reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Witamy w Czeczenii": ceniony dokument HBO [wideo]

dodano: 2020-11-13 23:27
autor: Jerzy Kruczek | źródło: HBO

welcome to Chechnya HBO witamy w Czeczenii 360px.jpg Wstrząsający dokument HBO „Witamy w Czeczenii" przedstawia grupę aktywistów, którzy ryzykują życiem, próbując pomóc prześladowanym w Czeczenii przedstawicielom społeczności LGBTQ. Film prezentowany i nagradzany był na wielu festiwalach na świecie, w tym w Sundance, na Berlinale oraz Millennium Docs Against Gravity. Premiera dokumentu odbędzie się w HBO GO już 15 listopada. Emisja na antenie HBO zaplanowana została 3 grudnia. 

HBO
welcome to Chechnya HBO witamy w Czeczenii 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Film dokumentalny „Witamy w Czeczenii", autorstwa uznanego dziennikarza i nominowanego do Oscara reżysera Davida France’a, ukazuje pracę grupy aktywistów działających w Czeczenii, którzy ryzykują życiem stawiając czoła nagonce na przedstawicieli społeczności LGBTQ w tym kraju. Dzięki dostępowi do narzędzi zapewniających anonimowość, ten przejmujący i intymny dokument obnaża okrucieństwo rzeczywistości, jednocześnie ukazując niezwykłą grupę ludzi przeciwstawiających się przemocy i brutalności. 

Od 2016 roku przywódca Czeczeni, Ramzan Kadyrow, prowadzi w kraju program „oczyszczenia krwi” obywateli z LGBTQ, zezwalając na działania mające na celu przetrzymywanie, torturowanie i zabijanie nieheteronormatywnych Czeczenów. W efekcie żyją oni w ukryciu i ciągłym strachu przed aresztowaniem, torturami i śmiercią z rąk władz lub ich pełnomocników. 

W środowisku pełnym uprzedzeń i nienawiści, przy braku działań ze strony Kremla, grupa aktywistów walczących o prawa społeczności LGBTQ mobilizuje się do działania. Robi to, mimo że nie ma ani odpowiednich środków finansowych, ani doświadczenia w tak niebezpiecznej pracy. Dokument ukazuje codzienne wyzwania stojące przed działaczami, którzy biorąc sprawy w swoje ręce, sami stają w obliczu niewyobrażalnego ryzyka. 

Dokument „Witamy w Czeczenii" miał swoją światową premierę na tegorocznym festiwalu filmowym Sundance, pokazywany był również na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Na obu festiwalach został nagrodzony. Film doceniony został także na tegorocznym festiwalu Millennium Docs Against Gravity. 

Dokument wyreżyserował David France (Jak przetrwać zarazę).
Obowiązki producentów pełnili: Alice Henty, Joy A. Tomchin, Askold Kurov i David France. Za scenariusz odpowiada David France oraz Tyler H. Walk. Producentami wykonawczymi są: Joy A. Tomchin, Neal Baer, Kevin Jennings, Masha Gessen, Jonathan Logan, Jess Search, Lekha Singh, Jesse Tyler Ferguson, Alan Getz, Justin Mikita, Stan Tomchin. Producentami wykonawczymi z ramienia HBO są Nancy Abraham i Lisa Heller.

Premiera filmu dokumentalnego HBO „Witamy w Czeczenii" (Welcome to Chechnya) odbędzie się 15 listopada w HBO GO.
Emisja na antenie HBO zaplanowana została na 3 grudnia na godz. 22:00.


 Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

Przepust dachowy średnicy 101mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 101mm

339 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

379 zł Więcej...