reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Polskie firmy ignorują zagrożenia atakami hakerskimi

dodano: 2020-12-25 18:36
autor: HP | źródło: Venture INC S.A.

Polski rynek cyberbezpieczenstwa 360px.jpg Ponad połowę globalnego rynku cyberbezpieczeństwa stanowią usługi, w których cloud security jest najbardziej dynamicznym obszarem odnotowującym +33% r/r1. Na światowej arenie dominują firmy z USA, z prawie 40% udziałem w branży. Polski rynek w 2019 r. wykazywał +14,3% r/r wzrost, jednak w bieżącym roku nastąpiło spowolnienie spowodowane pandemią, w efekcie którego odnotowano spadek o -4,7% r/r.

Venture INC
Polski rynek cyberbezpieczenstwa 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Ostatnie doniesienia o ataku cybernetycznym i uzyskaniu przez hakerów dostępu do serwerów pocztowych kluczowych urzędów administracji Stanów Zjednoczony jasno pokazują, że ryzyko wycieku danych dotyczy każdej firmy, nawet największych instytucji. Zaniedbanie kwestii bezpieczeństwa może skutkować upublicznieniem lub wykorzystaniem wrażliwych danych, a w konsekwencji zmierzeniem się z wysokimi karami finansowymi. Fundusz inwestycyjny Venture INC postanowił przyjrzeć się tej branży w Polsce i przebadać firmy w obszarze cyber security. 

Globalny rynek cyberbezpieczeństwa

Ponad połowę globalnego rynku cyber security stanowią usługi. Z czego, najszybciej rosnącym obszarem są usługi bezpieczeństwa w chmurze (cloud security), które urosły o 33% r/r2. Również na polskim rynku gdzie przeważają firmy oferujące usługi z zakresu cyberbezpieczeństwa, w tym m.in. odpowiedzialne za audyty bezpieczeństwa czy testy penetracyjne.

Dzięki szybko rosnącej branży i rynkowi zbytu przedsiębiorstwa technologiczne mają szansę na odniesienie globalnego sukcesu. Branża jest skoncentrowana w kilku punktach na świecie - USA odpowiada za prawie 40% całego rynku cyberbezpieczeństwa. Swoją pozycję w tym obszarze umacniają też Chiny, które są wprawdzie ponad 6-krotnie mniejszym rynkiem, ale rosną w tempie 25% r/r.

Polskie podejście do bezpieczeństwa danych

Polski rynek w 2019 wykazywał wysoką dynamikę wzrostu (+14,3% r/r), jednak w obecnym roku nastąpiło załamanie i odnotowano spadek o -4,7% r/r. Było to spowodowane głównie przez cięcia kosztów i zamrożenie budżetów spowodowane pandemią. Jednak eksperci patrzą pozytywnie w przyszłość i prognozują powrót do tendencji wzrostowych w najbliższych latach.

W raporcie Venture INC można wyczytać, że dwie trzecie ankietowanych polskich firm, z branży cyberbezpieczeństwa, za największą barierę w rozwoju swojej firmy uważa niską świadomość rynku odnośnie powagi zagrożenia wyciekiem danych i konieczności zabezpieczania się przed potencjalnymi atakami. Często wymienianymi czynnikami przez ankietowanych były również problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników i brak wystarczającego kapitału na rozwój tego obszaru. 

Trzy czwarte ankietowanych uznało pozyskanie odpowiednich kontaktów i rekomendacji na rynkach zagranicznych za najbardziej kluczowe do odniesienia sukcesu na skalę globalną. Istotnym czynnikiem było również pozyskanie kapitału na rozwój biznesu, a co ciekawe, preferowanym źródłem był kapitał prywatny, np. fundusze VC czy anioły biznesu. 

O raporcie

Raport powstał w oparciu o wywiady eksperckie, analizę danych (desk research) i ankietę przeprowadzoną wśród przedsiębiorstw aktywnych na rynku. Efektem tych działań jest publikacja, ale również otwarta baza firm i podmiotów z Polski aktywnych w obszarze cyberbezpieczeństwa. Będzie ona na bieżąco aktualizowana i uzupełniana. Zachęcamy do samodzielnego dodawania do niej swoich przedsiębiorstw i innych instytucji działających na tym rynku. Znaleźć tam można zestawienie wszystkich rund finansowania zebranych dotychczas przez podmioty z branży cyberbezpieczeństwa w Polsce. Baza ta jest dostępna tu.
 
Raport został stworzony z pomocą #cybermadeinpoland, SecurityInside, Afine, Resilia i Xopero Software.

Pełna wersja raportu 

Źródło: ventureinc.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ataki komputerowe


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

829 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Signal T2-Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Signal dla Naziemnej Telewizji...

149 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...