reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Zieja” w ofercie TVP VOD

dodano: 2020-12-28 22:07
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP/satkurier.pl

TVP „Zieja” Od wtorku, 29 grudnia br. widzowie serwisu TVP VOD będą mogli oglądać film „Zieja”. Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF), koproducentem jest TVP, dystrybutorem jest TVP Dystrybucja Kinowa, a współfinansowali go Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) i Urząd Miasta Lublin.

TVP „Zieja” Mateusz Więcławek


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak zapowiada nadawca, od wtorku, 29 grudnia br., wyłącznie w TVP VOD, będzie dostępny najnowszy film Roberta Glińskiego „Zieja”. To oparta na faktach wyjątkowa opowieść o legendarnym warszawskim duchownym - księdzu Janie Ziei, kapelanie Szarych Szeregów i współzałożycielu Komitetu Obrony Robotników (KOR).

Grosicki, wysoko postawiony funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa (SB, zagrany przez Zbigniewa Zamachowskiego), zamierza nakłonić do współpracy księdza Jana Zieję, aby skompromitować opozycję. Ksiądz odmawia. Grosicki nie daje za wygraną. Rozpoczyna się pojedynek dobra ze złem. Przesłuchania księdza Ziei uruchamiają jego wspomnienia i stają się naturalnym pretekstem do wędrówki przez najbardziej dramatyczne momenty w historii Polski wieku dwudziestego - od wojny bolszewickiej w 1920 roku, przez II wojnę światową, aż do czasów współczesnych.

W roli głównej - Andrzej Seweryn. Jako młody Jan Zieja - Mateusz Więcławek, w roli Jacka Kuronia - Jakub Wieczorek.W filmie występują także Sławomir Orzechowski (jako pułkownik Adamiec) oraz Sonia Bohosiewicz (Krystyna Żelechowska). Film wyprodukowała Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w koprodukcji z Telewizją Polską.

Reżysera filmu, Roberta Glińskiego fascynuje postawa moralna głównego bohatera.

- To była postać święta, która miała wartości, bardzo wyraźne i potrafiła o te wartości walczyć (...), ale z drugiej strony wchodziła w spory z otoczeniem i dlatego mówimy, że czasem pokonywał niemożliwe bariery, i ciągle robił coś co było wbrew przyjętym normom albo prawu nawet - dlatego, że miał wartości, które stawiał ponad to.


W biografii Ziei nie brakuje przykładów na takie „buntownicze” postawy - w latach 20. ubiegłego wieku chowa na cmentarzu katolickim samobójczynię, łamiąc tym samym kościelne reguły. W czasie wojennym głoszenie hasła „Nigdy nie zabijaj nikogo, nawet swoich wrogów” było przyczyną oskarżeń o nawoływanie do dezercji.

Zieja bardzo często stawiał na szali swoje życie i wolność, w imię wyznawanych wartości. Jest przykładem kapłana o wysokich standardach etycznych, dla którego ubóstwo, dążenie do oczyszczającej prawdy za wszelką cenę, szacunek i miłość do drugiego człowieka były autentycznym drogowskazem. Jego życiorys to doskonały przykład na połączenie patriotyzmu i wiary z tolerancją i otwartością.

- Film Glińskiego w kreśleniu sylwetki kapłana nie emanuje patosem, nie wystawia też nikomu laurki - mamy do czynienia z kameralną opowieścią, spojrzeniem na historię, przypomnieniem o legendarnej postaci „cichego bohatera”, która w dziejach Polski zapisała się jasnym światłem. Film warto obejrzeć dla wspaniałych zdjęć Witolda Płóciennika i mistrzowskiego duetu Andrzej Seweryn i Zbigniew Zamachowski. Obraz docenili także jurorzy zagraniczni przyznając nagrodę m.in. na „EnergaCamerimage 2020” - czytamy w komunikacie.

Film dostępny będzie w modelu płatnym.

Przypomnijmy, iż film „Zieja” pojawił się w kinach w piątek, 28 sierpnia br. (więcej tutaj)
 
Andrzej Seweryn, Mateusz Więcławek i Zbigniew Zamachowski na plakacie promującym kinową emisję filmu „Zieja”, foto: TVP
Andrzej Seweryn, Mateusz Więcławek i Zbigniew Zamachowski na plakacie promującym kinową emisję filmu „Zieja”, foto: TVP
Zbigniew Zamachowski i Andrzej Seweryn w filmie „Zieja”, foto: TVP
Zbigniew Zamachowski i Andrzej Seweryn w filmie „Zieja”, foto: TVP


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii VOD/OTT


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Tivusat: Black card + CAM w UHD

Najnowsza karta Tivusat tzw. Black card z modułem CAM v.1.4...

790 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD HyperCap II Duo

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

1 890 zł Więcej...

Konwerter SCR 4UB Opticum Robust 3 Legacy

Konwerter Unicable UB4 + 3 Legacy marki Opticum Robust pozwala...

129 zł Więcej...