reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Woliński Park Narodowy - największe atrakcje

dodano: 2020-09-30 20:39 | aktualizacja: 2020-11-01 20:41
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Woliński Park Narodowy - Jezioro Turkusowe Polskie wybrzeże Morza Bałtyckiego powszechnie kojarzy się z zatłoczonymi plażami. Wystarczy jednak wybrać się tam poza sezonem, aby odkryć prawdziwe piękno tego regionu. Nad Bałtykiem jest wiele miejsc, w których osoby ceniące sobie spokój znajdą odrobinę wytchnienia. Niewątpliwie jednym z takich miejsc jest Woliński Park Narodowy, nie tylko obfitujący w ciekawe krajobrazy, ale też mający bogatą historię. Przed i po południu zwiedzanie baterii artyleryjskich i zdobywanie nadmorskich wzniesień z niesamowitymi widokami, a wieczorem spacer plażą o zachodzie słońca - czyż nie wspaniały scenariusz na spędzenie dnia nad morzem?

Anita K.
Woliński Park Narodowy - wzgórze Gosań


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Grodzisko w Lubinie

Znajduje się tutaj rozległy punkt widokowy. Z tarasów, jakie zostały przygotowane dla turystów, można obserwować Zalew Szczeciński, wsteczną deltę Świny i jezioro Wicko Wielkie. Tarasy znajdują się na najwyższym punkcie klifu nad Zalewem Szczecińskim, ponad 50 m n.p.m. Ze względu na wyjątkowość tego miejsca, często odbywają się tutaj sesje ślubne.
 
Młoda para na tarasie widokowym Grodziska w Lubinie
Grodzisko w Lubinie z widokiem na Zalew Szczeciński

Grodzisko to nie tylko punkt widokowy, ale przede wszystkim pozostałości po wczesnośredniowiecznym grodzie, który funkcjonował tu pomiędzy X a XII wiekiem. W centralnym miejscu wzgórza odkryte zostały relikty fundamentów najstarszego na Pomorzu kościoła (XII-XIII w.). Podczas badań zostały również odnalezione fundamenty średniowiecznej baszty mieszkalnej oraz przykościelne cmentarzysko.
 
Rozległa platforma widokowa z panoramą Zalewu Szczecińskiego i wstecznej delty Świny

Na Grodzisku w Lubinie znajduje się również bar-kawiarnia. Można tu wypić kawę, zjeść ciasto, lody, gofry, a nawet danie obiadowe - wszystko to na świeżym powietrzu, z widokiem na Zalew Szczeciński.

Grodzisko udostępnione jest dla turystów w miesiącach maj - wrzesień, w godz. 10-18 lub 10-20 podczas wakacji. Bilet wstępu kosztuje 5 zł (normalny) lub 4 zł (ulgowy). Dzieci do 5 lat mogą wejść za darmo. Stan na wrzesień 2020 roku.


Szlak zielony jest najkrótszym spośród trzech wymienionych - mierzy w granicach Parku zaledwie około 10 km. Przechodzi obok Zagrody Pokazowej Żubrów oraz kompleksu jezior w okolicach wsi Warnowo, Domysłów i Wisełka.
 

Zagroda Pokazowa Żubrów

Tylko niecałe 2 km zielonego szlaku dzielą centrum Międzyzdrojów od Zagrody Pokazowej Żubrów. Zatem jest to idealne miejsce na spacer z dziećmi, tym bardziej, że zagroda usytuowana jest w lesie. Alternatywnie można zacząć przechadzkę z bezpłatnego parkingu Kwasowo przy drodze wojewódzkiej nr 102. Normalny bilet wstępu kosztuje 7 zł, a ulgowy 5 zł (stan na wrzesień 2020 roku).
 
Zagroda Pokazowa Żubrów, źródło: www.wolinpn.pl

Zagroda zajmuje 28 ha, z czego żubry mają do swojej dyspozycji wybieg o powierzchni 20 ha. Za ogrodzeniem ustawiono podesty widokowe, a wejścia strzeże ozdobna brama. Średnia wielkość stada żubrów waha się od 5 do 12 sztuk. Zagroda Pokazowa to nie tylko atrakcja turystyczna, ale przede wszystkim ośrodek hodowli żubra oraz miejsce rehabilitacji dla szeregu zwierząt leśnych, którym pomoc człowieka jest niezbędna. Odwiedzający, oprócz stadka żubrów, mają możliwość obejrzenia tam również dzików, saren, jeleni oraz bielików.

Jezioro Czajcze

Jezioro Czajcze o nietypowym kształcie rogala to jedno z najpiękniejszych jezior WPN. Na niewielkim półwyspie wznoszą się resztki obwarowań wczesnośredniowiecznego grodziska, a także znajduje się tam olbrzymi polodowcowy głaz zwany Wydrzym Głazem. Jezioro Czajcze należy do całego zespołu jezior, na który składają się: Jezioro Domysłowskie, Rabiąż i Warnowo.
 
Jezioro Czajcze
Jezioro Czajcze - lipiec 2019, fot. Chrumps

Wzgórze Gosań

Wzgórze Gosań jest najwyższym punktem wolińskich klifów - wnosi się na wysokość 93 m n.p.m. (najwyższym wzniesieniem całej wyspy Wolin jest Grzywacz - 116 m n.p.m.). Nie da się tam dostać z żadnego z głównych szlaków WPN, a jedynie od strony szosy relacji Międzyzdroje - Kołobrzeg, z niewielkiego parkingu. Odcinek pomiędzy parkingiem a puntem widokowym Gosań (dawniej Gosanberg) mierzy zaledwie około 500 m, a w końcowym fragmencie obejmuje przejście schodami. Ze wzgórza rozciąga się panorama Zatoki Pomorskiej, a także widać zarysy miasta Międzyzdroje, Świnoujścia i niemieckiego Alhbeck.
 
Wzgórze Gosań z dawną wieżą obserwacyjną

Dodatkową atrakcją tego miejsca jest nieczynna wieża obserwacyjna i dawne schrony należące kiedyś do obiektów 17. Baterii Artylerii Stałej. Wieża jest niedostępna dla turystów.
 
Wieża obserwacyjna z wczesnych lat powojennych
Widok na Zatokę Pomorską ze wzgórza Gosań

Serdecznie zachęcam wszystkich do odwiedzenia Wolińskiego Parku Narodowego, mając jednocześnie nadzieję, iż udało mi się w atrakcyjny sposób przedstawić najważniejsze walory tego regionu. Natomiast osoby, które chciałyby dowiedzieć się więcej na temat przyrody WPN, odsyłam na stronę internetową www.wolinpn.pl, gdzie można znaleźć szereg ciekawych artykułów i podsumowań.
 
Na koniec zachód słońca...
...i piękne kolory nieba tuż po zachodzie - plaża we wsi Pobierowo oddalonej o 20 km od WPN

Źródło: wolinpn.pl 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

199 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 2,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

25 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

329 zł Więcej...