reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

50. rocznica Grudnia '70 w TVP Historia

dodano: 2020-12-14 20:57
autor: Natalia Nowak | źródło: TVP Historia

TVP Historia grudzień 1970 program 360px.jpg W czwartek, 17 grudnia br. w 50. rocznicę Czarnego czwartku, TVP Historia przygotowała specjalny program przypominający o tragicznych wydarzeniach, które doprowadziły do ukształtowania się opozycji demokratycznej w Polsce. Antena zaprasza na filmy dokumentalne „Grudzień 70 polski dramat” i „Pomnik”, reportaż „Pamiętajmy o grudniu” oraz dedykowany rocznicy odcinek teleturnieju „Giganci Historii”.

TVP Historia
TVP Historia grudzień 1970 program 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Program rozpocznie o godz. 16:30, film dokumentalny Grzegorza Sieczkowskiego pt. „Grudzień 70 polski dramat”.

To opowieść o najważniejszych wydarzeniach robotniczego protestu, do którego, po raz pierwszy w dziejach PRL, doszło na terenie całego kraju. Strajki i manifestacje trwały do lutego 1971 roku. Wobec bezbronnych ludzi użyto broni. Zginęło 45 osób, kilka tysięcy zostało rannych, a kilkanaście tysięcy aresztowanych. Film pokaże także konsekwencje grudniowego buntu, który nie tylko doprowadził do zmiany władz i polityki PRL, ale też późniejszych wydarzeń. Bez Grudnia 1970 nie byłoby zarówno Sierpnia 1980 roku, jak i Czerwca 1989.

O tych o dekadę późniejszych wydarzeniach przypomni o godz. 17:50 film dokumentalny „Pomnik” w reżyserii Piotra Weyherta i Henryki Dobosz-Kinaszewskiej. Upamiętnienie 10. rocznicy grudniowych wydarzeń 1970 r. i poległych robotników stało się jednym z celów powstałej w sierpniu 1980 r. NSZZ Solidarność. Mimo niechęci partyjnych władz, wątpliwości architektów i prozaicznych trudności ze zdobyciem materiałów budowlanych pomnik powstał w zawrotnym na owe czasy tempie – 3 miesięcy. 16 grudnia 1980 roku został odsłonięty i stał się manifestacją siły nowego wolnego związku zawodowego.

O godz. 21:00 widzowie wspólnie z uczestnikami teleturnieju „Giganci Historii” będą mogli sprawdzić swoją wiedzę o Grudniu 1970 roku. Wyjątkowo premiera nowego odcinka teleturnieju zaplanowana została właśnie w rocznicę czarnego czwartku. Z wydarzeniami tego dnia wiązać się będzie wiele konkursowych pytań. Jak naprawdę na nazywał się Janek Wiśniewski, bohater piosenki Krzysztofa Dowgiałło, która stała się ikoną Grudnia 1970 r. Kto podjął decyzję o strzelaniu do robotników? Czy była ona wynikiem manipulacji i wojny na górze?

Rocznicowy program TVP Historia zakończy się o godz. 21:50 reportażem Anny Domańskiej „Pamiętajmy o grudniu” pokazującym najnowsze upamiętnienie tragicznych wydarzeń, zrealizowane z okazji 50. rocznicy Grudnia 70. To płyty chodnikowe zaprojektowane przez Lucynę Kujawę, które oznaczą miejsca śmierci grudniowych ofiar. Inspiracją projektu stały się archiwalne, robione z ukrycia fotografie, na których ludzkie postacie można zobaczyć poprzez przesłaniające je nagie gałęzie drzew. Dlatego to właśnie drzewa, niemi świadkowie wydarzeń stały się głównym motywem pamiątkowych płyt, które 15 i 16 grudnia zostały odsłonięte w Trójmieście.

Grudzień '70 w TVP Historia:

17 grudnia (czwartek)

16:30 „Grudzień 70 polski dramat”, film dokumentalny, reż. Grzegorz Sieczkowski.

17:50 „Pomnik”, film dokumentalny, reż. Piotr Weyhert, Henryka Dobosz-Kinaszewska.

21:00 „Giganci historii”, teleturniej, prowadzi Przemysław Babiarz.

21:50 „Pamiętamy o grudniu”, reportaż, reż. Anna Domańska.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Linbox WS-6944 PRO dla DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

449 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2021 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2021

10 zł Więcej...

Kabel HDMI - mini HDMI 3,0m

Kabel połączeniowy HDMI - mini HDMI do podłączenia tabletów, smartfonów...

29 zł Więcej...