reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Satelity OneWeb gotowe do startu z kosmodromu Wostocznyj

dodano: 2020-12-17 11:10
autor: Janusz Sulisz | źródło: Arianespace/OneWeb Satellites

OneWeb satelita na orbicie 360px.jpg Satelity OneWeb są gotowe do przełomowego startu rakiety Sojuz 2-1b z rosyjskiego kosmodromu Wostocznyj - 100 km do granicy z Chinami. 36 satelitów konstelacji OneWeb dla początkowej misji komercyjnej firmy Arianespace i jej filii Starsem na kosmodromie Wostocznyj zostało zamkniętych w owiewce ładunku, co przybliża przygotowania do startu w piątek 18 grudnia na rosyjskim Dalekim Wschodzie.

Arianespace
Oneweb ST29 sojuz Wostocznyj Arianespace.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Planowany lot ST29 w systemie numeracji rodziny Arianespace, będzie czwartym dla OneWeb.
W sumie 74 satelity tej firmy zostały już dostarczone przez Arianespace na niską orbitę okołoziemską dla konstelacji łączności Internetowej w dwóch misjach na początku tego roku i jednej w 2019.

Celem OneWeb jest zapewnienie łączności wszędzie tam, gdzie światłowód nie może dotrzeć, dostarczanie szybkich usług łączności o małych opóźnieniach dla szerokiego zakresu sektorów klientów - w tym lotnictwa, transportu morskiego, usług dosyłowych, a także dla rządów, służb ratowniczych i innych. Ma to być konkurencja dla Starlink Elona Muska.
 
Satelity OneWeb ładowane do luku bagażowego


System dozownika dla lotu ST29 jest wypełniony do pełna gromadą 36 statków kosmicznych OneWeb. RUAG Space AB z Linköping w Szwecji jest głównym wykonawcą rozwoju i produkcji tego dedykowanego dystrybutora, którego pojemność została tak dobrana, aby umożliwić Arianespace dostawę statku kosmicznego OneWeb pierwszej konstelacji w odpowiednim czasie.

Zmodernizowana rakieta Sojuz 2-1b
W ramach misji Arianespace / Starsem 18 grudnia zbudowana w Rosji rakieta Sojuz wypuści satelity OneWeb w 9 sekwencjach rozmieszczania podczas misji trwającej niecałe 3 godziny i 52 minuty.

Wersja wyrzutni Sojuz 2-1b wykorzystywana w locie ST29 jest wynikiem wspólnego europejskiego i rosyjskiego programu modernizacji, dodającego mocniejszy silnik trzeciego stopnia, który znacznie zwiększa ogólną wydajność rakiety. Jako zmodernizowana seria rakiety Sojuz 2 posiada cyfrowy system sterowania, który zapewnia dodatkową elastyczność misji, a także umożliwia sterowanie rakietą nośną wyposażoną w powiększoną owiewkę ST o średnicy 4,1 m.

Rakieta Sojuz tej misji jest wyposażona w ponownie uruchamiany górny stopień Fregat, który jest rutynowo używany w misjach Arianespace, aby zwiększyć możliwości rakiety. W związku z wyniesieniem satelitów OneWeb, stopień Fregat przeprowadzi wiele ponownych zapłonów napędu, jednocześnie dostarczając satelity OneWeb na bliską orbitę polarną na wysokości 450 km. Po zakończeniu, górny etap wykona końcowe spalanie podczas deorbitacji.

Rola Arianespace w wystrzeliwaniu satelitów OneWeb
Głównym wykonawcą satelitów dla konstelacji OneWeb jest OneWeb Satellites - spółka joint venture założona przez OneWeb i Airbus Defence and Space. Zakład na Florydzie, który zbudował też 36 satelitów lotu ST29, jest w stanie produkować 2 satelity dziennie na seryjnej linii produkcyjnej przeznaczonej do montażu, integracji i testowania satelitów OneWeb.

Okno startowe dla lotu ST29 otworzy się 18 grudnia o godz. 13:26:26 (polskiego czasu) tj. o godz. 21:26:26 czasu miejscowego na kosmodromie Wostycznyj (wieczorem).
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Złącze F PCT 6,8 mm Kompresyjne

Specjalne złącze kompresyjne dla kabla satelitarnego. Złącze to zostało tak...

2 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

329 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 grafit

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

479 zł Więcej...