reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

SpaceX wynosi kolejne 60 satelitów Starlink [wideo]

dodano: 2020-10-26 11:13
autor: Janusz Sulisz | źródło: SpaceX

Starlink SpaceX Falcon satelita Cape Canaveral 2020 360px.jpg SpaceX z powodzeniem rozmieściła na orbicie 60 kolejnych satelitów internetowych Starlink. W sobotę 24 października o godz. 11:31:34 czasu wschodniego (15:31:34 GMT) rakieta Falcon 9 udanie wyniosła 60 satelitów Starlink z pola startowego LC 40 kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie. Misję opóźniono o 2 dni, aby dać inżynierom czas na ocenę problemu z kamerą w górnym stopniu rakiety Falcon 9.

SpaceX
Starlink SpaceX satelita Cape Canaveral 2020 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pierwszy stopień rakiety wyłączył silniki i oddzielił się 2,5 minuty po starcie, rozpoczynając kontrolowane zejście do precyzyjnego lądowania na pływającej platformie zaparkowanej około 630 km na północny wschód od miejsca startu. Udane lądowanie 1. stopnia zakończyło już 3. podróż w kosmos i z powrotem - oznaczonego jako B1060.

Firma SpaceX nie próbowała łapać dwuczęściowej owiewki ładunku Falcona 9, gdy spadała na spadochronie na Ziemię, a to dlatego, że podczas poprzedniej misji 18 października uszkodziła się sieć na jednym ze statków SpaceX.

Satelity Starlink po godzinie lotu wprowadzono na prawie kołową orbitę na wysokości około 275 km.

Wyniesiona partia 60 satelitów była 15. misją z satelitami floty Starlink i zwiększa łączną wielkość floty do ponad 800 egz. Obserwatorzy monitorujący flotę Starlink twierdzą, że działa około 820 satelitów. Ostatni start pozwoli na zbliżenie się do liczby do 895 satelitów, biorąc pod uwagę, że około 55 z tego czy innego powodu zostało zdesorbitowanych. Był to 100. udany start, w którym SpaceX umieścił ładunek w kosmosie.

Niestety są jakieś problemy z silnikami Merlin kolejnych rakiet Falcon 9. 

SpaceX usunął silniki z rakiety Falcon 9 na potrzeby misji GPS i zwrócił je do ośrodka testowego firmy w McGregor w Teksasie w celu przeprowadzenia szczegółowych testów i przeglądu. 

SpaceX wymienia też jeden z silników w rakiecie Falcon 9 dla załogowej misji Crew Dragon - znanej jako Crew-1, a start przesunięty na początek listopada. Wymieniony zostanie jeden silnik rakiety Falcon 9 przeznaczonej do wystrzelenia w przyszłym miesiącu amerykańsko-europejskiego satelity oceanograficznego z Vandenberg Air Force Base w Kalifornii.


 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Twin Televes

Podwójny konwerter Universal Twin hiszpańskiej firmy Televes o współczynniku szumów...

79 zł Więcej...

Antena Fuba 902B LTE 5G 470-694 MHz

Antena DVB-T FUBA DAT902 5G to profesjonalna antena telewizyjna z...

149 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 259 zł Więcej...