reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

55% gospodarstw w Czechach korzysta z DVB-T2

dodano: 2020-12-02 22:59
autor: Janusz Sulisz | źródło: Nielsen Admosphere/parabola.cz/

dtt DVB-T2 NTC Czechy 360px.jpg W Czechach około 55% gospodarstw domowych korzysta z odbioru z naziemnej telewizji cyfrowej. Poinformowała o tym Czeska Radiokomunikacja (ČRa), na podstawie danych z badania przeprowadzonego przez agencję Nielsen Admosphere. Jedyny bezpłatny sposób odbioru telewizji nie zmienił się znacznie po migracji z DVB-T na standard DVB-T2, dla którego część czeskich widzów musiała kupić nowe odbiorniki DVB-T2/HEVC. Zmiana dotknęła około 2,5 mln czeskich gospodarstw domowych. Na Słowacji sytuacja z odbiorem z DVB-T2 jest nieco gorsza, bo tylko 28% gospodarstw odbiera telewizję w tej sposób. A ile w Polsce?

CRa
Sposób odbioru DVB-T2 czechy CRA 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Proces migracji na DVB-T2 w Czechach zakończył się pełnym sukcesem, mimo że sytuacja związana z pandemią koronawirusa opóźniła przejście o kilka miesięcy. Nastąpiło to w nocy z 28/29 października br. Co ciekawe 27 października na DVB-T2 przeszła też Chorwacja. Niekodowana naziemna telewizja cyfrowa w Czechach utrzymała swoją pozycję wśród innych platform, a nowy standard przyniósł widzom dodatkowe korzyści i nowoczesne usługi.

Zaletami na pewno są wysoka rozdzielczość, elastyczność w tworzeniu nowych kanałów telewizyjnych czy połączenie z Internetem przez HbbTV. 
Ocenia się, że ponad 1 mln telewizorów w Czechach jest podłączonych do Internetu i dzięki temu może korzystać z aplikacji HbbTV z dostępem do archiwów telewizyjnych, filmów na żądanie, aplikacji interaktywnych, aktualności, prognoz pogody.

Przejście na DVB-T2 to także znaczne inwestycje w infrastrukturę: głównymi obszarami inwestycji w Czechach były nowe nadajniki, systemy antenowe, sumatory oraz technologie przetwarzania obrazu i dźwięku poszczególnych stacji.

W Czechach istnieją obecnie cztery ogólnokrajowe multipleksy DVB-T2 (MUX 21, MUX 22, MUX 23 i MUX 24) oraz kilka sieci regionalnych. W multipleksach ogólnokrajowych wszystkie programy są rozpowszechniane bezpłatnie w nowym kodeku H.265 / HEVC.

Oprócz stacji ogólnodostępnych od października 2020 r. dostępnych jest kilka stacji kodowanych, które są częścią nowej naziemnej platformy Antenna+. Operator jest właścicielem platformy satelitarnej Skylink i freeSAT. Platforma obecnie obejmuje sygnał w stolicy Czech - Pradze i okolicach.

Na Słowacji sytuacja z odbiorem przez DVB-T2 jest nieco gorsza.
Według ostatniego badania z marca 2020 r. tylko 28% ludności Słowacji odbiera naziemną telewizję cyfrową. Przyczyną jest zapewne uboższa oferta ze względu na ograniczoną przepustowość, słabszy zasięg MUX 1 lub MUX 4, a zwłaszcza brak zainteresowania nadawców bezpłatną dystrybucją ich stacji w DVB-T/T2. Większość słowackich nadawców przeszła już na płatny model emisji u innych operatorów. Dlatego słowaccy widzowie korzystają z wcześniej płatnych platform (telewizja satelitarna, kablowa, IPTV lub OTT), które zapewniają im więcej stacji telewizyjnych na całym terytorium, a zwłaszcza rozszerzone usługi dodatkowe.

W Polsce na razie ruszyły testowe nadajniki DVB-T2 w H.265/HEVC i to w kilku największych miastach m.in. w Krakowie i Katowicach, gdzie zwykle mieszkańcy korzystają już z bogatszej oferty płatnej telewizji kablowej, satelitarnej lub po światłowodzie, więc można powiedzieć, że zainteresowanie kupnem odbiorników DVB-T2 jest umiarkowanie średnie. Na razie zwracaliśmy uwagę na to, że na rynku są jeszcze odbiorniki DVB-T2, ale bez HEVC, co oznacza, że odbioru z nowych nadajników testowych nie będzie. Inna sprawa, że oferta testowej emisji w DVB-T2 jest marna, więc dopiero bliskość migracji z DVB-T na DVB-T2 spowoduje wzrost zainteresowania widzów. Co prawda załączono tam nowy kanał TVP Dokument, ale to za mało. Na razie wydano kolejne nowe pozwolenia DVB-T2, gdzie TVP będzie mogła prowadzić kolejne testy. Warto zapoznać się z terminami przełączenia z DVB-T na DVB-T2 w 2022 roku oraz poradnikiem jaki odbiornik DVB-T2 kupić, żeby się nie nabrać.

Patrząc na mapki zasięgu 4 pierwszych nadajników to można by ocenić, że teoretyczny zasięg multipleksów testowych DVB-T2 w Polsce to kilka milionów ludzi (Warszawa, Katowice, Kraków, Gdańsk). Jednak dopiero włączenie tych 40 kolejnych testowych nadajników DVB-T2 i zwiększenie liczby kanałów może wzbudzić zainteresowanie na terenach, gdzie zasięg płatnej telewizji jest gorszy.

 

Źródło: satelitnatv.sk  parabola.cz 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii DVB-T2


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5679) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

199 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 ceglasta

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

479 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

125 zł Więcej...