reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Polsat Cyfrowy ma 220 tysięcy abonentów

dodano: 2002-05-09 11:15 | aktualizacja: 2002-05-09 11:15
autor: Janusz Sulisz | źródło:

Wszystko wskazuje na to, że zdecydowana większość polskich kibiców nie obejrzy na żywo piłkarskich mistrzostw świata w Korei i Japonii. Bezpośrednie transmisje wykupiła Telewizja Polsat i jeśli polska drużyna futbolowa dostanie się do finałów, to obejrzą je jedynie abonenci platformy Polsatu Cyfrowego. Zygmunt Solorz na łamach prasy („Życie”) przyznał, że jest ich około 220 tysięcy i ma nadzieję, że ich liczba zwiększy się do czasu mistrzostw.



Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Ponad 3 lata temu o prawa do transmisji mistrzostw świata walczyły TVP SA i Polsat SA. Polsat wyłożył większe pieniądze i ma teraz asa w rękawie. Wiele osób uważało, że nic się nie stało, bo mecze będą w ogólnopolskim kanale naziemnym Polsatu. Zygmunt Solorz nie ukrywa jednak, że większość meczów transmitowanych będzie w kodowanym i płatnym dodatkowo Polsacie Sport. Z przesunięciem czasowym miałyby być retransmitowane na ogólnopolskim Polsacie. Z wypowiedzi przedstawicieli KRRiT wynika, że nie ma przeciwskazań, aby Polsat tak właśnie postąpił.

Co prawda jest ustawa, która nakładana nadawców obowiązek niekodowanych transmisji tzw. ważnych wydarzeń, czyli także piłkarskich mistrzostw świata. Polsat nabył jednak prawa do transmisji jeszcze przed wejściem przepisu w życie, a prawo nie działa wstecz. Polsat ma asa w rękawie, który będzie miał wpływ nawet na ewentualny rozkład sił wśród polskich platform i nadawców. Solorz stawiając na polską reprezentację, która powinna dostać się do mistrzostw liczy, że za pół roku Polsat Cyfrowy będzie miał pół miliona abonentów. Tyle nie mają na razie, ani Cyfra+, ani Wizja TV.

Mecze w Korei i Japonii będą odbywać się nocą lub nad ranem, co nie wszystkim pozwoli na ich oglądanie na żywo. Polsat obiecuje częste retransmisje spotkań na niekodowanym naziemnym Polsacie. Solorz uważa, że ma korzystną i najtańszą na polskim rynku ofertę: kaucja 100 zł, aktywacja 399 zł i 25 zł miesięcznego abonamentu. Co prawda, zapomniał o kosztach anteny, konwertera i instalacji! Oczywiście wszystko „...biorąc pod uwagę, jaki (Polsat) posiada produkt...!” Solorz nie wyklucza też wprowadzenia przed mistrzostwami specjalnych promocji.

Solorz równie dobrze może przeliczyć się w swoich przewidywaniach, bo w dobie swobodnego dostępu do wielu kanałów satelitarnych analogowych i cyfrowych, mecze mistrzostw będą pokazywane na jakichś europejskich kanałach niekodowanych. Kibice będą korzystać z wszelkich możliwości zaoszczędzenia pieniędzy, włącznie z pirackim oglądaniem Polsatu Sport, bo taka możliwość otwarła się ostatnio. Nie wszystkich też będzie stać na promocje Polsatu Cyfrowego.

Sytuacja może jeszcze ulec zmianie po połączeniu się Cyfry+ i Wizji TV, co może nastąpić do końca roku. Wtedy Polsat będzie stawić czoła potężnym przeciwnikom, nie tylko na poziomie satelitarnym, ale także kablowym, medialnym i reklamowym. Lepiej dla Polsatu (nie mówiąc o kibicach) byłoby, gdyby zawczasu zastanowił się, czy stać go na tę rywalizację, nawet posiadając prawa do transmisji z mistrzostw. Jeszcze jest szansa na rozmowy Polsatu z Canal+ i UPC, co mogłoby doprowadzić do powstania jednej, ale solidnej polskiej platformy cyfrowej. Polsat miałby, dzięki asowi, interesującą propozycję i być może nie musiałby inwestować w swoje odbiorniki cyfrowe, które nie są najwyższej jakości.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Polsat Box


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

349 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...