reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Witamy w Czeczenii": ceniony dokument HBO [wideo]

dodano: 2020-11-13 23:27
autor: Jerzy Kruczek | źródło: HBO

welcome to Chechnya HBO witamy w Czeczenii 360px.jpg Wstrząsający dokument HBO „Witamy w Czeczenii" przedstawia grupę aktywistów, którzy ryzykują życiem, próbując pomóc prześladowanym w Czeczenii przedstawicielom społeczności LGBTQ. Film prezentowany i nagradzany był na wielu festiwalach na świecie, w tym w Sundance, na Berlinale oraz Millennium Docs Against Gravity. Premiera dokumentu odbędzie się w HBO GO już 15 listopada. Emisja na antenie HBO zaplanowana została 3 grudnia. 

HBO
welcome to Chechnya HBO witamy w Czeczenii 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Film dokumentalny „Witamy w Czeczenii", autorstwa uznanego dziennikarza i nominowanego do Oscara reżysera Davida France’a, ukazuje pracę grupy aktywistów działających w Czeczenii, którzy ryzykują życiem stawiając czoła nagonce na przedstawicieli społeczności LGBTQ w tym kraju. Dzięki dostępowi do narzędzi zapewniających anonimowość, ten przejmujący i intymny dokument obnaża okrucieństwo rzeczywistości, jednocześnie ukazując niezwykłą grupę ludzi przeciwstawiających się przemocy i brutalności. 

Od 2016 roku przywódca Czeczeni, Ramzan Kadyrow, prowadzi w kraju program „oczyszczenia krwi” obywateli z LGBTQ, zezwalając na działania mające na celu przetrzymywanie, torturowanie i zabijanie nieheteronormatywnych Czeczenów. W efekcie żyją oni w ukryciu i ciągłym strachu przed aresztowaniem, torturami i śmiercią z rąk władz lub ich pełnomocników. 

W środowisku pełnym uprzedzeń i nienawiści, przy braku działań ze strony Kremla, grupa aktywistów walczących o prawa społeczności LGBTQ mobilizuje się do działania. Robi to, mimo że nie ma ani odpowiednich środków finansowych, ani doświadczenia w tak niebezpiecznej pracy. Dokument ukazuje codzienne wyzwania stojące przed działaczami, którzy biorąc sprawy w swoje ręce, sami stają w obliczu niewyobrażalnego ryzyka. 

Dokument „Witamy w Czeczenii" miał swoją światową premierę na tegorocznym festiwalu filmowym Sundance, pokazywany był również na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Na obu festiwalach został nagrodzony. Film doceniony został także na tegorocznym festiwalu Millennium Docs Against Gravity. 

Dokument wyreżyserował David France (Jak przetrwać zarazę).
Obowiązki producentów pełnili: Alice Henty, Joy A. Tomchin, Askold Kurov i David France. Za scenariusz odpowiada David France oraz Tyler H. Walk. Producentami wykonawczymi są: Joy A. Tomchin, Neal Baer, Kevin Jennings, Masha Gessen, Jonathan Logan, Jess Search, Lekha Singh, Jesse Tyler Ferguson, Alan Getz, Justin Mikita, Stan Tomchin. Producentami wykonawczymi z ramienia HBO są Nancy Abraham i Lisa Heller.

Premiera filmu dokumentalnego HBO „Witamy w Czeczenii" (Welcome to Chechnya) odbędzie się 15 listopada w HBO GO.
Emisja na antenie HBO zaplanowana została na 3 grudnia na godz. 22:00.


 Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...