reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

MTV naruszyło prawa autorskie w Rosji?

dodano: 2020-10-26 18:19
autor: RO | źródło: kommersant.ru

Rosyjskie Autorskie Społeczeństwo (RAO) Rosyjskie Autorskie Społeczeństwo (RAO) zażądało od kanałów muzycznych MTV Hits, MTV Dance i MTV Rocks ponad 10 mln rubli autorskiego wynagrodzenia. Wcześniej RAO nie było zainteresowane nadawcami zagranicznymi, a swoją uwagę skupiało głównie na operatorach kablowych.

MTV Polska


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W październiku RAO złożyło pozwy przeciwko rosyjskim strukturom MTV (MTV Networks Entertainment Vostok) na 2,38 mln i 4,34 mln rubli oraz MTV Networks Nick Vostok na 3,72 mln rubli. Pierwsze powództwo zostanie rozpatrzone 25 listopada, a terminy pozostałych sesji nie zostały jeszcze ustalone.

Żądania do wypłaty odszkodowania są spowodowane emisją utworów muzycznych z repertuaru RAO w MTV Hits, MTV Dance i MTV Rocks w latach 2019-2020. Aleksiej Karelow z RAO nie sprecyzował dokładnie, które utwory są powodem pozwów, ale zauważył, że MTV powinno zawrzeć umowę licencyjną z RAO na ich emisję.

Rosyjskie przedstawicielstwo ViacomCBS, które zarządza kanałami w Rosji, przygotowuje zastrzeżenia do zbliżającego się procesu.

Powództwa o roszczenia z tytułu braku opłaty za transmisję muzyki były dotychczas kierowane do operatorów telewizyjnych. Przykładowo w 2015 roku RAO zażądało od VimpelCom odliczenia za muzykę na kanałach w jego pakiecie - sąd nie poparł pozwu. Z kolei Wszechrosyjska Organizacja Własności Intelektualnej przegrała sprawę przeciwko uralskiej spółce zależnej Akado, od której próbowała odzyskać prawie 4 mln rubli za muzykę w Shanson TV.

RAO było mniej skłonne do pozywania nadawców. Obecnie w sądach arbitrażowych toczy się około 20 spraw dotyczących stacji radiowych i kanałów telewizyjnych. Jednak w porównaniu z roszczeniami wobec nadawców, to ilość wniosków przeciwko kanałom TV jest niewielka. Najgłośniejszym sporem było postępowanie z nadawcą publicznym VGTRK w 2008 roku, kiedy firma zażądała 51,1 mln rubli. Ponadto były powództwa skierowane przeciwko kanałom regionalnym. RAO wciąż nie wkroczyło do dużych nadawców zagranicznych, ale kontrowersje wokół MTV mogą to znacząco zmienić.

Źródło: kommersant.ru 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Książka - Anteny Satelitarne

Książka ANTENY SATELITARNE pod redakcją Janusza Sulisza - redaktora naczelnego...

35 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

329 zł Więcej...