reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Tok FM: Kto otrzymał Nagrodę im. Laszuk za 2019?

dodano: 2020-10-30 01:21
autor: Łukasz Knapik | źródło: Agora

Radio Tok FM Po raz dziesiąty Radio Tok FM (Agora) wręczyło swoją Nagrodę im. Anny Laszuk za „wyjątkowy wpływ na rzeczywistość”. Wyróżnienie za rok 2019 - ze względu na trwającą pandemię - wręczono później niż zwykle. Laureatem został sędzia Paweł Juszczyszyn. Finałową galę można było usłyszeć i zobaczyć we wtorek, 27 października 2020 roku.

Radio Tok FM


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Nagrodę Radia Tok FM im. Anny Laszuk za 2019 rok otrzymał Paweł Juszczyszyn.

- Najbardziej niepokojące jest to, że z dziesięciu edycji naszej nagrody aż trzy przyznaliśmy tym, którzy zabiegali o fundament naszego codziennego funkcjonowania. O wolne i niezawisłe sądownictwo, o sprawiedliwe traktowanie osadzonych, o to wreszcie, by rzecznik praw obywatelskich naprawdę reprezentował obywateli, a nie interes partyjny - mówiła w czasie gali Kamila Ceran, redaktor naczelna Radia Tok FM. - Kraj, w którym trzeba o te sprawy walczyć, nie jest ani bezpieczny, ani szczęśliwy. Może tylko mieć nadzieję. Wierzyć, że ci, którzy dzisiaj potrzebują laurów i wsparcia, z czasem staną się przykładem do naśladowania. Symbolem pryncypializmu, uznanym i szanowanym przez wszystkich, także i tę przyszłą, chcę wierzyć, że sprawiedliwszą i lepszą władzę. Taką, która nie upokarza, a wspiera swoich obywateli - dodała.


Do zwycięzcy trafi wyjątkowa statuetka. Co roku jest ona inna, przygotowana przez innego artystę. W tej edycji autorką statuetki jest Małgorzata Mirga-Tas, polsko-romska artystka wizualna, rzeźbiarka i malarka, edukatorka i aktywistka. W statuetce dostrzec można panterę i słoneczniki - to odpowiednio symbole siły i odwagi oraz podtrzymania właściwej drogi, z której nie można zboczyć, robiąc zawsze to, do czego się zostało stworzonym. Tak autorka opisała swoją pracę.

W finałowej piątce nominowanych do tegorocznej edycji nagrody były osoby i organizacje, które w 2019 roku „podjęły odważne, niekonwencjonalne, niezwykłe działania, istotnie wpływając na świadomość społeczną”. Zespół Radia Tok FM wybrał finalistów w redakcyjnym głosowaniu spośród kandydatów wskazanych przez słuchaczy i gości Tok FM. W tym gronie, obok laureata, znaleźli się: Ewa Zgrabczyńska, dyrektorka poznańskiego ZOO, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, dokumentaliści Tomasz Sekielski i Marek Sekielski oraz Stowarzyszenie Tęczowy Białystok. 

Wyboru dokonała kapituła nagrody w składzie: Ewa Bartnik - Instytut Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, Kamila Ceran - redaktor naczelna Radia Tok FM, Inicjatywa Wolne Sądy - laureaci Nagrody Radia Tok FM im. Anny Laszuk za rok 2018, Piotr Kraśko - dziennikarz, „Fakty TVN”, Karolina Lewicka - dziennikarka Radia Tok FM, wykładowczyni Collegium Civitas, Janina Petelczyc - Katedra Ubezpieczenia Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Dorota Roqueplo - projektantka kostiumów filmowych, operowych i teatralnych, członkini Polskiej Akademii Filmowej, Europejskiej Akademii Filmowej oraz Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, Patrycja Sasnal - kierowniczka Biura Badań i Analiz Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Wojciech Szafrański - Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Dominika Wielowieyska - dziennikarka „Gazety Wyborczej” i Radia Tok FM, Marcin Wodziński - kierownik Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, Ryszard Wojtkowski - prezes Resource Partners, Jan Wróbel - nauczyciel, historyk i publicysta, dziennikarz Radia Tok FM, Piotr Zorć - zastępca redaktor naczelnej Radia Tok FM do spraw programowych, oraz Jacek Żakowski - dziennikarz tygodnika „Polityka” oraz Radia Tok FM.

Gala finałowa dziesiątej edycji Nagrody Radia Tok FM im. Anny Laszuk była emitowana na antenie Radia Tok FM we wtorek, 27 października br. od godziny 19:00, a także online - na tokfm.pl. W trakcie gali zaprezentowani zostali wszyscy finaliści, a wieczór uświetnił występ Justyny Rekść-Raubo, wiolonczelistki i gambistki. Partnerem wydarzenia była ACCA Polska.

Radio Tok FM wręcza swoją nagrodę od 2011 roku. Wśród laureatów Nagrody Radia Tok FM im. Anny Laszuk są m.in. Czarny Protest/Ogólnopolski Strajk Kobiet, Krzysztof Olkowicz, Robert Biedroń, Adam Bodnar wraz z Koalicją Organizacji Pozarządowych, Obrońcy Puszczy Białowieskiej. Wyróżnienie za 2018 rok trafiło do Inicjatywy Wolne Sądy.

Patronką Nagrody jest Anna Laszuk, przedwcześnie zmarła dziennikarka Radia Tok FM, którą redakcja upamiętnia za jej odwagę w przełamywaniu stereotypów, zaangażowanie i pasję, z jaką podejmowała walkę o prawa człowieka, szczególnie prawa kobiet i mniejszości (więcej tutaj).
 
Statuetka Nagrody Radia Tok FM imienia Anny Laszuk za 2014 rok, foto: Agora
Statuetka Nagrody Radia Tok FM imienia Anny Laszuk za 2014 rok, foto: Agora
Statuetka Nagrody Radia Tok FM imienia Anny Laszuk za 2015 rok, foto: Agora
Statuetka Nagrody Radia Tok FM imienia Anny Laszuk za 2015 rok, foto: Agora
Statuetka Nagrody Radia Tok FM imienia Anny Laszuk za 2015 rok, foto: Agora
Statuetka Nagrody Radia Tok FM imienia Anny Laszuk za 2015 rok, foto: Agora
Katarzyna Jaskulska, Katarzyna Gwóźdź i Małgorzata Rybak z nagrodą Radia Tok FM imienia Anny Laszuk za 2016 rok, foto: Tomasz Fenske
Katarzyna Jaskulska, Katarzyna Gwóźdź i Małgorzata Rybak z nagrodą Radia Tok FM imienia Anny Laszuk za 2016 rok, foto: Tomasz Fenske
Obrońcy Puszczy Białowieskiej z Nagrodą Radia Tok FM imienia Anny Laszuk za rok 2017, foto: Tomasz Fenske/Radio Tok FM
Obrońcy Puszczy Białowieskiej z Nagrodą Radia Tok FM imienia Anny Laszuk za rok 2017, foto: Tomasz Fenske/Radio Tok FM
Gala Nagrody Radia Tok FM imienia Anny Laszuk za 2018 rok, foto: Dariusz Kawka
Gala Nagrody Radia Tok FM imienia Anny Laszuk za 2018 rok, foto: Dariusz Kawka


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Radiowe propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

419 zł Więcej...

Ferguson REGENT i100 FM, DAB+, BT, Wi-Fi, Radio internetowe

Stacjonarne radio DAB+ oraz UKF/FM. Posiada wbudowany głośnik oraz antenę...

289 zł Więcej...

Nakładka dachówka z wpustem - ceglasta

Nakładka uszczelniająca poszycie dachu przy maszcie.

115 zł Więcej...