reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Brexit: zmiana zasad dla nadawców z Wielkiej Brytanii

dodano: 2020-12-28 11:28
autor: Janusz Sulisz | źródło: broadbandtvnews

Brexit Jak wiadomo, po Brexicie, usługi nadawania i wideo na życzenie (VOD) z brytyjską licencją nadawczą od Ofcomu od 1 stycznia 2021 r. będą miały problem, kiedy będą oferować swoje usługi również poza Wielką Brytanią, np. w krajach Unii Europejskiej. Brytyjskie serwisy telewizyjne i VOD nie będą już mogły oferować ogólnoeuropejskich usług widzom w Europie, chyba że przeniesie część swojej firmy do państwa członkowskiego UE. Większość nadawców międzynarodowych, takich jak Discovery, A + E Networks, a nawet międzynarodowe kanały BBC, ma już nowe licencje w różnych krajach UE (zwykle w Czechach, Austrii lub Niemczech). Co się zmienia po Nowym Roku?

satkurier.pl
Brexit UE 2020 kanał Sky 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Wielka Brytania dotąd była domem dla około 1400 nadawców telewizyjnych, czyli około 30% wszystkich kanałów w Unii Europejskiej.

Od 1 stycznia dyrektywa o audiowizualnych usługach medialnych (AVMSD) i zasada kraju pochodzenia nie będą już miały zastosowania do usług podlegających jurysdykcji Wielkiej Brytanii nadawanych na terenie UE.

Najważniejsze jest to, że jednak ramy europejskiej konwencji o telewizji ponadgranicznej (ECTT) będą nadal obowiązywać na terenie krajów Unii Europejskiej. Niestety problem polega na tym, że 7 krajów europejskich nie przystąpiło do ECTT: Belgia, Dania, Grecja, Irlandia, Luksemburg, Holandia i Szwecja.

Polska przystąpiła do ECTT.
Generalnie rynku polskiego ta sytuacja prawie nie dotyczy, bo większość stacji działających w naszym kraju zdążyło uzyskać europejskie licencje.

Oznacza to, że 20 krajów UE, które przystąpiły do ​​ECTT, musi zapewnić swobodę odbioru usług podlegających jurysdykcji Wielkiej Brytanii. Sposób realizacji tego prawa w każdym kraju może zależeć od prawa krajowego i od tego, w jaki sposób ECTT zostało wdrożone lokalnie.

Z drugiej strony Wielka Brytania musi również zezwolić na swobodę odbioru usług pochodzących ze wszystkich krajów, które są stronami ECTT.

W rezultacie tego, że Irlandia nie przystąpiła do ECTT to np. operator Sky Ireland musiał wycofać wiele kanałów telewizyjnych i stacji radiowych ze swojego EPG w dekoderach oferowanych w Irlandii (bez Irlandii Północnej). Efektem tego jest to, że niektóre kanały zostały usunięte z Sky EPG, ponieważ stacje nie chciały uzyskać licencji UE lub licencji w Irlandii po Brexicie. Dotyczy to m.in. kanałów RT (Russia Today), chińskiego kanału CGTN, niektórych kanałów z teledyskami i około 30 stacji radiowych w tym należących do operatorów Bauer, Global i Wireless w Wielkiej Brytanii.

Te kanały telewizyjne i stacje radiowe, które zostały usunięte z listy (EPG) dekoderów irlandzkiego Sky nadal mogą być oglądane na dekoderach Sky Ireland po ręcznym wyszukaniu, o ile są FTA z satelity.


Źródło: broadbandtvnews.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

679 zł Więcej...

Stojak alu ścienny AS Sat 60cm

Aluminiowy stojak ścienny 60cm niemieckiej firmy A.S. Sat z certyfikatem...

129 zł Więcej...

Uchwyt do krokwi pod rynnę

Uchwyt do krokwi pod rynnę

189 zł Więcej...