reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

55% gospodarstw w Czechach korzysta z DVB-T2

dodano: 2020-12-02 22:59
autor: Janusz Sulisz | źródło: Nielsen Admosphere/parabola.cz/

dtt DVB-T2 NTC Czechy 360px.jpg W Czechach około 55% gospodarstw domowych korzysta z odbioru z naziemnej telewizji cyfrowej. Poinformowała o tym Czeska Radiokomunikacja (ČRa), na podstawie danych z badania przeprowadzonego przez agencję Nielsen Admosphere. Jedyny bezpłatny sposób odbioru telewizji nie zmienił się znacznie po migracji z DVB-T na standard DVB-T2, dla którego część czeskich widzów musiała kupić nowe odbiorniki DVB-T2/HEVC. Zmiana dotknęła około 2,5 mln czeskich gospodarstw domowych. Na Słowacji sytuacja z odbiorem z DVB-T2 jest nieco gorsza, bo tylko 28% gospodarstw odbiera telewizję w tej sposób. A ile w Polsce?

CRa
Sposób odbioru DVB-T2 czechy CRA 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Proces migracji na DVB-T2 w Czechach zakończył się pełnym sukcesem, mimo że sytuacja związana z pandemią koronawirusa opóźniła przejście o kilka miesięcy. Nastąpiło to w nocy z 28/29 października br. Co ciekawe 27 października na DVB-T2 przeszła też Chorwacja. Niekodowana naziemna telewizja cyfrowa w Czechach utrzymała swoją pozycję wśród innych platform, a nowy standard przyniósł widzom dodatkowe korzyści i nowoczesne usługi.

Zaletami na pewno są wysoka rozdzielczość, elastyczność w tworzeniu nowych kanałów telewizyjnych czy połączenie z Internetem przez HbbTV. 
Ocenia się, że ponad 1 mln telewizorów w Czechach jest podłączonych do Internetu i dzięki temu może korzystać z aplikacji HbbTV z dostępem do archiwów telewizyjnych, filmów na żądanie, aplikacji interaktywnych, aktualności, prognoz pogody.

Przejście na DVB-T2 to także znaczne inwestycje w infrastrukturę: głównymi obszarami inwestycji w Czechach były nowe nadajniki, systemy antenowe, sumatory oraz technologie przetwarzania obrazu i dźwięku poszczególnych stacji.

W Czechach istnieją obecnie cztery ogólnokrajowe multipleksy DVB-T2 (MUX 21, MUX 22, MUX 23 i MUX 24) oraz kilka sieci regionalnych. W multipleksach ogólnokrajowych wszystkie programy są rozpowszechniane bezpłatnie w nowym kodeku H.265 / HEVC.

Oprócz stacji ogólnodostępnych od października 2020 r. dostępnych jest kilka stacji kodowanych, które są częścią nowej naziemnej platformy Antenna+. Operator jest właścicielem platformy satelitarnej Skylink i freeSAT. Platforma obecnie obejmuje sygnał w stolicy Czech - Pradze i okolicach.

Na Słowacji sytuacja z odbiorem przez DVB-T2 jest nieco gorsza.
Według ostatniego badania z marca 2020 r. tylko 28% ludności Słowacji odbiera naziemną telewizję cyfrową. Przyczyną jest zapewne uboższa oferta ze względu na ograniczoną przepustowość, słabszy zasięg MUX 1 lub MUX 4, a zwłaszcza brak zainteresowania nadawców bezpłatną dystrybucją ich stacji w DVB-T/T2. Większość słowackich nadawców przeszła już na płatny model emisji u innych operatorów. Dlatego słowaccy widzowie korzystają z wcześniej płatnych platform (telewizja satelitarna, kablowa, IPTV lub OTT), które zapewniają im więcej stacji telewizyjnych na całym terytorium, a zwłaszcza rozszerzone usługi dodatkowe.

W Polsce na razie ruszyły testowe nadajniki DVB-T2 w H.265/HEVC i to w kilku największych miastach m.in. w Krakowie i Katowicach, gdzie zwykle mieszkańcy korzystają już z bogatszej oferty płatnej telewizji kablowej, satelitarnej lub po światłowodzie, więc można powiedzieć, że zainteresowanie kupnem odbiorników DVB-T2 jest umiarkowanie średnie. Na razie zwracaliśmy uwagę na to, że na rynku są jeszcze odbiorniki DVB-T2, ale bez HEVC, co oznacza, że odbioru z nowych nadajników testowych nie będzie. Inna sprawa, że oferta testowej emisji w DVB-T2 jest marna, więc dopiero bliskość migracji z DVB-T na DVB-T2 spowoduje wzrost zainteresowania widzów. Co prawda załączono tam nowy kanał TVP Dokument, ale to za mało. Na razie wydano kolejne nowe pozwolenia DVB-T2, gdzie TVP będzie mogła prowadzić kolejne testy. Warto zapoznać się z terminami przełączenia z DVB-T na DVB-T2 w 2022 roku oraz poradnikiem jaki odbiornik DVB-T2 kupić, żeby się nie nabrać.

Patrząc na mapki zasięgu 4 pierwszych nadajników to można by ocenić, że teoretyczny zasięg multipleksów testowych DVB-T2 w Polsce to kilka milionów ludzi (Warszawa, Katowice, Kraków, Gdańsk). Jednak dopiero włączenie tych 40 kolejnych testowych nadajników DVB-T2 i zwiększenie liczby kanałów może wzbudzić zainteresowanie na terenach, gdzie zasięg płatnej telewizji jest gorszy.

 

Źródło: satelitnatv.sk  parabola.cz 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii DVB-T2


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

199 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

329 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 299 zł Więcej...