reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Premiera „Na ratunek Arktyce” w National Geographic [wideo]

dodano: 2020-11-09 11:44
autor: Janusz Sulisz | źródło: National Geographic

film Na ratunek Arktyce Arktyka National Geographic dokument 360px.jpg Ich mroźny raj topnieje. Rdzenna ludność Grenlandii i Kanady usiłuje chronić swój świat przed zagładą. Spektakularny dokument „Na ratunek Arktyce” podejmuje temat zgubnych skutków uprzemysłowienia tych terenów oraz zmian klimatycznych, które zagrażają nie tylko środowisku, ale i lokalnej kulturze. Film prezentowany m.in. na festiwalach Movies That Matter i Mountainfilm trafi na antenę National Geographic w niedzielę 15 listopada o godz. 21:00.
 


National Geographic
Na ratunek Arktyce Arktyka National Geographic dokument 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Premiera filmu „Na ratunek Arktyce” Scotta Resslera w National Geographic

- Przez te ostatnie lata bycie myśliwym stało się bardzo ciężkie. Dawne tereny do polowania - tam, gdzie zawsze się udawaliśmy - są już poza naszym zasięgiem. Stały się historią. - Aleqatsiaq Peary - inuicki myśliwy, bohater filmu „Na ratunek Arktyce”


Naukowcy prognozują całkowite zniknięcie letniego lodu morskiego na obszarze Arktyki do 2040 roku.
Zanik białej, arktycznej czapy oznacza nie tylko zaburzenia klimatyczne na skalę świata. Stanowi też wyrok dla ludności, zamieszkującej skute lodem tereny. Jak wygląda ich życie dziś, kiedy ten biały raj dosłownie topnieje na naszych oczach? Odpowiedzi na to pytanie szukają twórcy filmu „Na ratunek Arktyce”. Realizowana przez 4 lata produkcja dokumentalna opowiada historię współczesnych Inuitów - rdzennych mieszkańców Kanady i Grenlandii, którzy walczą z efektami globalnego ocieplenia, by chronić lodowe obszary, a tym samym swój dom. Czy świat będzie wrażliwy na ich wołanie?
 
Fot: National Geographic


Film „Na ratunek Arktyce”, w reżyserii Scotta Resslera, to swojego rodzaju świadectwo mieszkańców arktycznych terenów.
Dokument zawiera liczne wywiady z przedstawicielami inuickiej społeczności – tradycyjnymi myśliwymi, aktywistami oraz młodzieżą. Ich punkt widzenia pozwala zrozumieć, jak daleko idące skutki może mieć zjawisko globalnego ocieplenia. Producentem tego obrazu jest dr Enric Sala, jeden z głównych badaczy National Geographic. Na skutek niepokojących obserwacji, związanych z postępującym obumieraniem oceanicznego życia, dr Sala przerwał pracę na uniwersytecie, by jako aktywnie działający ekolog zaangażować się w ochronę wód.

- Topnienie lodu morskiego Arktyki ma poważne konsekwencje na wszystkich poziomach - od lokalnego po globalny, ekologiczny i kulturowy - Dr Enric Sala - producent wykonawczy filmu „Na ratunek Arktyce”.


Z filmu dowiadujemy się, że problem, z jakim mierzy się arktyczna ludność eskaluje, gdy wraz z topnieniem lodowców pojawiają się nowe plany przemysłowe. Dostęp do złóż ropy i gazu, perspektywa szybszych szlaków żeglugowych, a także rozwoju turystyki i rybołówstwa to ogromna zachęta finansowa dla inwestorów do eksploracji świeżo otwartych wód. Jednak dla ponad 100 000 rdzennych mieszkańców Arktyki stawka jest znacznie wyższa niż pieniądze. Dotyczy bowiem ich stylu życia. Wszelkie formy ingerencji zewnętrznej na tych terenach skutkują zachwianiem równowagi między ich społecznością, a dziką przyrodą. Obecnie przyszłość tego regionu i jego kultury stoi pod znakiem zapytania. Dlatego Inuici łączą siły w walce o ochronę tego, co pozostanie z ich ojczyzny po stopnieniu lodu.

- Zarządzaliśmy dziką przyrodą zanim europejskie wpływy zaczęły pojawiać się na tych terenach. Jeśli tylko świat patrzyłby na środowisko tak, jak robią to przedstawiciele rdzennych kultur, wszystko byłoby prostsze - Theo Ikummaq - Inuita i arktyczny przewodnik, bohater filmu „Na ratunek Arktyce”.


Dokument „Na ratunek Arktyce” jest częścią globalnego projektu National Geographic Pristine Seas, którego celem jest ocalenie ostatnich dzikich miejsc w oceanie. Od 2008 roku, inicjator tego programu – wspomniany dr Sala - odbył 30 wypraw, które skutkowały objęciem ochroną ponad 5 mmln km kw. wód oceanicznych. Nowym, ambitnym wyzwaniem projektu Pristine Seas jest wsparcie światowych liderów w działaniach, pozwalających do 2030 roku objąć ochroną 30% wód oceanicznych, by zachować różnorodność biologiczną, zwiększyć zasoby rybne i ustabilizować klimat.

Premiera filmu „Na ratunek Arktyce” w niedzielę 15 listopada o godz. 21:00 w National Geographic. 

 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier abonament za 2021 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2021 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 279 zł Więcej...

Usługa CANAL+ BOX 4K Ultra HD

Najnowszy dekoder CANAL+ BOX 4K (model HY4001) w nowej cenie...

199 zł Więcej...