reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

28/29.10 Koniec DVB-T w Czechach

dodano: 2020-10-26 17:00 | aktualizacja: 2020-10-27 11:13
autor: Anita Kaźmierska | źródło: parabola.cz

DVB-T2 Czechy www.dvbt2overeno.cz Proces przejścia na standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 w Czechach ma zakończyć się w nocy z 28 na 29 października 2020 roku. Wtedy to wyłączony zostanie ostatni nadajnik DVB-T i uruchomiony w jego miejscu docelowy multipleks DVB-T2 oznaczony 23.

www.dvbt2overeno.cz
Czechy Praga Zizkov DVB-T2


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W środę, 28 października, na minutę przed północą, wyłączony zostanie ostatni nadajnik DVB-T czeskiego multipleksu 3. Będzie to dotyczyło obiektu Valašské Klobouky / Ploštiny we wschodniej części Czech. Następnego dnia, 29 października włączony tam zostanie docelowy multipleks DVB-T2 23. Tym samym zakończy się proces wyłączania DVB-T i przejścia na DVB-T2 z HEVC.

Według badań Nielsen Admosphere, naziemna telewizja cyfrowa nadal jest zdecydowanie najsilniejszą platformą w Czechach. Z tej formy odbioru telewizji korzysta około 55 proc. czeskich gospodarstw domowych.
 

- To był naprawdę trudny czas. Od kilku lat intensywnie się przygotowujemy, zakupiliśmy wiele technologii, wprowadziliśmy proces certyfikacji telewizorów, przeszkoliliśmy producentów, sprzedawców detalicznych i instalatorów. Stworzyliśmy i nadawaliśmy telewizyjny kanał informacyjny dotyczący przejścia na DVB-T2. Z kampanią informacyjną przeszliśmy przez cały kraj. Przede wszystkim zarządzaliśmy całym procesem, aby widzowie nadal mieli możliwość odbioru bezpłatnych programów telewizyjnych - mówi Vít Vážan, dyrektor generalny České Radiokomunikace.

Przejście na nowy standard nadawania DVB-T2 rozpoczęło się w Czechach dnia 27 listopada 2019 roku, kiedy to wyłączono nadawanie DVB-T programów České televize z praskich nadajników Žižkov i Cukrák. Cały proces migracji miał zakończyć się w czerwcu, jednak sytuacja związana z pandemią COVID-19 wpłynęła na jego wydłużenie do 29 października.

Przejście na DVB-T2 w Czechach odbyło się zgodnie z zatwierdzonym przez rząd harmonogramem, tak by dotychczasowe pasmo telewizyjne 700 MHz zostało udostępnione dla nowych sieci komórkowych 5G.

W Polsce przełączenie sygnału naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T MPEG-4 na DVB-T2 HEVC ma nastąpić w pierwszej połowie 2022 roku.

Źródło: parabola.cz 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii DVB-T2


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,0m w wersji v2.1 dla...

59 zł Więcej...

Multiswitch TechniSat CE 9/8 HD

Markowy (niemiecki) multiswitch TechniSat CE 9/8 HD rozdziela sygnał niezależnie...

290 zł Więcej...

Antena Fuba 902B LTE 5G 470-694 MHz

Antena DVB-T FUBA DAT902 5G to profesjonalna antena telewizyjna z...

149 zł Więcej...