reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Obchody Święta Niepodległości 11 Listopada w TVP

dodano: 2020-11-10 23:07 | aktualizacja: 2020-11-10 23:29
autor: Magdalena Piguła | źródło: TVP

TVP święto niepodległości 11 listopada 2020 360px.jpg Z okazji 102. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918 roku, w środę 11 listopada Telewizja Polska będzie transmitować oficjalne uroczystości, wyemituje film „Niepodległość”, a także zaprosi na specjalny koncert z Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

TVP
TVP święto niepodległości 11 listopada 2020 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

TVP1 i TVP Polonia o godz. 10:00 zapraszają na transmisję Mszy Świętej w intencji Ojczyzny odprawionej w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. W liturgii weźmie udział Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką oraz przedstawiciele władz państwowych.

Natomiast o godz. 11:10 TVP1 pokaże film dokumentalny Marty Pietrasiewicz „Wojna polsko-bolszewicka. Litwa 1919-1921”, który jest jednym z czterech w ramach cyklu poświęconego wojnie polsko-bolszewickiej i nekropoliom, na których spoczywają żołnierze uczestnicy walk w latach 1919-1921. W filmie wykorzystano filmy i fotografie archiwalne z zasobów TVP, Muzeum Historii Polski, IPN, zdjęcia filmowe odnowionych nagrobków oraz zdjęcia lotnicze nekropolii i miejscowości, w których się znajdują. Filmową opowieść poprowadzi narrator Kamil Smerdel.

Główne obchody Narodowego Święta Niepodległości odbędą się o godz. 11:55 na Placu Piłsudskiego w Warszawie.
W uroczystości weźmie udział Prezydent RP Andrzej Duda, a także przedstawiciele władz państwowych. Transmisję z Placu Piłsudskiego poprzedzą rozmowy Przemysława Babiarza z gośćmi m.in. o zmianach społecznych w Polsce od 1918 roku oraz o polskich sukcesach okresu międzywojennego. Jednym z rozmówców będzie prof. Janusz Odziemkowski. Przebieg uroczystości skomentują Przemysław Babiarz i ppłk Mirosław Dzięgielewski. Transmisja w TVP1, TVP Info i TVP Polonia. Po zakończeniu uroczystości anteny zaproszą na specjalne Orędzie Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Tuż po nim TVP1, TVP Polonia i TVP Historia wyemitują niezwykły film dokumentalny Krzysztofa Talczewskiego „Niepodległość”, prezentujący drogę do odzyskania niepodległości Polski w 1918 roku. Historia rozpoczyna się od I wojny światowej i udziału w niej setek tysięcy Polaków walczących w armiach zaborców. Czynili to z myślą, że ten konflikt zbrojny doprowadzi do powrotu Polski na mapę Europy. W filmie wykorzystano archiwalia polskie, francuskie, niemieckie, rosyjskie, amerykańskie i ukraińskie.

Widzowie TVP Kultura obejrzą także zrekonstruowany cyfrowo film fabularny z 1928 roku „Szaleńcy” w reżyserii Leonarda Buczkowskiego. To pierwsza polska superprodukcja z nowatorskimi efektami specjalnymi, a także jeden z ostatnich filmów niemych w Polsce, udźwiękowiony w 1934 roku. Obraz wpisuje się w tzw. nurt „kina narodowego”, którego motywem była walka o niepodległość kraju.

Wiedzę o Ignacym Janie Paderewskim, wybitnym Polaku i kompozytorze sprawdzi Maciej Kurzajewski w specjalnym odcinku teleturnieju „Giganci Historii”. Paderewski, nazywany był ojcem Niepodległej, „mistrzem największym ze wszystkich”, „królem pianistów” koncertującym przed królową Wiktorią i prezydentami Stanów Zjednoczonych. Był żarliwym patriotą, a kiedy Polska walczyła o niepodległość, wykorzystał swoją popularność i kontakty, by działać na rzecz Ojczyzny. Emisja teleturnieju w TVP1 i TVP Historia.

„11 listopada – koncert z okazji Święta Niepodległości” z Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki im. St. Moniuszki w Białymstoku to kolejna, specjalna propozycja Telewizji Polskiej.
Orkiestra Symfoniczna oraz Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Pawła Kotli wraz z zaproszonymi solistami wykonają tradycyjne pieśni i współczesne utwory muzyki rozrywkowej. Z powodu obostrzeń w walce z pandemią Covid-19, a także w trosce o bezpieczeństwo artystów, koncert odbędzie się bez udziału publiczności. Widzowie usłyszą m.in. utwory instrumentalne Chopina, pieśni Moniuszki, Karłowicza i Paderewskiego, pieśni patriotyczne i utwory z okresu 20-lecia międzywojennego oraz piosenki uniwersalne. W widowisku muzycznym wystąpią m. in.: Sound’n’Grace, Maryla Rodowicz, Igor Herbut, Krzysztof Cugowski, Kamil Bednarek, Adam Stachowiak, Marek Piekarczyk, Alicja Węgorzewska, Tulia, Krystyna Prońko, Skubas, Landberry, Aleksandra Gintrowska, Anna Józefina Lubieniecka, Jan Pietrzak, Chóry Opery i Filharmonii Podlaskiej. Koncert pokażą TVP1 i TVP Polonia.

Po filmie Paweł Nowakowski w programie publicystycznym „Z widokiem na Wawel - po co nam Niepodległość” porozmawia z historykami o tym, czy niepodległość od zawsze była wartością w polskiej debacie publicznej.

Natomiast TVP Kultura wyemituje koncert „Kulka-Paderewski-Kulka” z okazji 160. rocznicy urodzin Ignacego Jana Paderewskiego, w którym wybrzmią wirtuozerskie wykonania utworów kompozytora przez Konstantego Andrzeja Kulkę oraz Waldemara Malickiego, a także nowatorskie improwizacje Gaby Kulki i Marcina Maseckiego. Solistów wesprze orkiestra Sinfonietta Cracovia pod batutą Jerzego Dybała.

Obchody upamiętniające Narodowe Święto Niepodległości zakończy w TVP1 emisja fabularyzowanego filmu dokumentalnego z cyklu „Świat bez fikcji” – „Zrodzeni do szabli” w reżyserii Pawła Deląga, w którym weteran wojny moskiewskiej Jan Jerlicz powraca w rodzinne strony. Za namową dawnego towarzysza broni Jerzego Wronowskiego rozpoczął edukację wojskową jego syna Błażeja. Jest to fabularna opowieść o honorze, męstwie i walce widziana oczami młodego rycerza dorastającego w dawnej Rzeczypospolitej. Światowej klasy eksperci, w niespotykany dotychczas sposób, demonstrują staropolską sztukę tworzenia oraz użycia broni białej.
 

Źródło: polonia.tvp.pl 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak alu ścienny AS Sat 25cm

Aluminiowy stojak ścienny 25cm niemieckiej firmy A.S. Sat z certyfikatem...

58 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2021 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2021

10 zł Więcej...

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...