reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Nokia: „5G jest o 90% bardziej energooszczędne”

dodano: 2020-12-02 20:46
autor: Jan Borejko | źródło: Nokia/Telefónica

5G Nokia Telefonica logo 360px.jpg Badanie przeprowadzone przez firmy Nokia i Telefónica wykazało, że sieci 5G są do 90 proc. bardziej energooszczędne na jednostkę ruchu niż starsze sieci 4G.

Nokia/satkurier.pl
5G Nokia Telefonica logo 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Badania, które były prowadzone w okresie 3 miesięcy, koncentrowały się na poborze mocy sieci dostępu radiowego (RAN) w sieci Telefónica. Wprowadzenie sieci 5G ma radykalnie zwiększyć ruch, co sprawia, że ​​krytyczne jest, aby zużyta energia nie rosła w tym samym tempie. Badania te podkreślają zaangażowanie obu firm w zmianę klimatu.

W ramach szeroko zakrojonych testów zbadano 11 różnych predefiniowanych scenariuszy obciążenia ruchem, w ramach których mierzono zużycie energii na Mb/s na podstawie rozkładu obciążenia ruchem. Wyniki pokazały, że technologia 5G RAN jest znacznie bardziej wydajna niż starsze technologie, jeśli chodzi o zużycie energii na przepustowość ruchu danych, z kilkoma funkcjami sprzętowymi i programowymi, które pomagają oszczędzać energię.

Badanie, w którym wykorzystano stacje bazowe AirScale i inne rozwiązania AirScale, połączyło odczyty rzeczywistego zużycia energii przez stację bazową na miejscu w różnych scenariuszach obciążenia ruchem, od 0% do 100%, a także zdalne monitorowanie rzeczywistego zużycia energii poprzez systemy zarządzania siecią.

5G to natywnie bardziej ekologiczna technologia z większą liczbą bitów danych na kilowat energii niż jakakolwiek poprzednia generacja technologii bezprzewodowej. Jednak sieci 5G wymagają dalszych działań w celu zwiększenia efektywności energetycznej i zminimalizowania emisji CO2, które będą wiązały się z wykładniczym wzrostem ruchu danych. Na radiowej stacji bazowej i na poziomach sieci dostępnych jest kilka funkcji oszczędzania energii, takich jak funkcje oszczędzania energii 5G, wdrażanie małych komórek oraz nowa architektura i protokoły 5G, które można łączyć, aby znacznie poprawić efektywność energetyczną sieci bezprzewodowych.

Obie firmy są zgodne z tym, by ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5°C.
W 2019 roku Nokia dostarczyła produkty bezemisyjne do ponad 150 klientów na całym świecie i zobowiązała się do zmniejszenia emisji ze swojej działalności o 41 proc. do 2030 roku. Średnio około 46 proc. mniej energii zużywano w zmodernizowanych w 2019 roku stacjach bazowych  u operatorów w porównaniu z tymi, gdzie nie przeprowadzano modernizacji.

Nokia i Telefónica opracowują również inteligentną infrastrukturę sieci energetycznej i funkcje oszczędzania energii oparte na uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji. Współpracują również przy tworzeniu zielonych sieci 5G.

Juan Manuel Caro, dyrektor ds. Transformacji operacyjnej w Global CTIO w Telefónica, powiedział: „Jesteśmy zaangażowani we wspieranie działań związanych ze zmianami klimatycznymi i budowanie zrównoważonej kultury w całej naszej firmie. Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z firmą Nokia nad tym i innymi projektami, aby zająć się szeregiem inicjatyw, w tym zwiększaniem efektywności energetycznej w erze 5G ”.

Tommi Uitto, prezes Mobile Networks w firmie Nokia, powiedział: „Nasz największy wkład w przezwyciężanie światowych wyzwań w zakresie zrównoważonego rozwoju stanowią rozwiązania i technologie, które opracowujemy i dostarczamy. Przywiązujemy do tego ogromną wagę. Technologia firmy Nokia została zaprojektowana tak, aby była energooszczędna podczas użytkowania, ale wymaga również mniej energii podczas produkcji. To ważne badanie podkreśla, w jaki sposób operatorzy komórkowi mogą zrównoważyć zyski energii podczas ich wdrażania, pomagając im być bardziej odpowiedzialnymi za środowisko, jednocześnie umożliwiając im osiągnięcie znacznych oszczędności kosztów ”.

Źródło: nokia.com  developingtelecoms.com  telecompaper.com

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii 5G


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Nagrywarka 4K UHD Velocap X Pro

Nagrywarka HDMI  - materiału wideo wysokiej rozdzielczości na zewnętrzne nośniki...

990 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 699 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

329 zł Więcej...