, kto zechce, będzie mógł zobaczyć na miejscu, w holu Instytutu RTVE w Madrycie (Carretera de la Dehesa de la Villa, nr 14, 28040 Madryt) , ekran z emisją sygnału 8K z DVB-T2. Ze względów bezpieczeństwa wobec pandemii odwiedzający muszą podać swoje dane osobowe personelowi.


Źródło: rtve.es 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii 8K


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik Opticum T-BOX DVB-T2 H.265 HEVC HbbTV

Najnowszy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 i obsługą HbbTV marki Opticum...

289 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...