reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 30°W?

dodano: 2020-12-14 10:54
autor: Rafał Olchowik | źródło: SAT Kurier 9-10/2020

Hispasat 30W-6 HISPASAT jest hiszpańskim operatorem łączności satelitarnej, liderem w dystrybucji treści w językach hiszpańskim i portugalskim. Dzięki 30-letniemu doświadczeniu grupa Hispasat jest obecna na Półwyspie Iberyjskim oraz w Ameryce Łacińskiej, gdzie jest czwartym operatorem satelitarnym. Silne wiązki europejskie stacjonujących satelitów Hispasat 30W-5 i Hispasat 30W-6 pozwalają na stabilny odbiór w Polsce bez potrzeby stosowania wielkich anten. Pozycja 30°W to transmisje DTH, DTT, kanałów FTA, PLS/Multistream i ciekawe przekazy satelitarne.

Hispasat
Hispasat


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Publiczne kanały regionów autonomicznych Hiszpanii. Jednym z nich jest CMM TV z Kastylia-La Mancha. Nadaje on filmy dokumentalne i kulturalne dotyczące regionu, jak również widowiska muzyczne i informacje regionalne. Kanał ukazuje piękne walory przyrodnicze i zabytkowe z samego serca Półwyspu Iberyjskiego. Ta część regionu charakteryzuje się niewielkim zaludnieniem (średnio około 30 osób/km2).

Jeden z głównych nadawców w Księstwie Asturii Radiotelevisión del Principado de Asturia (RTPA) emituje za pośrednictwem satelity TPA7, TPA8 i TPA9 HD. Każdy z kanałów reprezentuje różne walory Asturii. TPA7 używa koloru niebieskiego do zdefiniowania wyglądu flagi, morza i nieba, natomiast zielony kanału TPA8 przypomina kolor roślinności, z kolei żółty TPA9 inspirowany jest piaszczystymi obszarami regionu. Dodatkowo TPA9 z akronimem HD podkreśla telewizję w wysokiej rozdzielczości od RTPA i ma na celu ułatwić ustawienie tego kanału w telewizorach. Nadawca przybliża aktualne wydarzenia w regionie poprzez kroniki, wywiady i relacje na żywo z różnych miast, miasteczek i atrakcyjnych miejsc w kontekście historycznym i geograficznym. Flagowy magazyn informacyjny nazywa się „Conexión Asturia”. Aragon TV nadaje ze wspólnoty autonomicznej Aragonia w północno-wschodniej Hiszpanii. Stacja koncentruje się na własnej produkcji, stawiając na lokalne wiadomości oraz informacje o kulturze, tradycjach i dziedzictwie, aby promować region zarówno w Hiszpanii, jak i Europie.
 
Aragon TV
TPA7

Kilka kanałów spoza Hiszpanii i Portugalii. Record TV dostarcza mieszankę filmów, rozrywki, telenowel, informacji i sportu w języku portugalskim bezpośrednio z Brazylii, gdzie funkcjonuje jego krajowy odpowiednik Rede Record. Oczywiście jest adresowany do Brazylijczyków za granicą, a za jego produkcję odpowiada nadawca Radio e Televisao Record S/A. Razem z ogólno-rozrywkowym Record TV jest dystrybuowany kanał informacyjny Record News z najważniejszymi wiadomości z Brazylii. Cubavision Internacional to kanał informacyjno-kulturalny kubańskiej telewizji, którego celem jest nagłaśnianie rzeczywistości Kuby, jej muzyki, zwyczajów i sportu. Telesur to stacja telewizyjna emitowana z Caracas, stolicy Wenezueli. W ofercie posiada głównie wiadomości, dokumenty i reportaże dla ludności Ameryki Łacińskiej. Jej programy powstają w językach hiszpańskim i portugalskim. Stacja wystartowała w 2005 roku z inicjatywy prezydenta Hugo Chaveza i ma wsparcie rządów Argentyny, Boliwii, Kuby, Nikaragui, Urugwaju czy Ekwadoru.
 
Telesur

To i owo o przekazach na Hispasacie

Poza oglądaniem linearnych kanałów FTA, można wyłowić przekazy satelitarne (tzw. feedy). A jest ich sporo na obu satelitach Hispasatu. Przekazy charakteryzują się brakiem logotypu ekranowego, grafiki, napisów i tym, że są nadawane na żywo. Niejednokrotnie możemy być świadkami wpadek i nieprzewidzianych sytuacji, np. podczas przekazów reporterskich. Wystarczy posiadać odbiornik HD z funkcją BlindScan do wyłapywania transmisji nieregularnych, bo bywa ich nawet po kilkanaście dziennie.

Corrida de toros. Dosyły z walk byków. Ten fenomen hiszpańskiego zjawiska kulturowego polega na walkach ludzi z bykami. Niezwykła agresywność, potężna siła, masywna budowa ciała oraz duże, skierowane do przodu rogi. A na przeciw – toreador, czyli uczestnik korridy. Aplauz widowni wywołuje sytuacja, w której atakujący toreadora byk zostaje wytrącony z równowagi i przewraca się na podłoże. Toreador to jednocześnie zawód wykonywany w Hiszpanii i cieszący się od wieków wielkim uznaniem w społeczeństwie.
 
Corrida de toros

Prestiżowe imprezy modowe. Co roku możemy śledzić po dwie edycje hiszpańskiego święta mody pod szyldem Mercedes Benz Fashion Week Madrid. Ostatnia w dniach 10-13 września 2020 r. była poświęcona najnowszym trendom ubraniowym na przyszły sezon wiosenny. Następne wydarzenie branżowe odbędzie się w pierwszej połowie 2021 r. i dotyczyć ma kolekcji na jesień.

Festiwale filmowe. Jednym z takich jest coroczny Festival de Malaga odbywający się w Maladze. Impreza ma na celu promocję hiszpańskiego kina. Liczne pokazy najważniejszych premier ostatniego roku, w tym filmy dokumentalne i krótkometrażowe. W ramach feedów można posłuchać dyskusji panelowych na aktualne tematy o kinie hiszpańskim, jak również obejrzeć fragmenty wybranych produkcji.

Fani transmisji sportowych znajdą międzynarodowe mecze z udziałem hiszpańskich reprezentacji różnych dyscyplin sportowych. W szczególności obejrzą mecze towarzyskie w piłce nożnej. Z bardziej prestiżowych są transmisje Ligi Narodów UEFA, Pucharu EHF piłkarzy ręcznych czy wyścigi Formuły 1 w ramach Grand Prix Katalonii. W sierpniu można było trafić na bezpośrednie relacje z toru Circuit de Catalunya w Montmeló pod Barceloną. Na uwagę zasługują mistrzostwa motocyklowe Campeonato de Espana de Velocidad (CEV) będące główną bramą do światowych mistrzostw w jeździe szybkimi motocyklami. Ciekawostką jest gra Pelota vasca. To rodzaj tenisa znanego w kraju Basków w Hiszpanii. Zawodnicy rzucają piłką, która jest odbijana o ściany z pomocą specjalnych rakiet z wikliny. Prędkość piłki może wynieść nawet do 300 km/h. Można też trafić na przekazy Pilota Valenciana, czyli tradycyjnego sportu piłki ręcznej rozgrywanego we Wspólnocie Walencji. Polega na uderzaniu piłki gołą lub prawie gołą ręką. Udział biorą dwie drużyny złożone z dwóch do pięciu graczy (w zależności od rozgrywanej wersji). Charakterystyczną cechą Pilota Valenciana jest to, że kibice często siedzą lub stoją blisko boiska, co oznacza, że są narażeni na uderzenie piłką. Z kolei z San Sebastian prowincji Gipuzkoa w Kraju Basków są relacjonowane wyścigi konne.
 
Pelota Vasca

Przekazy reporterskie dla kanałów w języku hiszpańskim. Główny, państwowy nadawca Radio y Televisión Española (RTVE), galicyjski TV Galicia, baskijski Euskal Irrati Telebista (EiTB) i pochodzący z Wysp Kanaryjskich RadioTelevision Canaria (RTVC) to grupa stałych nadawców realizujących dosyły dla swoich programów informacyjnych i reportaży.

Transmisje w najnowszym standardzie 4K

Operator satelitarny Hispasat posiada własny, okazjonalny kanał demonstracyjny w rozdzielczości UHD. Jest nim Hispasat 4K HEVC. Na antenie są emitowane materiały promocyjne i ważne wydarzenia medialne w porozumieniu z ich organizatorami. W ten sposób wyemitowano zwycięskie filmy krótkometrażowe z Short Film Festival of Barcelona we współpracy z hiszpańskim nadawcą publicznym RTVE czy też zrealizowano Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Rosja 2018 w partnerstwie z portugalskim MEO. Ponadto Hispasat 4K jest narzędziem promującym najnowsze usługi technologiczne Hispasat dla rynku multimediów, np. wykorzystanym podczas targów IBC 2019 w Amsterdamie.
 
Hispasat 4K


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 259 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2021 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2021

10 zł Więcej...

Przepust dachowy średnicy 48mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 48mm

89 zł Więcej...