reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Ponad 5,2 mln mieszkańców Polski w zasięgu 5G Plusa

dodano: 2020-12-07 10:02 | aktualizacja: 2020-12-07 12:07
autor: Janusz Sulisz | źródło: Polkomtel

5G Plus logo 2020 360px.jpg Plus - zgodnie z zapowiedziami - uruchomił w listopadzie w całym kraju kolejne stacje 5G. Tym samym obecnie już ponad 5,2 mln ludzi może korzystać z 5G w Plusie. Łącznie w zasięgu sieci 5G Plusa 2600 MHz TDD w 2021 roku znajdzie się ponad 150 miejscowości i ponad 11 mln mieszkańców Polski.

Polkomtel
Plus Polkomtel


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Ponad 5,2 mln mieszkańców Polski w zasięgu 5G Plusa na koniec listopada.

W maju tego roku, wraz ze startem pierwszej komercyjnej sieci 5G w Polsce, Plus udostępnił 5G w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Katowicach, Szczecinie, Poznaniu i Wrocławiu. Pod koniec listopada we wszystkich tych miastach oraz kilkudziesięciu nowych miejscowościach zostały uruchomione kolejne nadajniki, dzięki czemu już ponad 5,2 mln osób może korzystać z najnowocześniejszej w Polsce sieci 5G od Plusa.

Aktualna lista miejscowości w zasięgu 5G w Plusie:

• województwo dolnośląskie: Wrocław, Wałbrzych, Jelenia Góra, Legnica, Boguszów Gorce, Kobierzyce,
• województwo kujawsko-pomorskie: Bydgoszcz, Toruń, Włocławek,
• województwo lubelskie: Biała Podlaska,
• województwo lubuskie: Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski,
• województwo łódzkie: Łódź, Piotrków Trybunalski, Skierniewice,
• województwo małopolskie: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Szczyglice,
• województwo mazowieckie: Warszawa, Radom, Pruszków, Legionowo, Piaseczno, Otwock, Wołomin, Ząbki, Grodzisk Mazowiecki, Marki, Piastów, Kobyłka, Józefów, Sulejówek, Zielonka, Konstancin-Jeziorna, Łomianki, Milanówek, Brwinów, Ożarów Mazowiecki, Karczew, Halinów, Wieliszew, Jabłonna, Zalesie Górne, Kanie, Rembelszczyzna, Komornica, Janki, Izabelin, Sękocin, Wolica, Kazuń, Urzut, Rzakta, Dawidy Bankowe,
• województwo opolskie: Opole,
• województwo podkarpackie: Rzeszów, Tarnobrzeg, Krosno,
• województwo pomorskie: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Słupsk, Kowale,
• województwo śląskie: Katowice, Dąbrowa Górnicza, Częstochowa, Gliwice, Bielsko-Biała, Sosnowiec, Tychy, Zabrze, Ruda Śląska, Bytom, Piekary Śląskie, Chorzów, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Mysłowice, Lędziny, Mikołów, Będzin, Wola Kiedrzyńska,
• województwo warmińsko-mazurskie: Olsztyn, Elbląg,
• województwo wielkopolskie: Poznań, Kalisz, Piła, Konin Stare Miasto, Baranowo,
• województwo zachodniopomorskie: Szczecin, Koszalin, Przecław.

Aktualny zasięg 5G w Plusie można sprawdzić na: https://www.plus.pl/mapa-zasiegu.

Jednocześnie operator prowadzi intensywne prace związane z poszerzaniem zasięgu najnowszej technologii. Zgodnie z planem, w przyszłym roku sieć 5G będzie składać z ponad 1700 nadajników. Dzięki temu z sieci piątej generacji w Plusie będzie mogło korzystać ponad 11 milionów osób w ponad 150 miejscowościach, w tym we wszystkich obecnych i byłych miastach wojewódzkich.

Aktualnie w Plusie trwa promocja, dzięki której każdy, kto do początku stycznia wybierze dowolny abonament, otrzymuje dostęp do sieci piątej generacji na cały okres umowy. W ofercie operatora znajduje się aktualnie kilkanaście urządzeń z obsługą 5G z różnych półek – zarówno flagowce, jak też modele przystępniejsze cenowo.

Kolejne technologie i częstotliwości
Plus pracuje obecnie również nad rozwojem sieci 5G przy wykorzystaniu kolejnych częstotliwości i technologii. Pozwoli to w przyszłości wzmocnić pozycję lidera 5G w Polsce i oferować go jeszcze większej liczbie klientów w jeszcze większej liczbie lokalizacji. O decyzjach i działaniach w tym zakresie operator będzie informować na bieżąco.

O technologii 5G 2600 TDD
Plus jako jedyny operator na polskim rynku przeznaczył dla działania 5G osobne pasmo 2600 MHz w technologii TDD, zwiększając tym samym przepustowość sieci. Rozwiązanie zastosowane w budowie sieci 5G przez operatora sieci Plus to najnowocześniejsza technologia wprowadzana na świecie. TDD pozwala na realizację transmisji danych z wykorzystaniem jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink/uplink.

W przyszłości wraz z rozwojem sieci 5G obecne wykorzystanie pasma 2600 MHz zapewni lepsze pokrycie zasięgowe niż w przypadku wykorzystania jedynie pasma 3400-3800 MHz i pozwoli zachować przewagę na kolejnych etapach budowy 5G związaną z możliwością łączenia pasm.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii 5G


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...

Uchwyt masztu do krokwi

uchwyt masztu do krokwi

130 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...