reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Badyle" - premiera w Teatrze Telewizji

dodano: 2020-11-23 16:52
autor: Janusz Sulisz | źródło: TVP

Teatr Telewizji TVP W poniedziałek, 23 listopada TVP1 zaprasza na premierę Teatru Telewizji „Badyle” w reżyserii Andrzeja Barańskiego. Jest to wzruszająca opowieść o losie starszych kobiet-matek zepchniętych na margines życia społecznego, odrzuconych przez własne dzieci, zagubionych w świecie i przeżywających gorycz samotności. Wszystkie łączy temat stosunku dzieci do starych rodziców.  

TVP
Badyle teatr telewizji TVP1 2020 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Andrzej Barański powraca po 13 latach do Teatru Telewizji adaptacją tekstów Tadeusza Różewicza i Marka Gajdzińskiego „Badyle”. Spektakl powstał z połączenia dwóch opowiadań Tadeusza Różewicza: „Ta stara cholera” i „Na placówce dyplomatycznej” oraz opowiadania Marka Gajdzińskiego „Matka jest jedna?”.

Wszystkie trzy łączy temat stosunku dzieci do ich starych rodziców. Nie jest to problem nowy, ale w naszych czasach zyskał nową wagę, gdyż nie przystaje do poziomu współczesnej cywilizacji.

A jednak w obecnej rzeczywistości znęcanie się nad najbliższym człowiekiem, jakim jest stara matka, nie jest przypadkiem rzadkim i ma różne odmiany represji. Dlatego mówienie o tym poprzez sztukę ma ważne znaczenie społeczne. Obydwa opowiadania Tadeusza Różewicza cechuje realizm i wielka wrażliwość na krzywdę. Mimo pozornego spokoju narracji, Różewicz chciał wstrząsnąć czytelnikiem, wskazując na źródło zła, którym jest zanik empatii na wszystkich poziomach społeczeństwa. Okrutny dla swojej matki jest prymitywny syn i jego żona, ale równie okrutny, chociaż w inny sposób, jest dla matki syn wykształcony i jego wykształcona małżonka.

Również opowiadanie Marka Gajdzińskiego cechuje wysoki poziom literacki. Autor znalazł niezwykle pomysłową i współczesną formę dla ukazania rozpaczy matki, z którą syn nie chce utrzymywać kontaktu, a odsunięta na bok kobieta uparcie, co kilka dni, pokonuje pieszo kilka kilometrów, żeby choć przez chwilę pobyć w kręgu rodzinnym.

Reżyser Andrzej Barański znany jest ze swoich wcześniejszych realizacji podejmujących problematykę polskiej prowincji i umiejętnie tę polską prowincję obrazuje powolny rytm życia, prostota codzienności, wpisanie pojedynczego losu w odwieczny porządek, daje gwarancję na wydobycie ze scenariusza nie tylko tkwiącej w nim poetyckości i liryzmu, ale przede wszystkim głębokiego dramatu i ponadczasowej refleksji filozoficznej.

Obsada:
Ewa Dałkowska (Matka Pierwsza, Matka Druga, Babina), Radosław Pazura (Obcy Pierwszy, Syn Drugi, Przemek), Edyta Olszówka (Synowa Pierwsza, Synowa Druga, Ona-Córka), Andrzej Mastalerz (Obcy Drugi, Syn Pierwszy, Amerykanin) i inni.

Scenariusz i reżyseria: Andrzej Barański,
zdjęcia: Grzegorz Kędzierski,
scenografia: Andrzej Haliński,
kostiumy: Katarzyna Morawska,
muzyka: Henryk Kuźniak,
montaż: Milenia Fiedler.

Premiera spektaklu „Badyle” w poniedziałek, 23 listopada o godz. 21:00 w TVP1


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Usługa CANAL+ BOX 4K Ultra HD

Najnowszy dekoder CANAL+ BOX 4K (model HY4001) w nowej cenie...

199 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 259 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+ 4K ECP

CAM CI+ 4K ECP z odbiorem TVP 4K, CANAL+ 4K...

199 zł Więcej...