reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Woliński Park Narodowy - największe atrakcje

dodano: 2020-09-30 20:39 | aktualizacja: 2020-11-01 20:41
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Woliński Park Narodowy - Jezioro Turkusowe Polskie wybrzeże Morza Bałtyckiego powszechnie kojarzy się z zatłoczonymi plażami. Wystarczy jednak wybrać się tam poza sezonem, aby odkryć prawdziwe piękno tego regionu. Nad Bałtykiem jest wiele miejsc, w których osoby ceniące sobie spokój znajdą odrobinę wytchnienia. Niewątpliwie jednym z takich miejsc jest Woliński Park Narodowy, nie tylko obfitujący w ciekawe krajobrazy, ale też mający bogatą historię. Przed i po południu zwiedzanie baterii artyleryjskich i zdobywanie nadmorskich wzniesień z niesamowitymi widokami, a wieczorem spacer plażą o zachodzie słońca - czyż nie wspaniały scenariusz na spędzenie dnia nad morzem?

Anita K.
Woliński Park Narodowy - wzgórze Gosań


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Szlak niebieski mierzy w granicach WPN kilkanaście kilometrów. Zaczyna się w Międzyzdrojach, a kończy w Karnocicach nad Zalewem Szczecińskim. Atrakcjami po drodze są: stanowisko niemieckiej broni V-3, Jezioro Turkusowe, punkty widokowe Piaskowa Góra i Zielonka oraz wybrzeże klifowe. Dodatkowo można wejść w Lubinie na tarasy widokowe z pozostałościami grodziska oraz zobaczyć neogotycki kościół Matki Bożej Jasnogórskiej, a nad Zalewem Szczecińskim obejrzeć dąb Wolinian.
 

Bunkier V-3

We wsi Wicko znajduje się bunkier V-3, część dawnego poligonu tajnej broni niemieckiej Międzyzdroje-Zalesie. Minimuzeum umiejscowione w bunkrze, gdzie kiedyś składowane były pociski V-3, działa od 2004 roku. Podobno to na tych terenach powstało najdłuższe na świecie działo V-3, które mierzyło 130 m i ważyło 76 ton. W pobliżu bunkra znajdują się pozostałości stanowisk ogniowych pocisków.
 
Bunkier V-3, źródło: muzeumv3.pl

Jezioro Turkusowe i Piaskowa Góra

Turkusowa barwa lustra wody tego jeziora jest efektem odbicia światła słonecznego od białego, kredowego dna. Akwen powstał na skutek stopniowego, naturalnego zalania wyrobiska działającej tu kiedyś kopalni. Jezioro Turkusowe otoczone jest malowniczymi wzniesieniami. Na jednym z nich, od strony południowej znajduje się punkt widokowy Piaskowa Góra. Jest to rozległa platforma otoczona drewnianymi barierkami. W oddali widać z niej jezioro Wicko Małe.
 
Na Piaskowej Górze, nad Jeziorem Turkusowym
Jezioro Turkusowe w całej okazałości

Niedaleko jeziora, we wsi Wapnica rośnie kilkusetletni dąb Prastary mający status pomnika przyrody. W 2015 roku drzewo zostało podpalone przez wandali, jednak udało się je odratować.

Wzgórze Zielonka

Zielonka to punkt widokowy we wsi Lubin, przy niebieskim szlaku turystycznym, z którego można podziwiać rozległą panoramę części Zalewu Szczecińskiego wraz z rozlewiskami wstecznej delty Świny oraz wodami jeziora Wicko Wielkie.
 
Granica WPN we wsi Lubin

Wsteczna delta Świny to wodno-błotny kompleks przyrodniczy obejmujący około 40 wysp i kanałów o zmieniających się kierunkach przepływu wód. Na tym obszarze ścierają się wpływy wód słodkich i słonych. Te podmokłe obszary to prawdziwy „ptasi raj” o międzynarodowej randze, czytamy na tablicy informacyjnej na wzgórzu Zielonka.
 
Widok z Zielonki na wsteczną deltę Świny
Punkt widokowy Zielonka
Platforma widokowa wzgórza Zielonka

Kościół Matki Bożej Jasnogórskiej w Lubinie

Ten neogotycki kościół został zbudowany w miejscu istniejącego niegdyś kościoła św. Mikołaja, patrona kupców i żeglarzy. Na szczególną uwagę zasługują: witraże, chrzcielnica wykonana z neolitycznych żaren z czasów misji biskupa bamberskiego św. Ottona oraz fragmenty dawnego przykościelnego cmentarza niemieckiego.
 
Antena Radia Maryja na elewacji kościoła w Lubinie
Antena Radia Maryja z bliska
Kościół w Lubinie i anteny na pobliskich zabudowaniach

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

429 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...