reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Eutelsat rezygnuje z joint venture z Viasat

dodano: 2020-11-20 11:29 | aktualizacja: 2020-11-23 13:20
autor: Janusz Sulisz | źródło: Viasat/ Eutelsat

Eutelsat Euro broadband infrastructure Ka sat 360px.jpg Eutelsat reorganizuje swoją strategię dostępu szerokopasmowego Internetu z satelity w paśmie Ka w Europie. Posiadał 51% udziałów w firmie Euro Broadband Infrastructure (EBI), a amerykańska firma Viasat z Kalifornii posiadała 49%. Eutelsat otrzyma „wynagrodzenie wstępne” w wysokości 140 mln euro za swoje udziały. Suma ta może zostać skorygowana w górę lub w dół - w zależności od przyszłych przychodów handlowych.

Euro Broadband
Eutelsat Euro broadband infrastructure Ka sat 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Eutelsat twierdzi, że transakcja kończy reorganizację, doprowadzając do uproszczenia dystrybucji szerokopasmowego Internetu od Eutelsatu w Europie po przejęciu Bigblu Broadband Europe, jednocześnie przechodząc w kierunku otwartej technologii i uwalniając środki finansowe na inwestycje w bezpośrednią dystrybucję.

Transakcja oznacza wpływ netto połączonych operacji przejęcia Bigblu Broadband Europe i zbycia EBI szacowany jest na około - 20 mln euro w przypadku pionowych przychodów operacyjnych i - 30 mln euro na uznaniowe wolne przepływy pieniężne za pierwszy pełny rok podatkowy następujący po zakończeniu transakcji.

Rodolphe Belmer, dyrektor generalny Eutelsatu, powiedział:

- Cieszymy się, że możemy osiągnąć porozumienie z Viasat w sprawie przyszłości EBI. Kończy reorganizację naszej struktury dystrybucji szerokopasmowej w Europie po zawarciu umowy hurtowej z Orange we Francji i przejęciu Bigblu Broadband Europe na innych głównych rynkach. Wraz z niedawnym wejściem do służby Eutelsat Konnect, po którym nastąpi uruchomienie Konnect VHTS, jesteśmy w optymalnej pozycji, aby zapewnić szybki rozwój tych aktywów orbitalnych nowej generacji w nadchodzących latach.


Zgodnie z umową Eutelsat i jego spółki zależne będą nadal świadczyć usługi przejściowe dla EBI, w tym obsługę sieci naziemnej dla KA SAT, podczas gdy EBI zapewni ciągłość usług dla bazy abonentów KA SAT w Bigblu Broadband Europe nabytej przez Eutelsat we wrześniu 2020. Firma Bigblue działa również w Polsce, choć od dnia 22.10.2020 ma „problemy natury technicznej, które uniemożliwiają aktywowanie usługi."

Eutelsat wyjaśnił, że pakiet zostanie sprzedany za początkową kwotę 140 mln euro, z zastrzeżeniem zwyczajowego kapitału obrotowego netto i korekty zadłużenia netto w momencie zakończenia. Dwa lata po ukończeniu, wynagrodzenie może zostać skorygowane w górę lub w dół o maksymalnie 20 mln euro, w zależności od poziomu pewnych przychodów EBI osiągniętych w tym okresie. Transakcja spowoduje również dekonsolidację przez Eutelsat środków pieniężnych posiadanych przez EBI w wysokości 90 mln euro na dzień 30 września 2020 r.

Zakończenie spodziewane jest w pierwszym kwartale roku kalendarzowego 2021, z zastrzeżeniem zwyczajowych warunków zawieszających.

Źródło: viasat.com  eutelsat.com  spaceintelreport.com

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Operatorzy sat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Signal T2-Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Signal dla Naziemnej Telewizji...

149 zł Więcej...