reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Woliński Park Narodowy - największe atrakcje

dodano: 2020-09-30 20:39 | aktualizacja: 2020-11-01 20:41
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Woliński Park Narodowy - Jezioro Turkusowe Polskie wybrzeże Morza Bałtyckiego powszechnie kojarzy się z zatłoczonymi plażami. Wystarczy jednak wybrać się tam poza sezonem, aby odkryć prawdziwe piękno tego regionu. Nad Bałtykiem jest wiele miejsc, w których osoby ceniące sobie spokój znajdą odrobinę wytchnienia. Niewątpliwie jednym z takich miejsc jest Woliński Park Narodowy, nie tylko obfitujący w ciekawe krajobrazy, ale też mający bogatą historię. Przed i po południu zwiedzanie baterii artyleryjskich i zdobywanie nadmorskich wzniesień z niesamowitymi widokami, a wieczorem spacer plażą o zachodzie słońca - czyż nie wspaniały scenariusz na spędzenie dnia nad morzem?

Anita K.
Woliński Park Narodowy - wzgórze Gosań


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Baterie Artylerii Stałej

W okolicach Kawczej Góry i sąsiadującej z nią Białej Góry (68 m n.p.m., dawniej Weißerberg) znajdują się powojenne stanowiska Baterii Artylerii Stałej. Z Kawczej Góry prowadzi tam czarny szlak o długości 1,4 km.
 
Drogowskaz wskazujący drogę do stanowisk Baterii Artylerii Stałej

Po II wojnie światowej Marynarka Wojenna wybrała na zlokalizowanie baterii artyleryjskich kompleks po byłej szkole artylerii pokładowej niemieckiej Kriegsmarine. Baterie miały służyć obronie przeciwdesantowej oraz zapewnieniu bezpieczeństwa przybrzeżnego szlaku żeglugowego.
 
Dawna wieża obserwacyjna

Pod koniec lat 40. ubiegłego wieku rozpoczęto budowę instalacji na potrzeby 17. Baterii Artylerii Stałej (BAS), jednego z jedenastu tego typu obiektów na polskim wybrzeżu. Wybudowano wówczas i w połowie 1950 roku oddano do użytku m.in. cztery stanowiska armat 130 mm (w tym dwa trzykondygnacyjne), schron dalmierza, dwie wieże kierowania ogniem oraz budynki zaplecza technicznego.
 
Bunkier
Budynek zaplecza technicznego

Wiele z tych obiektów można dostrzec podczas wędrówki czarnym szlakiem. Dla turystów dostępne jest jedno zrewitalizowane stanowisko militarne - można wejść na jego szczyt. Pozostałe obiekty to aktualnie miejsca zimowania płazów i nietoperzy. Zwiedzanie odbywa się bez przewodnika i jest bezpłatne. Obiekty te zostały przekazane przez Agencję Mienia Wojskowego Wolińskiemu Parkowi Narodowemu całkiem niedawno, bo w 2003 roku.
 
Jedno z czterech stanowisk armat 130 mm
Winda amunicyjna przy stanowisku baterii
Druty kolczaste nad klifem
Stanowisko baterii artylerii stałej

Jak już wcześniej wspomniałam, w miejscu pobliskiej Bazy Edukacyjno-Naukowej Wolińskiego Parku Narodowego „Biała Góra”, znajdującej się na terenie zamkniętym, działała do 1945 roku Szkoła Artylerii Pokładowej Kriegsmarine. Założona pod koniec lat 30. ubiegłego wieku, szkoliła młodych kadetów w obsłudze dział pokładowych kalibru do 37 mm. W styczniu 1945 roku szkoła została przekształcona w oddział wojskowy, mający wspomagać obronę Twierdzy Świnoujście.
 
Zabudowania BAS
Widok z okolic baterii w kierunku morza

Latarnia morska Kikut

Obiekt ten został przekształcony w latarnię z dawnej wieży widokowej. Działająca od 1962 roku, bezobsługowa latarnia morska Kikut o wysokości 18,2 m nie jest dostępna do zwiedzania. Wysyła sygnały świetlne na odległość 16 mil morskich. Jak czytamy na latarnie.pl, ze względu na swoje położenie, czyli wzgórze o wysokości 75 m n.p.m., jest uznawana za najwyższą latarnię polskiego wybrzeża. Jej światło znajduje się na wysokości 91,5 m ponad wodą. W okolicach latarni jest możliwość zejścia czarnym szlakiem na plażę w Wisełce.
 
Latarnia morska Kikut
Latarnia morska Kikut - lipiec 2018, fot. Tomasz Lerczak

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

549 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

389 zł Więcej...