Tybetańska nalewka czosnkowa ma bardzo długą historię i jest wiele jej wersji. W 1971 roku podczas wyprawy UNESCO w jednym z tybetańskich klasztorów znaleziono recepturę eliksiru młodości datowaną na IV-V wiek p.n.e. Eliksir wiecznej młodości, jak nazwano nalewkę, odmładza organizm od środka i pomaga zapobiegać licznym chorobom. Przepisów na nalewki czosnkowe jest bardzo dużo - tu jest kilka z nich.
Amael.pl
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
350 g obranego czosnku - najlepiej polskiego - im ostrzejszy tym lepszy
200 ml czystego spirytusu
Najwięcej aktywnych substancji czosnek ma jesienią. Ząbki czosnku do powinny być zdrowe, świeże, najwyżej 4 miesiące po wykopaniu. Alkohol 70% lub więcej. Przygotowywanie nalewki najlepiej zacząć od nowiu.
Receptura:
Przygotować słoik z zakrętką, umyć, wyparzyć, osuszyć
Czosnek obrać, pokroić i rozetrzeć na miazgę (nie metalem!)
Zalać spirytusem, szczelnie zamknąć
Odstawić w ciemne chłodne miejsce na 10 dni, nie do lodówki
Nalewkę odcedzić, przelać do innego czystego słoika
Zamknąć i pozostawić w ciemnym, chłodnym miejscu na kolejne 3 dni
Dawkowanie:
Nalewkę przyjmuje się rozpuszczoną w 50 ml kwaśnego mleka (jogurt, kefir) 20 minut przed posiłkiem.
Rozpoczyna się od jednej kropli w mleku na śniadanie. Przy każdym posiłku zwiększa się o jedną kroplę (razem 6 kropli pierwszego dnia. Pije się tak 5 dni. Do kolacji piątego dnia powinno być 15 kropli.
Począwszy od 6 dnia, ilość nalewki zmniejsza się o jedną kroplę przy każdym posiłku. Do kolacji 10 dnia powinna być jedna kropla. Od jedenastego dnia dodaje się 25 kropli do 50 ml mleka przed każdym posiłkiem, do zużycia całej nalewki.
Najkorzystniejsze miesiące kuracji to grudzień - styczeń. Tybetańską nalewkę stosuje się raz na 5 lat.
Przeciwwskazania:
Nie stosuje się przy padaczce, u kobiet w ciąży, karmiących i dzieci poniżej 12 lat. Przeciwwskazania w zaostrzeniach chorób przewodu pokarmowego, nerek, wątroby, nietolerancji czosnku lub alkoholu.
Uboczne skutki stosowania nalewki tybetańskiej
Najczęstszym efektem ubocznym jest bezsenność, zgaga i tachykardia – tzw. częstoskurcz serca. Zwiększa się również oddawanie moczu i wydzielanie soku żołądkowego – jednak w takich przypadkach nie warto zaprzestawać kuracji, ponieważ te zjawiska są wyłącznie tymczasowe. Wystarczy wtedy pić herbatę miętową. Należy uzupełnić dietę produktami bogatymi w witaminy.